Nakoupíte na Den mistra Jana Husa? Víme, jak mají obchody zavřeno

Autor: pet, kal, všm, ČTK - 
6. 7. 2019
08:10

Češi za sebou mají oslavy prvního máje, kdy si nakoupili, a Dne Vítězství, kdy prodejny zůstaly zavřené. Na Den mistra Jana Husa se zákazníci bát nemusí, supermarkety, hypermarkety či velkoprodejny s nábytkem a dalším zbožím s prodejní plochou nad 200 metrů čtverečních budou mít celý víkend otevřeno. Podívejte se na celoroční přehled svátků, kdy se do svého obchodu dostanete a kdy vás naopak uvítají jen zavřené dveře.

Supermarkety naposledy zůstaly zavřené na Den vítězství 8. května. Předtím neotevřely na Velikonoční pondělí.

Znovu se plošně obchody uzavřou až na podzim. Nejbližším státním svátkem, kdy musejí obchody zůstat zavřené je Den české státnosti 28. září. Na dodržování zákazu dohlíží Česká obchodní inspekce. Zákaz se nevztahuje na obchody s prodejní plochou do 200 metrů čtverečních.

VIDEO: Podívejte se, jak marně si Češi ve svátek zkouší nakoupit

Video Obchody v den státního svátku zůstaly zavřené. Lidé přesto chtěli nakupovat - Zuzana Zelenková

Jak to je se svátky v roce 2019

Velikonoční pondělí v roce 2019 připadlo na 22. dubna, což byl po Novém roce další termín, kdy musely mít obchody zavřeno. Třetím státním svátkem je Den vítězství - 8. květen, který tentokrát připadá na středu.

Naopak 1. května bylo otevřeno. A stejné to bude i v létě o svátcích 5. a 6. července. A žádné omezení neplatí ani pro 17. listopad.

Obchody v roce 2019 uzavře tradičně i Den české státnosti 28. září. Tímto dnem si připomínáme zabití českého knížete sv. Václava svým bratrem Boleslavem v roce 935.

A zavřeno bude i na Den vzniku samostatného československého státu, který připadá na 28. října. Také tento den je z osmi svátků, během kterých musí supermarkety a hypermarkety ze zákona zavřít.

Na Štědrý den 24. prosince mohou mít obchodníci otevřeno nejdéle do 12 hodin. „Na petlici“ zůstávají pak obchody 1. i 2. svátek vánoční, tedy 25. a 26. prosince. A zavřeno bude právě na Nový rok, 1. ledna 2020.

Kdy musí mít obchody povinně zavřeno:

 • 1. leden
 • Velikonoční pondělí
 • 8. květen
 • 28. září
 • 28. říjen
 • 24. prosinec po 12. hodině
 • 25. prosinec
 • 26. prosince

O kterých svátcích omezení neplatí:

 • Velký pátek
 • 1. květen
 • 5. červenec
 • 6. červenec
 • 17. listopad

Omezení prodejní doby se snažily odbory dosáhnout už více než 10 let. Když jim konečně politici vyšli vstříc a v roce 2016 zavřené obchody posvětili zákonem, nastaly mezi Čechy zmatky.

VIDEO: Jak je to s obchody o státních svátcích?

Video Zavřené obchody ve svátek? Jsou dny, kdy nakupování nemusí být na prvním místě, říká Mihola 

Které obchody mají otevřeno?

Plošný zákaz uzavřít prodejnu větší než 200 metrů čtverečných má i své výjimky. Uzavření obchodů ve vyjmenované době státních svátků neplatí na nádražích, letištích, v nemocnicích nebo třeba lékárnách a benzinkách. Podle zákona se uzavření prodejen vztahuje na obchody pouze ve výše vyjmenovaných svátcích, kterých je sedm.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

betosst ( 6. července 2019 21:34 )

Kurzové sázky - Tenis, velmi spolehlivé informace

www.ne­tese­.blog­spot­.cz

throphuvmi ( 5. července 2019 23:12 )

Přejít na SpFling.com - skvělé seznamka pro dospělé s inteligentní vyhledávací systém najít sex partnera!

Kapital Network ( 2. července 2019 00:32 )

Potřebujete rychlý dlouhodobý nebo krátkodobý úvěr s relativně nízkou úrokovou sazbou až 3%? Nabízíme podnikatelský úvěr, osobní půjčku, úvěr na bydlení, auto úvěr, studentský úvěr, půjčku na konsolidaci dluhu e.t.c. bez ohledu na vaše kreditní skóre. Zajišťujeme poskytování finančních služeb našim četným klientům po celém světě. Díky našim flexibilním úvěrovým balíčkům mohou být úvěry zpracovány a převedeny na dlužníka v nejkratší možné době. Doporučujeme Vám kontaktovat nás a dozvědět se více o úvěrových službách, které nabízíme. Máte-li jakékoli dotazy nebo chcete více informací o naší společnosti, neváhejte nás kontaktovat se zájmem DNES prostřednictvím e-mailu: Kapi­talnet­workfi­nance@­gmail­.com

prycsnima ( 8. května 2019 10:06 )

A vi vubec Blesk proč se to nazývá den vítězství?
A ví to vůbec někdo tady . S Megan to asi nemá nic společnýho. Nebo
jo ?

panda82 ( 8. května 2019 09:48 )

Nenakoupíte, ale až další den s prošlou lhůtou, nebo ne? v restauracích
nesmí být jídlo podle EU konzumované druhý den, tak jak v obchodech? to
jsou výmysly poslanců

Zobrazit celou diskusi
Další videa