Lidé kvůli drahému máslu „berou útokem“ malé farmáře. O Vánocích má stát 70 Kč

Autor: bru/ČTK - 
10. září 2017
13:37

Rostoucí ceny průmyslově vyráběného másla na pultech tuzemských obchodů přispěly k vyšší poptávce po farmářském másle, které se mnoha lidem zdálo dříve moc drahé. Vyplývá to z ankety ČTK. Máslo v obchodech se nyní prodává za víc než 50 korun za 250 gramů a podle odhadů ještě do Vánoc poroste. Cena másla z farmy, které většinou mívá větší obsah tuku, je stále o něco vyšší - někde ho prodávají za 54 korun, někde stojí čtvrt kilogramu i přes 70 korun.

Například rodinná farma Pod Lipou z Rokytnice v Orlických horách má máslo stále vyprodané. „Másla bychom prodali i více, ale smetanu potřebujeme i do jiných výrobků,“ řekl ČTK rokytnický farmář Jiří Pácha. Doslova nával zájemců o máslo zažívá v poslední době i majitel biofarmy v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku Miroslav Horut. „Lidé teď volají jako šílení, dřív jim bio máslo přišlo drahé, teď by ho každý chtěl. Rozdíl mezi bio máslem a máslem ze supermarketu je teď už jen pár korun,“ řekl Horut.

„Loni jsme prodávali v naší prodejně čtyři až šest kilo za víkend a teď 60 až 70 kilo,“ uvedl František Mikoláš, který hospodaří v Krhanicích na Benešovsku.

Například na Vysočině se ale malým mlékárnám na farmách výroba másla přes jeho výrazné zdražení v obchodech nevyplatí. Plnotučné mléko raději zpracovávají jinak, kupříkladu na sýry, jogurty a tvaroh. Mlékárna Tonka v Pošné u Pacova, která jako jedna z mála máslo nabízela, s jeho výrobou skončila asi před půl rokem. Zákazníkům sice chutnalo, ale vadila jim vyšší cena. Farmář Antonín Mokrý uvedl, že už se k máslu vracet nechce.

Video Výroba domácího másla je snazší, než si myslíte - Brigita Zemen

Mlékárna Madeta, největší zpracovatel mléka v zemi, zaznamenává meziročně dvojnásobnou poptávku po másle. Ředitel firmy Milan Teplý přitom odhaduje, že máslo může stát před Vánoci až 70 korun, poté očekává pokles ceny na 45 korun. Největší vliv na cenu másla má podle něj cena smetany, která je 89 korun za kilogram, což je meziročně více než dvojnásobný nárůst. Podle předsedy Českomoravského svazu mlékárenského Jiřího Kopáčka cenu zvedá vysoká poptávka. Vzhledem k nynějším výkupním cenám mléka by se ale maloobchodní cena másla měla pohybovat kolem 45 korun, tvrdí.

Chovatelé: Z dražšho másla nemáme ani korunu navíc, těží z ní jen řetězce

Chovatelé mléčného skotu uvedli, že z výrazně zdražujícího másla nemají nic. Mlékárnám prodávají za cenu lepší než loni, avšak stále jen desetihaléře nad výrobními náklady. Z vysoké ceny a poptávky těží podle nich řetězce. Jejich marže byla v prvním pololetí 25 procent, když ještě před deseti lety podle údajů Zemědělského svazu ČR byla poloviční.

V některých domácnostech se rozhodli řešit zdražování v obchodech výrobou domácího másla, k níž je potřeba jen smetana s 33procentní tučností. Šlehá se tak dlouho, až se vyrobí hrouda másla. Ta se pak musí zbavit podmáslí a propláchnout ve studené vodě. Když má člověk štěstí a nakoupí smetanu ve slevě, může mít máslo třeba za 32 korun, když takové štěstí nemá, tak za 40 korun, řekla ČTK Eva Malá z Liberce. Navíc je domácí máslo podle ní mnohem chutnější než to kupované.

V Česku funguje 35 průmyslových mlékáren a 166 minimlékáren. Z velkých výrobců ale produkuje máslo jen malý počet. Některé mlékárny si u nich nechávají máslo balit, aby ho měly v nabídce.

arne100 ( 10. září 2017 16:28 )

Já máslo nekupuji ani takzvané Bio je to je podvod.Budou vánoce a já stejně nejím zádné pečivo bez toho se obejdu.Ať si ho někam strčí a můžou si ho nechat kouse koukat z té zadnice.Jiraaa Nevím proč do toho mícháte Babiše až nebude toaletní papír tak za to může taky Babiš.Srovnej si to v hlavě podle mne ji máš vygumovanou

zdenek43 ( 10. září 2017 15:26 )

je to strasne jednoduche -- nekupovat to maslo v retezcich n e k u p o v a t --- vydrzet ..... a hned pujde TA CENA DOLU. . . . . problem je vtom, ze uz RETEZCE nevedi uz jaky RABAT si nasadit na ty vyrobky . . . . . „Máslo je drahé kvůli obchodní přirážce až 90 %,“ říká šéf Potravinářské komory Miroslav Toman...... Samozřejmě svoji roli hrají také obchodní přirážky řetězců, což vysvětluje přetrvávající rozdíl v ceně másla v České republice a na německém trhu. .....v Česku vyšší obchodní přirážky. Z našich průzkumů vyplývá, že v současné době se obchodní přirážka u másla pohybuje kolem 70 %, dokonce téměř 90 %, kdežto v roce 2014 a 2015, to bylo kolem 50 až 60 %.

kalina107 ( 10. září 2017 14:47 )

To máslo co se eventuelně neprodá hned , tak koupíš třeba za několik let a na papíru bude stát ČERSTVÉ MÁSLO . A zrovna tak maso . Není to tak dávno co se doprodaly zásoby z Druhé světové války .

oxygene.p ( 10. září 2017 14:36 )

jak může p. Teplý z Madety vědět , že máslo bude stát před Vánocemi okolo 70,- CZK? On přesně ví , jaká je marže obchodníků? Nebo je to tak , že p. teplý vykoupí od chovatelů za drobáky a sám to za draho prodá? Doted o máslo nebyl zájem , proto lidé jako p. Teplý kecají takový pí.čo.vi.ny a lidé jim na to skáčou a máslo vykupují. A kde je poptávka , vzniká i nabídka a ceny letí nahoru. kdyby všichni lidé po dobu jednoho měsíce bojkotovali nákup másla , tak druhý měsíc bude v akci 20 - 22,- CZK. Realita byznysu , za vysokou cenu másla si můžou v tomhle případě i samy lidé.

fouk.si ( 10. září 2017 14:30 )

 Lidi mějte rozum nekupujte jim to předražené máslo ať jim třeba zhnije. Zajímavý je to jak se blíží vánoce vždycky je důvod zdražit toto se děje rok co co rok. Všechno to je už k smíchu ani ne k pláči .

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud