Hus Čechům prodlouží víkend, jak to bude s nákupy? Podívejte se na přehled

Autor: pet, kal, všm, ČTK - 
6. července 2020
07:00

Obchody s prodejní plochou nad 200 metrů čtverečních zůstanou i o pondělním svátku otevřené. Podívejte se na celoroční přehled svátků, kdy se do svého obchodu dostanete a kdy vás naopak uvítají jen zavřené dveře.

První červencový víkend je díky dvojici státních svátků hned třídenní. S nákupy předem si ovšem hlavu dělat nemusíte. Obchody byly otevřené na Den věrozvěstů Cyrila a Metoděje a nakoupit v nich můžete  i na Den upálení mistra Jana Husa.

VIDEO: Podívejte se, jak marně si Češi ve svátek zkouší nakoupit

Video Obchody v den státního svátku zůstaly zavřené. Lidé přesto chtěli nakupovat - Zuzana Zelenková

Jak to je se svátky v roce 2020

Velikonoční pondělí v roce 2020 připadlo na 13. dubna, což byl po Novém roce druhý termín, kdy měly obchody zavřeno. 

K dnům, kdy mají mít obchody povinně zavřeno, tradičně patří i 8. květen. Vzhledem k nouzovému stavu ovšem mohli obchody zůstat otevřené i na Den vítězství.

Otevřeno bude i v létě o svátcích 5. a 6. července. A žádné omezení neplatí ani pro 17. listopad.

Naopak obchody v roce 2020 uzavře tradičně i Den české státnosti 28. září. Tímto dnem si připomínáme zabití českého knížete sv. Václava svým bratrem Boleslavem v roce 935.

A zavřeno bude i na Den vzniku samostatného československého státu, který připadá na 28. října. Také tento den je z osmi svátků, během kterých musí supermarkety a hypermarkety ze zákona zavřít.

Na Štědrý den 24. prosince mohou mít obchodníci otevřeno nejdéle do 12 hodin. „Na petlici“ zůstávají pak obchody 1. i 2. svátek vánoční, tedy 25. a 26. prosince. A zavřeno bude i 1. ledna 2021.

Kdy musí mít obchody povinně zavřeno:

 • 1. leden
 • Velikonoční pondělí
 • 8. květen (letos tento termín neplatí kvůli nouzovému stavu)
 • 28. září
 • 28. říjen
 • 24. prosinec po 12. hodině
 • 25. prosinec
 • 26. prosince

O kterých svátcích omezení neplatí:

 • Velký pátek
 • 1. květen
 • 5. červenec
 • 6. červenec
 • 17. listopad

Omezení prodejní doby se snažily odbory dosáhnout už více než 10 let. Když jim konečně politici vyšli vstříc a v roce 2016 zavřené obchody posvětili zákonem, nastaly mezi Čechy zmatky.

Video Zástupce obchodníků: Zákon o otevírací době je paskvil 

Které obchody mají otevřeno?

Plošný zákaz uzavřít prodejnu větší než 200 metrů čtverečných má i své výjimky. Uzavření obchodů ve vyjmenované době státních svátků neplatí na nádražích, letištích, v nemocnicích nebo třeba lékárnách a benzinkách. Podle zákona se uzavření prodejen vztahuje na obchody pouze ve výše vyjmenovaných svátcích, kterých je sedm.

Jak vychází státní svátky v roce 2020 čtěte ZDE

JaNat ( 1. července 2020 20:05 )

pr.de.lko.vat

JaNat ( 1. července 2020 20:05 )

Husa bychom si měli vážit. Výzkum prokázal, že Venca nezemřel tak mladý, ale někdy ve 45-48 letech. Tehdejší zákon byl: První z manželství vladaře má právo na trůn a to nebyl Václav, ale Boleslav. Václav se narodil před nástupem svého otce na trůn a proto byl od mala připravován na dráhu biskupa. Boleslav byl tedy prvorozený syn vladaře a právoplatný dědic trůnu a zřejmě příznivci Ptáčníka prosadili Václava jen co by Boleslavova regenta na místo Drahomíry, která nemínila ***.kovat nějakým Sasům či Bavorům. Tu ránu Venca na hlavě skutečně měl a utrpěl ji ve věku, kdy se udává jeho smrt, ale ta byla prokazatelně zahojena. Ani Widukind z Corvey neuvádí vraždu, ale zranění při souboji co by součást zábavy křtin, které Venca přežil. A stará Ludmila, s ptačím ksichtem, škaredá jak půlnoc vždycky žárlila na Drahomíru a kdoví jestli to byla vůbec vražda. Když pošlu někoho zavraždit s jistotou mu svůj závoj co by vražednou zbraň a přikáži, aby ho na místě činu nechal. Tomu máme fakt věřit? Dva mužský nepotřebovali žádný závoj, ti by ji zatočili krkem raz dva. Bohužel uctíváme katolické svaté, ale ten kdo se nejvíc podílel na ucelení země byli Boleslav a Drahomíra.

JaNat ( 1. července 2020 17:11 )

Nevím proč by měly být obchody otevřené. Dnes snad není problém nakoupit si dopředu. A rodiče s dětmi do přírody a ne do nákupního centra. Ale malý český človíček myslí jen na plný panděro a co mít nejméně práce s dětmi. Těm se koupí krávoviny a děti jsou zticha.

nakobyl ( 1. července 2020 14:00 )

ještě že nám církev toho Husa upálila. Jinak by nebyl svátek. A stejně tak i Venca,co ho prý zabil brácha. Jenže ono to bylo jinak. Církev potřebovala pro svá povídaní nějakého trpícího a tak podplacení kluci z Boleslavovi party, co je také štvalo, že Venca cpal sousedním Germánům peníze a voli , Vencu zapíchli. Bolek o tom vůbec nevěděl.

fionora ( 6. ledna 2020 15:24 )

A co prodavačky, ty nemají nárok na volno?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud