Stav menšin v Česku: Vietnamci řeší EET. Rusy rozhádal brexit a Trump

Vietnamci řeší zavedení EET (ilustrační foto).
Autor: bru/ČTK - 
13. 6. 2017
19:01

Vztahy v ruské komunitě v Česku se loni zhoršily a „zpolitizovaly“, a to kvůli názorům na dění na Ukrajině, brexit či zahraniční politiku USA a propagandě. Odrazilo se to na udělování českého občanství. Úřady ho z bezpečnostních důvodů nepřiznaly Rusům, kteří v Česku žijí i desítky let. Uvádí to s odvoláním na ruského zástupce zpráva o situaci národnostních menšin v Česku za loňský rok. Dokument by měla ve středu projednávat vláda.

Zprávu vypracoval sekretariát rady vlády pro národnostní menšiny. Kromě vyjádření zástupců minorit obsahuje i popis uspořádaných akcí, informace o dotacích či opatřeních jednotlivých resortů a radnic. V radě zasedají zástupci 14 menšin a komunit, například německé, polské, ukrajinské, srbské, rusínské, chorvatské, ruské či romské.

Dosavadní dělící čára mezi příslušníky ruské národnostní menšiny a občany Ruské federace (RF), plynoucí z legislativy ČR a RF, která prochází někdy i uvnitř rodin, ustupuje do pozadí a rozdělení mnohem víc než kdykoliv předtím ovlivňuje propaganda RF,“ uvedl ruský zástupce ve zprávě. Podle něj se vztahy vyostřily nejen kvůli dění na Ukrajině, ale i kvůli „očekávanému oslabení EU“ po brexitu a změně zahraniční politiky USA po nástupu prezidenta Donalda Trumpa.

Podle ruského zástupce převážnou část menšiny tvoří „loajální občané ČR“, kteří podporují demokratické hodnoty, českou zahraniční politiku a členství v EU a NATO. Odlišné názory pak propagují některé organizace, které spolupracují „s politiky a politology z okrajů politického spektra ČR“, uvedl ruský člen rady ve zprávě.

Vyostření situace se promítlo i do udělování českého občanství, které je možné získat po pěti letech života v ČR. Podle zprávy český pas nedostali lidé s povolením k trvalému pobytu, kteří se snažili o porozumění mezi menšinou a ostatními. „Jedná se o osoby, které žijí v ČR desítky let a hodlají zde i dožít. (...) Jsou v kontrastu s udělením občanství lidem, jež soustavně a veřejně vystupují proti zájmům ČR,“ obsahuje zpráva. Cizinci v Česku nemohou volit a usilovat o zvolení, dokud nezískají občanství.

O složitých vztazích uvnitř menšiny se vedle Rusů zmiňují i někteří Slováci. Podle jednoho ze slovenských zástupců ve vládní radě ve slovenské minoritě vyvolalo napětí zřízení slovenského domu v Praze bez předchozí diskuse se slovenskými spolky. Druhý zástupce to odmítá.

Příslušníci menšin, kteří ve vládní radě zasedají, si stěžují na nedostatek peněz na činnost. Představitelé romské minority poukazují na diskriminaci Romů v práci či v bydlení. Vadí jim také to, že na řešení problémů Romové mají malý vliv. Vietnamci zmiňují zavedení EET. Příslušníci menšin poukazují i na xenofobní výpady a nesnášenlivost.

Na ruskou komunitu upozorňovala už v roce 2012 tehdejší původní zpráva o národnostních menšinách. Uváděla, že v posledních letech „z popudu velvyslanectví a kremelské administrativy začaly v ČR vznikat kozácké organizace - uniformované a ozbrojené oddíly“. Tato sdružení jsou prý řízena přímo z Kremlu, plní ruské mocenské cíle, snaží se proniknout do státních struktur a formují „pátou kolonu Ruska“. Informace vyvolaly ostré reakce z různých stran. Kabinet pak schválenou zprávu stáhl a projednával nové znění. Ve zprávě za loňský rok je zmínka o dvou kozáckých organizacích.

Smrt Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Záznam zádušní mše O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Sledujeme, co se děje po veřejném rozloučení a pohřbu nejznámějšího českého zpěváka

tomik007 ( 13. června 2017 23:18 )

VIETKONG uz ma davno EET vyreseny

Sittowa ( 13. června 2017 21:56 )

Co jsou menšiny?Cikáni (300 tisíc kusů) co sem nalezli po WW II ze Slovenska a zde se množí za české peníze.....Rákosníci (100 tisíc kusů) na každém rohu mají krámek,kde za hrst rýže straší.Okolní české obchůdky soustavně likvidují přeprodejem zboží z Kauflandu.V roce 2017 snad nebude v českém rozvinutém kapitalismu český prodavač 300 hodin za měsíc makat za rejži....Rusové-drzý jak opice.Carský nevolnici co se dostali přes suroviny k penězum a v ČR kupují nemovitosti po stovkách.Které zde staví jejich otrocky pracující bratři Ukrajinci...Už sem plují ještě negři a arabáči...Skvělá to náhrada za 3 miliony Němců vyhnaných po WW II.

Zobrazit celou diskusi
Další videa