Herec a hospodský Hanák útočí na protikuřácký zákon: Jsme snad nesvéprávní?

10. 5. 2017
06:25

Herec a venkovský hospodský Tomáš Hanák se tvrdě opřel do protikuřáckého zákona, který začne účinkovat s koncem května. V debatě se střetl s Evou Králíkovou, která je předsedkyní Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku. Podle ní není norma namířená proti kuřákům, naopak jim má pomoci.

„Hanák je kuřák a léčil se z lásky k alkoholu, která přetrvává doteď. V dnešní době lidé požadují od státu víc a víc ochrany. Jsme nesvéprávní, abychom si nedokázali rozmyslet, co budeme dělat?zlobil se Hanák, který vede nádražní restauraci Zastávka Nižbor, na debatě v Paralelním polis v Praze. 

Tohle považuje lidi za nesvéprávné, navíc to vyvolá reakci. Víme, jaká je tady závist, jaké jsou u nás podmínky. Někdo třeba ukáže na provozovatele a řekne – tenhle to nedodržuje,pokračoval herec a naznačil možnou vlnu udavačství. Ta se objevila už u startu elektronické evidence tržeb (EET).

Tomáš Hanák a moderátorkaTomáš Hanák a moderátorka | 

Podle Hanáka není míra regulace přijatelná. Uznává, že hospoda je veřejný prostor, ale patří podle něj hostinskému a ten by si měl o svém podniku rozhodnout sám. „To je, jako když nám v Apolinářské léčebně říkali – jsi závislý, nejsi svobodný, jsi závislý. Takže když vytvoříme zákon a já nepřičichnu k alkoholu ani ke kouření, tak budu svobodný? To se na mě nezlobte, já díky tomu, že mi něco přikazuje zákon, svobodný nebudu, zmínil Hanák.

Svobody podle herce plíživě ubývá. „U nás ty zákony už pravděpodobně zůstanou, i když se po pár letech přijde na to, že jsou zbytečné. Já bych si přál, aby stát považoval svoje občany za soudné a samostatné, samozřejmě i v dalších věcech, uvedl dále.

Vlevo Urza, vpravo Eva KrálíkováVlevo Urza, vpravo Eva Králíková | 

Králíková: Kouření je velká nesvoboda

Proti názoru Hanáka se postavila Eva Králíková, předsedkyně Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku. „Zákon není proti kuřákům, naopak já sama vidím, jak jsou kuřáci nesvobodní, jsou to totiž moji pacienti. V kouření vidím velkou nesvobodu, například finanční,“ uvedla, aby připojila: „Navíc jsou v zákoně věci, se kterými vůbec nesouhlasím. Návykovou látkou je v něm označen tabák. To není pravda, je to nikotin, ne tabák. Pozitivní je, že alespoň někde máme právo dýchat čerstvý vzduch. To je svoboda, a ne kouřit. Kuřáci si neuvědomují, jak omezují svoje okolí.

Podle Králíkové není lobby ze strany politiků, kteří by říkali: Nekuřte. Ale ze strany tabákových společností, které mají na lobbování peníze. Kladný vliv zákona je podle Králíkové očekávaný úbytek infarktů. Hlavní přínosy vidí tři: Určitá část lidí kouřit přestane, většina ho omezí a méně mladých vůbec kouřit začne. Podle expertky je méně nebezpečný žvýkací tabák. Toxický je totiž především kouř.

„Zákon má nastavit působení vlivu prostředí. Zákazy typu: co se kdy a kde může propagovat a užívat. Dotýká se i protidrogové politiky a léčebných a poradenských služeb pro uživatele návykových látek. To je oblast, kde si myslíme, že by mohl být lepší a propracovanější,“ uvedl Viktor Mravčík, vedoucí monitorovacího střediska pro drogy a závislosti – další z diskutujících. Podle něj nejvíc škod způsobuje alkohol.

„Je v pořádku, že stát, který má plnit funkce ve společnosti, aplikuje opatření, která chrání veřejné zdraví. Veřejné zdraví a zdraví jednotlivců jsou podobné věci, ale nestejné kategorie,“ zmínil Mravčík, aby dodal: Přemrštěná regulace by byla, kdybychom penalizovali za užívání cigaret.

Eva Králíková byla i hostem Studia Blesk, kde byla v duelu se senátorem a propagátorem kouření Jaroslavem Kuberou (ODS):

Video „Co je vám do toho?!“ Senátor Kubera kouřil ve studiu a hádal se s lékařkou. - Vera Renovica, Lukáš Červený
1080p 720p 480p 360p 240p

„Myslím, že stát by žádné návykové látky neměl regulovat. Žádný z argumentů mi nepřipadá tak silný, aby někdo někoho směl omezovat při podnikání ve vlastní hospodě. Každý by si měl rozhodnout, co ve svém bytě a na svém pozemku bude mít a co tam bude provozovat,“ řekl pak čtvrtý z účastníků debaty, bloger Urza.

victor1 ( 11. května 2017 10:15 )

Také jsem to četl.Kolega výše píše 80 miliard,ale to se mi zdá moc.Už si to nepamatuji,ale myslím,že tam bylo 60 miliard a pak jsem četl ještě jeden článek a tam bylo 38 miliard.Samozřejmě ročně.A ta léčba nemocí z kouření u kuřáků stojí 6 miliard ročně (to vím bezpečně),jak jsem psal výše.

victor1 ( 11. května 2017 10:09 )

Ještě bych dodal (kdyby chtěl někdo uhodit na to,kolik stojí léčba nemocí z kouření),že ta léčba stojí 6 miliard Kč ročně.Takže,kdyby šli peníze vybrané od kuřáků na daních do zdravotnictví,tak vlastně kuřáci by financovali i léčbu nekuřáků.Ovšem,to je utopie,že.A ještě:Tam kde se žere,tak at se nekouří,ale nechápu proč by se nemělo kouřit v pivnicích a barech.Nikdo tam nekuřáky snad násilím netahá.Tak jako kuřák nevleze do hospody,kde je zákaz kouření.To at si to jedovaté žrádlo strčí radši do řiti a budu hladem.

rentierskej ( 10. května 2017 12:46 )

jistě! částku si už nepamatuji, (četl jsem docela zajímavý článek) a vydělané peníze zdaleka převyšovaly náklady na léčbu kuřáků, (především proto, že hodně kuřáků umírá v nižším věku), takže důchody si užívají kratší dobu... osobně jsem za, aby si hospodský SÁM VYBRAL, jakou chce mít SVOJI hospodu - a zákazníci si také vyberou, zda půjdiou do kuřácké či nekuřácké hospody.

zednik ( 10. května 2017 12:39 )

Protože těch 80 miliard, proudící z prodeje tabáku do státní kasičky není zanedbatelný peníz. Jen se o tom prostě nemluví.

zednik ( 10. května 2017 12:36 )

To je letitý fakt. Vždy se vybere skupina lidí a na tu se zaútočí. A je snad na světě něco příjemnějšího pro ty chudáky, kteří v šikaně druhých, a to jakéhokoliv podobě , vidí svoji vlastní hodnotu a nadřazenost??

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa