„Trapné a nedůstojné.“ Vysoké školy dusí nejistota, sní o miliardách od Valachové

21. 9. 2017
17:30

Vysoké školy jsou znepokojené. Ani pár dní před posledním jednání vlády, na kterém budou ministři naposledy projednávat návrh rozpočtu pro příští rok, nevědí, kolik peněz dostanou. Podle předsedy Rady vysokých škol Jana Fischera platí, že hranicí spokojenosti jsou 4,5 miliardy, které školám slíbila už bývalá ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). Po posledních jednání vlády se ale nejčastěji zmiňuje částka kolem tří miliard. Ta by podle Fischera vedla pouze k diskusi o tom, kde leží hranice mezi nespokojeností a velkou nespokojeností.

„Je trapné a nedůstojné, že se svých požadavků musíme domáhat na poslední chvíli,“ uvedl Fischer. Podle něj jde ze strany vysokých škol pouze o oprávněné požadavky. „Vysoké školy jsou jediným sektorem financovaným z veřejných zdrojů, který několik let stagnuje,“ vysvětlil.

„To, že místo toho, abychom učili, organizujeme protestní akce a vymýšlíme slogany pro Týden pro vzdělanost, je věc, která i mě osobně velmi mrzí,“ posteskl si Fischer. Vláda zatím vysokým školám nic nezaručila. Možnost hrozby stávkou, podobně jako to na začátku září udělaly Školské odbory, ale komentovat nechtěl. „My se snažíme uspořádat protestní akci, která bude důstojná a zároveň důrazná,“ dodal s odkazem na připravovaný Týden pro vzdělanost.

Během Týdne pro vzdělanost chtějí vysoké školy přesvědčit i laickou veřejnost o tom, že jejich požadavky jsou oprávněné. „Chceme ukázat, jakým způsobem se vyvíjelo financování vysokých škol, včetně toho, že i v době hospodářské krize byl náš rozpočet nominálně, bez započtení inflace, o tři miliardy vyšší,“ popsal Fischer argumenty, kterými chtějí akademici získat veřejnost na svou stranu.

Další vývoj zatím není jasný. „Momentálně se soustředíme na vyjednávání a Týden pro vzdělanost,“ řekl Fischer. Dívat se dál do budoucnosti v tuto chvíli nemá podle něj příliš smysl. Podobně se předseda RVŠ dívá i na vyjednávání s politickými stranami, které budou brzy skládat další vládu. „V tuto chvíli je podle mě bezpředmětné bavit se o slibech do budoucna,“ uvedl. Podle Rady vysokých škol je nyní zásadní jednání o rozpočtu pro příští rok.

Nepříznivý vývoj diskuse o rozpočtu

„Situace ohledně rozpočtu vysokých škol se vůbec nevyvíjí příznivě,“ řekl Fischer na čtvrteční tiskové konferenci. Vysoké školy podle RVŠ pouze požadují splnění slibů, které dostaly od bývalé ministryně školství už na jaře. Zatím ale přišla jen dohoda o zvýšení platů učitelů na základních a středních školách. „Učitelům jejich úspěch přeji, protože situace v regionálním školství je také tristní,“ zmínil Fischer.

„Vysoké školy nemají zatím na stole žádný závazný návrh jakéhokoli navýšení,“ upozornil předseda RVŠ. Rada podle něj přijala usnesení, ve kterém požaduje, aby došlo k navýšení o 4,5 miliardy korun. „To, že se rozpočet vysokých škol nezvyšoval ani v době rychlého ekonomického růstu, považujeme za zcela neslučitelné s proklamovaným prioritním postavením této části vzdělávání,“ prohlásil Fischer.

Podle něj v současnosti neexistuje záruka toho, že se propad ve financování vysokých škol v příštích letech nebude opakovat. „Požadované navýšení rozpočtu vysokých škol je přitom zcela nezbytné pro udržení dostatečné úrovně vzdělávání,“ upozornil.

Rada vysokých škol se také shodla na podpoře protestní akce Týden pro vzdělanost, kterou vyhlásila Česká konference rektorů. „Vyzýváme akademické senáty veřejných vysokých škol k aktivaci akademických obcí a k organizaci odpovídajících protestních akcí,“ uzavřel Fischer.

konimrd ( 23. září 2017 07:59 )

doktory máme z ruska a ukrajiny, inženýry jako skladníky do amazonů nepotřebujem, vysoké školy tedy v česku zásadně nepotřebujem

amgal ( 23. září 2017 07:45 )

Souhlasím a zavést opatření, aby vystudovaní vysokoškoláci za peníze daňových poplatníků neodcházeli do zahraničí, jinak si budou muset studium zaplatit ze svého.

marais ( 22. září 2017 12:38 )

VŠ dusí nejistota? Tak ať jdou do terénu a zkusí si, jak se vydělávají peníze v praxi.

flesch2z ( 21. září 2017 19:50 )

Hororový sen, ale pro rodiče - hloupí učitelé budou jejich dětem vymývat mozky. Když jsou učitelé tak hloupí a nechali do škol zavést drahou inkluzi, tak ať se nediví, že nezbyly prachy pro ně. A to jich ještě Valachová polovinu ukradla. Proč asi musela odstoupit, protože chtěla? Hlupák, kdo tomu věří!

flesch2z ( 21. září 2017 19:42 )

Bože můj, copak jsou učitelé skutečně tak hloupí? Copak neví, že všichni socani do jednoho lžou a kradou? Valachová se svou kámoškou rozkradly kasu pro školství a učitelé sní? Teď přijde zvýšení školného a zavedení tam, kde ještě není a rodiče budou muset platit nehorázné školné za vymývání mozků svých dětí. No to je vážně hororový sen.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa