„Účtenkovka“ odstartuje v listopadu, počítá Pilný. Měsíčně padnou tisíce výher

Autor: Mii - 
31. května 2017
15:46

Účtenková loterie k elektronické evidenci tržeb (EET) by měla odstartovat 1. listopadu letošního roku. Počítá s tím ministr financí Ivan Pilný (ANO), jenž si od ní slibuje hlavně úspory na straně kontrol. Podle něj bude úspěch projektu záviset hlavně na tom, zda se podaří záměr vysvětlit občanům. Přínosy loterie by podle Pilného mohly převýšit náklady na provoz, které dosáhnou 12,4 milionu bez DPH. Na vyhodnocení projektu si Pilný chce nechat zhruba rok.

„Záležet bude na tom, jak se k tomu postaví občané,“ uvedl s tím, že klíčová je i propagace projektu.

I podle Vítězslava Hrušky z poradenské společnosti Apogeo spuštěním účtenkové loterie dojde ke snížení nákladů na případné kontroly dodržování zákona o evidenci tržeb. „Zapojením široké veřejnosti se posílí samokontrolní mechanismus, kdy sama veřejnost bude motivována vyžadovat od prodávajícího účet s fiskálním identifikátorem. Přihlášením účtenky do loterie pak vznikne další databáze vydaných účtenek, která bude sloužit finanční a celní správě pro analytické účely,“ uvedl.

EET si moc nepochvalují trhovci v Brně. Jejich podnikání jim komplikuje:

Video EET ruinuje stánkaře v Brně. - Jolana Halalová

V otevřeném výběrovém řízení na provozovatele loterie zvítězila společnosti Wincor Nixdorf. Bude zajišťovat registraci účastníků loterie, registraci a příjem účtenek, losování a výplatu výher a zákaznickou podporu.

Mezi výhrami je i automobil

MF původně chtělo spustit účtenkovou loterii s názvem „Účtenkovka“ v polovině letošního roku. Podle materiálu „dodavatel služeb předpokládá nejzazší termín dodání služby v polovině září 2017“. MF konkrétní termín upřesní, uvádí dokument.

Na celkové zabezpečení účtenkové loterie je v rozpočtu MF pro letošek 100 milionů korun. MF hodlá ročně vyplácet výhry za 65 milionů korun, měsíčně by si soutěžící měli rozdělit zhruba 21 000 výher.

Takhle vypadal start EET:
Video Babiš dostal v pražské kavárně účtenku při startu EET. A rýpl si do Kalouska. - Blesk - Jaroslav Šimáček

„V rámci výher se počítá s pěti hlavními výhrami, a to první výhra jeden milion korun, druhá výhra automobil (v hodnotě přibližně 400 000 Kč), třetí výhra 300 000 Kč, čtvrtá výhra 200 000 Kč a pátá výhra 100 000 korun. Větší část výher je pak rozložena následovně: 20 výher po 20 000 Kč, 1000 výher po jednom tisíci Kč a 20 000 výher po 100 Kč,“ uvádí materiál.

Loterii už má Slovensko nebo Chorvatsko

Loterie má podle ministerstva zákazníky motivovat k přebírání účtenek, a tím zvýšit efektivitu EET a podpořit řádný výběr daní. Losování bude každý měsíc, a to z účtenek vydaných za předem stanovené období. Zákazník může do účtenkové loterie registrovat v jeden den pouze jednu účtenku od daného obchodníka.

Účtenkovou loterii zavedly dříve například Chorvatsko, Slovensko a Slovinsko. Cílem je motivovat zákazníky, aby si brali od podnikatelů pokladní doklad. Hlavní odměnou v těchto zemích byla většinou peněžitá výhra.

Elektronická evidence tržeb začala loni 1. prosince pro hotely a restaurace. Vláda si od ní slibuje omezení daňových úniků a narovnání podnikatelského prostředí. Pravicová opozice opatření kritizuje a tvrdí, že zlikviduje mnoho drobných živnostníků. Po hotelech a restauracích se od března letošního roku zapojily do EET maloobchodní a velkoobchodní firmy. Následovat budou příští rok další obory podnikání. Dosud obchodníci vydali zhruba 1,4 miliardy účtenek.

Vše o Účtenkové loterii k EET čtěte zde >>>

zdenek43 ( 31. května 2017 16:39 )

5.2015 - Ministr financí Andrej Babiš poprvé přiznal, jak volil předvolební rétoriku, kterou si získal velkou popularitu u veřejnosti a jeho hnutí ANO se díky tomu dostalo do vlády. Babiš sice uznává, že informace, které používal při snaze získat politickou moc, nebyly podložené, ale lidem se líbilo poslouchat, že bude líp. Přitom předseda ANO podle svých slov jen p l á c a l a hovořil bez hlubší z n a l o s t i věcí, které kritizoval. Druhý nejbohatší Čech by však svá slova, přestože byla přehnaná, neměnil. V rozhovoru pro Hospodářské noviny sice nejprve zapíral, že by mluvil o úniku 200 miliard ze státního rozpočtu ročně, ale později jako obvykle změnil názor. „Jasně, tak na mítinku něco říkáte bez hlubší znalosti resortu.....

barracuda.sro ( 31. května 2017 16:25 )

Strčte si celou" Účtenkovku" do análního otvoru.

zdenek43 ( 31. května 2017 16:22 )

Zájem o slovenskou loterii upadá Úspěšnými zeměmi se inspirovala i slovenská vláda Roberta Fica, která podobnou loterii zavedla na podzim roku 2013. Politici si slibovali, že díky efektivnějšímu výběru DPH stát ročně vybere 1,1 miliardy eur navíc. Jenže výběr daní se zvýšil jen nepatrně – konkrétně o 7 milionů eur. Za rok a půl však zájem o loterii opadl. Hlavní výhra je totiž oproti Tchaj-wanu poměrně nízká. Lidé mohou vyhrát zhruba čtvrt milionu korun, většina výher se však pohybuje kolem 100 eur (přibližně 2700 Kč). Ročně bude stát rozdělovat peněžité i věcné výhry za 65 milionů korun. Šance na výhru je však podle behaviorálního ekonoma z Vysoké školy ekonomické v Praze Lubomíra Cingla N I Z K A a časem o loterii přestanou mít lidé zcela zájem, stejně jako se tomu stalo na Slovensku. ++Bylo tomu tak i na Slovensku, kde účtenkovou loterii zavedli? Ano, a také tam tato loterie skončila fiaskem. Pokud v České republice nebude v účtenkové loterii oproti Slovensku nějaká výrazná změna, asi to dopadne stejně. ++++

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud