Sobota 24. února 2024
Svátek slaví Matěj, zítra Liliana
Zataženo, déšť 8°C

Operátoři T-Mobile a Vodafone už zlevnili data a volání po EU. O2 vyčkává

Autor: ČTK, mah - 
11. června 2017
10:35

Zákazníci T-Mobile a Vodafone můžou už od neděle volat v zemích EU za stejné ceny jako v Česku. Operátoři zrušením poplatků reagují na rozhodnutí Evropské unie, které fakticky ruší roaming. O2 stejný krok chystá až 15. června, tedy v nejzazším možném termínu. Stejné ceny se podle informací firem týkají i datových služeb a předplacených karet.

Využívání roamingových služeb se podle mluvčí T-Mobilu Martiny Kemrové letos po zavedení opatření EU významně zvýší, ale konkrétní nárůst si netroufá predikovat.

„Do provozu se promítá nejen ochota službu využívat, ale i to, jak zákazníci budou cestovat za hranice. Na to má vliv jak bezpečnostní, tak ekonomická situace,“ podotkla. Loni provolali zákazníci T-Mobilu po celém světě 79 milionů minut a přijali 105 milionů minut hovorů.

„Zákazníci nemusí nic nastavovat“

EU roaming bez příplatků T-Mobile klientům nabídl jako první operátor v ČR v rámci svých tarifů nové generace Mobil, které uvedl začátkem dubna. Dnes na něj převede ostatní zákazníky. Uvedl, že nebude pro EU nabízet žádnou alternativní roamingovou nabídku. Roaming bez příplatků se týká i datových balíčků nebo dat dokoupených v průběhu zúčtovacího období.

„Pro využití domácího tarifu v zahraničí si zákazníci nemusí speciálně nic nastavovat. Stačí si nechat zapnutý současný roamingový tarif Roaming na den nebo World Roaming. S oběma budou na cestách v EU využívat služby jako doma,“ uvedl viceprezident Vodafonu Petr Dvořák.

Balíčky pro mobil za hranicemi EU

Za hranicemi využije roaming průměrně měsíčně 398 tisíc z 3,5 milionu zákazníků Vodafonu, z nich 94 procent využívá služby v rámci EU. Vodafone k tarifu Red LTE premium navíc zákazníkům přidá sedm dní Roamingu na den s neomezeným voláním, SMS a 100 MB dat denně do více než 120 zemí zóny Svět, kam patří například Turecko, Egypt, Švýcarsko či Andorra.

O2 všem zákazníkům pro cesty do EU automaticky nastaví tarif Svět Basic. Od poloviny června začne také nabízet nový jednorázový datový balíček Top Svět, který nabídne 150 MB mobilních dat za 499 korun ve 24 nejoblíbenějších světových destinacích mimo EU. O2 bude zákazníkům smluvních služeb zároveň dál nabízet roamingový tarif Volání bez hranic.

O faktickém zrušení roamingu rozhodla EU již loni. Součástí opatření jsou stropy pro velkoobchodní ceny, které mají umožnit, že operátoři budou zákazníkům nabízet roaming bez příplatků, aniž by museli zvyšovat domácí ceny.

V Česku jsou velkým tématem i ceny volání doma, ministr průmyslu Jiří Havlíček (ČSSD) by je rád snížil:

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

lump ( 11. června 2017 22:11 )

 Jenom mě udivuje, že třeba když někdo bude volat s českou kartou kde má neomezený tarif třeba že slovenska, tak má volání do celé EU zdarma, ale z čech volá do EU ne zdarma, ale platí volání do cizího státu

bre-burda ( 11. června 2017 12:00 )

Nevím co z toho lidé mají. Když jsem na dovolené a cestuji, čerta mě zajímá, co je doma, jsem rád, že se od toho všeho konečně mohu odříznout. A tak domů nevolám ani kamarádům, ani kolegům nikomu. Jen rodičům snad stačí sem tam SMSka, že žiji, jsem zdráv a úspěšně si užívám. Na co nějaký zlevněný roaming, to je pro magory, kterým mobil přirostl k uchu.

Zobrazit celou diskusi