Dopadne cukr jako mléko? Končí kvóty, cukrovary mají strach z propadu cen

Autor: jer, ČTK - 
10. září 2017
18:21

Cukrovary vyrobily v uplynulé sezoně do letošního února nejvíce cukru od vstupu do Evropské unie. Meziročně šlo o zvýšení o téměř třetinu na 592 700 tun, v loňském roce však došlo k propadu o 140 000 tun, uvádí ministerstvo zemědělství na svém webu. V říjnu skončí evropské výrobní kvóty na cukr. Výrobci se obávají prudkého poklesu jeho ceny tak, jak tomu bylo před dvěma lety v případě mléka.

Letos se zvětšily plochy cukrové řepy na 60 945 hektarů, což je výměra zhruba o 7 000 ha větší než o rok dříve. Letos od října skončí výrobní kvóty na cukr, což může podle Agrární komory přinést tlak na ceny cukru na trhu. Doufá však v udržení současné produkce.

V ČR je sedm cukrovarů, z toho dva v Čechách, zbytek na Moravě. Čtyři z nich vlastní dva podniky s rozhodujícím podílem zahraničního kapitálu. V EU funguje u cukru systém výrobních kvót, který skončí právě v říjnu. Cukr vyrobený nad kvóty se může použít jako průmyslový cukr, převést se na výrobu v rámci kvót na další hospodářský rok či vyvézt. „Ukončení kvót chceme vnímat jako výzvu, nikoliv jako ohrožení, ke které však bude nutná spolupráce pěstitelů i zpracovatelů,“ řekl ČTK mluvčí Agrární komory ČR Jiří Felčárek. Zpracovatelé řepy a producenti by se tak podle něj měli férově dělit o marži z prodejů cukru.

Stát podporuje pěstování cukrové řepy jakožto citlivou komoditu, zemědělci na ni dostávají peníze navíc. „Komora je připravena jednat s partnery tak, aby pěstování cukrovky i zpracování cukru v ČR zůstalo minimálně v podobě, která je nyní, a to jak z důvodu zařazení cukrovky do osevních postupů, tak jejího zpracování, soběstačnosti, obchodování i tradice,“ dodal Felčárek.

Světová cena cukru podle Felčárka dlouhodobě stagnuje až klesá, aktuálně stojí kolem 375 amerických dolarů za tunu. Pěstitelé jsou tak podle něj zneklidněni. „Situaci prostřednictvím členských svazů důkladně monitorujeme, neradi bychom dopustili masivní rozkolísání trhu tak, jak k tomu došlo u mléka. Turbulence na jednu i druhou stranu poškozuje pěstitele, zpracovatele, obchod i spotřebitele,“ uzavřel. Pokud by byly ceny příliš nízké, nemuselo by se pěstování řepy zemědělcům vyplatit. V roce 2015 došlo k podobnému zrušení výrobních kvót u mléka, což vedlo k prudkému poklesu jeho ceny.

Video  Konec velkých glukometrů, Češi ho zmenšili do velikosti kreditky. Jak to začalo?  - Blesk TV

Spotřeba cukru byla podle údajů Českého statistického úřadu v posledním desetiletí mezi 31,7 kilogramu až 38,6 kilogramu na hlavu. V posledních letech ale spíše klesá, téměř 39kilogramové maximum bylo v roce 2011, naposledy šlo o 33,6 kilogramu v roce 2015. Cukr se prodává v obchodech nyní za zhruba 20 Kč za kilogram, na konci roku 2015 stál kolem 15 korun.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

salto ( 11. září 2017 09:14 )

To byl účel zlikvidovat zemědělství (s tím i cukrovary), průmysl a vše rozprodat, nebo spíše nechat rozkrást. Inu Pravda a Láska, ta s námi ku.evsky zacvičila

santikxauz ( 11. září 2017 01:04 )

Důležité je,že máme banány a bezdomovce.

kalina107 ( 10. září 2017 21:15 )

Jak dlouho bude ještě pražským ho v ad ům a fašistickým vládním gau nerům trvat , než pochopí , že diktát EU je zločin na obyvatelích ČR ? Vládní da re báci zničili v ČR všechno nač si jenom člověk vzpomene a teď do toho bo rd elu začnou ještě tahat saracény a platit jim . Každý , kdo se pod takový plán podepíše musí být potrestaný . V brzké občanské válce nesmí ti lotři uprchnout , ale musí být pochytáni a musí s nimi být naloženo podle válečného práva .

Kominik ( 10. září 2017 19:54 )

plně s vámí souhlasím, haVloidní a poté klausovský systém, který nahrával pouze a jenom lobistům a zlodějům v systému, který tady zavedli tito zaprodanci a velezrádci bývalých i současných vlád, kde vše co bylo jen trochu České zaprodali za babku a pro svůj mamon nehleděli na lid

56gogo ( 10. září 2017 19:31 )

kde jste ty fakta vyhrabali , tady se prodává dovozový cukr , na Moravě byly lány cukrovky kterou dneska není vidět , cedulemi cukrová kampaň, byly ověšeny silnice , místy byly nesjízné hlavně po dešti , jinak cukrovar Všetuly .zrušen! Hulín moderní odkoupen francouzi srovnán se zemí !a jiné zavřeny nebo zrušeny , vozívaly se řepné řízky na skrmení pro dobytek , začněte učit a říkat pravdu ne výmysly , zrovna tak je to z mlékem, ve Zlíně nová mlékárna s novou italskou linkouz -zrušena , nazývejte věci pravými jmény , obuvnický gigant Svit zůstala jen gumárna díky sokromým rukám , to bylo keců že ty boty za ty prachy nikdo nekoupí , vietnamci mají boty za tři stovky , dneska ti větnamci prodávají boty za 2000 kč určitě ne jako svitovské kvaklitě , ocelárny , masokombinát Hodonín , Ostrava a jiné . VYSVĚTLETE PROČ TO NEJDE DNES tvarůžek z mléka stál 1,50 kč , tady nešlo o režim tady šlo o EU která to řídila díky našim zaprodancům . jen !politiků je dvakrát tolik , Rusa jsme živili vojsko !!! kde jsou to mléko, máslo ,maso, sýry atd

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud