Čtvrtek 2. prosince 2021
Svátek slaví Blanka, zítra Svatoslav
Oblačno, déšť se sněhem 4°C

Heydrich zemřel před 75 lety: „Pražského řezníka“ by zachránil penicilin

Autor: ČTK, bk - 
3. června 2017
10:41

Týden poté, co na něj v zatáčce v pražské Libni zaútočili českoslovenští parašutisté, zemřel nad ránem 4. června 1942 v pražské Nemocnici Na Bulovce Reinhard Heydrich. Prominentní nacista a jeden z hlavních architektů holokaustu sice atentát, provedený 27. května Josefem Gabčíkem a Janem Kubišem, přežil, utrpěl ale vážná zranění. Zprvu se však zdálo, že Heydrich i díky rychlému lékařskému zákroku přežije, nakonec ale podlehl infekci.

Pokud by zastupujícímu říšskému protektorovi, který byl neomezeným pánem nad životy Čechů, byl podán penicilin, měl přitom velkou šanci zranění přežít. Už půl hodiny po atentátu se totiž ocitl v nemocnici, kde lékaři konstatovali zlomené žebro, protrženou bránici a poškozenou slezinu. Hodinu a půl po útoku byl Heydrich operován a jeho stav se poté zlepšoval. Začátkem června se ale rozvinula infekce a organismus, oslabený také odstraněním sleziny, už nedokázal vzdorovat.

Reinhard Heydrich se stal faktickým pánem nad protektorátem Čechy a Morava v září 1941. Od nástupu tohoto druhého nejvyššího představitele SS si německé protektorátní orgány slibovaly, že svým rozhodným postupem potlačí tuzemský odboj. To se Heydrichovi skutečně z velké části podařilo, jeho nemilosrdný nástup do funkce ovšem nepřežily stovky vlastenců. Československá exilová reprezentace proto připravila plán Heydrichovy likvidace.

Ojedinělý případ úspěšného atentátu na vysoce postaveného nacistického pohlavára posílil pozici čs. exilové vlády v Londýně. I díky němu západní mocnosti odstoupily od mnichovské smlouvy. Stinnou stránkou atentátu se ovšem staly represálie, jimž bylo po Heydrichově smrti vystaveno české obyvatelstvo protektorátu. Nacistický teror vyvrcholil v červnu 1942 vyhlazením Lidic a Ležáků. Za druhého stanného práva, které skončilo 3. července 1942, zahynulo přes 3000 lidí.

VIDEO: Výstava k operaci Anthropoid v pražských Dejvicích.

Video Výstava k operaci Anthropoid v pražských Dejvicích. Od atentátu uběhlo 75 let. - Tadeáš Provazník

jana999 ( 3. června 2017 13:25 )

kdyby jenom to, ale to divadlo s tím jeho strýčkem, který přežil holokaust a za to mu chtěl udělit metál a pak jede na slezinu nácků, co hermane ví to strýček, kterého jsi zneužil k takové trapnosti, že se nestydíš

prochaskanamoste ( 3. června 2017 12:24 )

Je odporné od strany lidové a hlavně jejích čelních představitelů Hermana a Bělobrádka, navíc první byl dřív kněz !! že právě v těchto dnech, kdy mnoho lidí vzpomíná na utrpení svých blízkých, aby osobně jeli na slezinu Landsmanschaftu, militantních sudeťáků. Takhle prokazují lásku k vlasti a jejím občanům? Je mi z toho zle a nechápu lidi,kteří takovou stranu volí.

prochaskanamoste ( 3. června 2017 12:21 )

Kdes na to ve své kebuli přišel? Víš, co to bylo za netvora? Teroristé vraždí nevinné, často náhodné oběti, naposledy děti. Naši elitní vojáci se odhodlali k nevídané operaci a obětovali svoje mladé životy a s nimi následně zemřelo mnoho dalších lidí jako odveta zuřivých Němců za smrt jejich idolu. Chtělo by to z tvé strany trochu lépe přemýšlet a elementární úctu k hrdinům.

Zobrazit celou diskusi
Další videa