Čtvrt milionu zákazníků O2 se nedovolá z ciziny. Operátor: Asi dílo hackerů

Autor: ČTK, kal - 
31. května 2017
15:40

Za rozsáhlým výpadkem roamingu zákazníků společnosti O2 v Česku a na Slovensku by mohl stát hackerský útok na mezinárodní ústřednu firmy CETIN, nebo softwarová chyba. Výpadek se od úterního odpoledne dotkl zhruba 250 tisíc klientů operátora O2, kteří jsou v zahraničí. Ti nemohli telefonovat a ani se jim nikdo nedovolal. Na středeční tiskové konferenci to řekl člen představenstva firmy CETIN Michal Frankl. Na sociálních sítích firma čelí smršti kritiky.

CETIN provozuje mobilní i pevné sítě, které dříve patřily firmě O2. Ta stejně jako CETIN patří do skupiny PPF a je největším klientem CETINu.

Mezinárodní telekomunikační provoz odbavuje CETIN prostřednictvím dvou ústředen v Praze a v Brně, které se vzájemně zálohují. V úterý došlo z dosud nezjištěných příčin k přetížení jedné ústředny, které se pak přeneslo i na druhou ústřednu.

Podle generálního ředitele společnosti CETIN Petra Slováčka jde o vážný výpadek, který ve své kariéře nezažil. „Systém pro mezinárodní volání jsme nasadili před několika měsíci a fungoval bez problémů. S americkým dodavatelem pracujeme nepřetržitě na odstranění problému,“ uvedl Slováček. Podle Frankla bude firma problémy zákazníků O2 kompenzovat.

Zákazníci O2 z Česka i Slovenska mají problém s roamingem.Zákazníci O2 z Česka i Slovenska mají problém s roamingem. | Reprofoto Facebook O2

V současnosti je možné se dovolat v rámci pevné sítě. V mobilní síti se v mezinárodním provozu spojí jen pět až deset procent hovorů.

Zákazníci O2 z Česka i Slovenska mají problém s roamingem.Zákazníci O2 z Česka i Slovenska mají problém s roamingem. | Reprofoto Twitter O2 Guru

Masivnímu hackerkému útoku čelila nedávno řada zemí světa. Dotkl si i slovenských nemocnic:

Video Hackerský útok má oběť i na Slovensku. Napadli nemocnici - Joj

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud