Čtvrtek 28. leden 2021
Svátek slaví Otýlie, zítra Zdislava
Zataženo, déšť se sněhem 2°C

Nakoupíte si na Nový rok? Známe pravidla pro tento svátek v nouzovém stavu

Autor: pet, kal, všm, ČTK - 
29. prosince 2020
08:40

Obchody s prodejní plochou nad 200 metrů čtverečních zůstanou na Nový rok zavřené. Dokud bude Česko ve čtvrtém, nebo pátém stupni systému PES musí být obchody zavřené na každý státní svátek, za normálních okolností přitom dveře obchodů zavře pouze osm státních svátků a během pěti dalších žádná omezení neplatí. Podívejte se na celoroční přehled svátků, kdy se do svého obchodu dostanete a kdy vás naopak uvítají jen zavřené dveře.

V pátek 1. ledna přivítá Česko Nový rok za přísných protiepidemických opatření. Podle vládního systému PES, který je v současnosti na stupni pět, musí obchody zůstat na státní svátky zavřené. Situace by byla ovšem stejná i v jiných letech. Nový rok je jedním z osmi státních svátků, kdy musí obchody zůstat zavřené. 

Jak to je se svátky v roce 2021

Velikonoční pondělí v roce 2021 připadá na 5. dubna, což by po Novém roce měl být druhý termín, kdy měly obchody zavřeno. Pokud se ovšem bude pandemie i nadále vyvíjet nepříznivě, je možné, že obchody se díky vládním nařízením zavřou už na Velký pátek 2. dubna.

K dnům, kdy mají mít obchody povinně zavřeno, tradičně patří i 8. květen. Systém PES by je ovšem mohl uzavřít i o týden dříve na Svátek práce 1. května

Otevřeno bývá v létě o svátcích 5. a 6. července. A žádné omezení neplatí ani pro 17. listopad. To by ovšem mohl změnit nepříznivý vývoj epidemie koronaviru.

Obchody by měl naopak uzavřít Den české státnosti 28. září a o měsíc později Den vzniku samostatného Československého státu 28. října.

VIDEO: Podívejte se, jak marně si Češi ve svátek zkouší nakoupit

Video Obchody v den státního svátku zůstaly zavřené. Lidé přesto chtěli nakupovat - Zuzana Zelenková

Na Štědrý den 24. prosince mohou mít obchodníci otevřeno nejdéle do 12 hodin. „Na petlici“ zůstávají pak obchody 1. i 2. svátek vánoční, tedy 25. a 26. prosince. A zavřeno bude i 1. ledna 2022.

Kdy musí mít obchody povinně zavřeno:

 • 1. leden
 • Velikonoční pondělí
 • 8. květen
 • 28. září
 • 28. říjen
 • 24. prosinec po 12. hodině
 • 25. prosinec
 • 26. prosince

O kterých svátcích omezení neplatí:

 • Velký pátek
 • 1. květen
 • 5. červenec
 • 6. červenec
 • 17. listopad

Omezení prodejní doby se snažily odbory dosáhnout už více než 10 let. Když jim konečně politici vyšli vstříc a v roce 2016 zavřené obchody posvětili zákonem, nastaly mezi Čechy zmatky.

Video Zástupce obchodníků: Zákon o otevírací době je paskvil 

Které obchody mají otevřeno?

Plošný zákaz uzavřít prodejnu větší než 200 metrů čtverečných má i své výjimky. Uzavření obchodů ve vyjmenované době státních svátků neplatí na nádražích, letištích, v nemocnicích nebo třeba lékárnách a benzinkách. Podle zákona se uzavření prodejen vztahuje na obchody pouze ve výše vyjmenovaných svátcích, kterých je sedm.

Jak vychází státní svátky v roce 2020 čtěte ZDE

Více o otevírací době o svátcích čtěte ZDE >>>

Tara-Tara ( 29. prosince 2020 10:43 )

to je zase debilni titulek...snad vsichni vedi, az na par ortodoxnich blbů, ze na Novy rok je zavreno a bylo to tak i za komousu....tem blbum ale nic nebrani, jit lomcovat dopoledne s dvermi u prodejen...co kdyby nahodou

BJELOUSEK ( 16. listopadu 2020 22:15 )

Jelikož byl kkt.

BJELOUSEK ( 16. listopadu 2020 22:13 )

Pr.sata tlustý vyžraný ,běhejte radši po polích ane po obchodech.

BoziMilda ( 16. listopadu 2020 15:06 )

A proč by nemohli mít otevříno ? Já jezdím o víkendu na výlet a v neděli večer se stavím pohodlně na nákup na celý týden nebo rovnou na 14 dní a už pak nemusím v týdnu do města. Takhle ovšem nemůžu a musím se trmácet do města během týdne, když všichni jednou z práce, škoda času, škoda benzínu, ale sociální inženýři vědí, co je pro lidi nejlepší. Známej má nejradši víkendové služby, protože má pak volno v týdnu a může jezdit hlídat vnoučata. Ale sosani s lidovcema chtěj prosadit, že člověk má být s rodinou v neděli, a kdo nežije podle nich, přijde do pekla.

Kopyto ( 28. října 2020 19:48 )

Lidi si stěžují že nemají peníze, nákupáky narvaný lidma co tlačí plný vozíky žr.... a když je ve svátek zavřeno tak je pomalu revoluce.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud