Úterý 28. března 2023
Svátek slaví Soňa, zítra Taťána
Oblačno, sněžení 4°C

Maršmeloun mění majitele: „Zůstalo mi hořko v ústech,“ říká developer

Autor: ČTK - 
31. března 2017
16:01

Italský developer Francesco Augusto Razetto prodává společnost, která vlastní projekt výstavby bytového domu v Praze 1, jemuž lidé říkají maršmeloun. Řekl to v pátek ČTK. Rozhodl se tak po 18 letech příprav stavby u Anežského kláštera hlavně kvůli úředníkům a systému, který podle něj umožňuje různým občanským iniciativám zasahovat do projektů i mimo správní řízení. Razetto podepsal předkupní smlouvu s českou firmou, nespecifikoval kterou. Prodej by měl podle něj být dokončen za několik měsíců.

„Uzavřel jsem předkupní smlouvu, na základě které chci prodat společnost, protože moji společníci bohužel jsou již v pokročilém věku. Jeden z nich má více než 85 let, druhý téměř 80, a když jsme se vydali před 18 lety společně na tuto cestu, mysleli jsme si, že projekt skončí daleko dříve. Takže mě požádali, abych společnost prodal,“ řekl.

Razetto je jednatelem společnosti Praga Progetti e Investimenti, která vlastní jediný projekt, a to je výstavba bytového domu v ulici U Milosrdných. Společnost nemá jiné projekty ani neexistuje jiná společnost, která by nějakým způsobem participovala na tomto projektu, doplnil.

„Prodávám v současném stavu,“ odpověděl Razetto na dotaz ČTK, v jakém stadiu rozhodnutí a povolení projekt prodává. Česká televize počátkem března s odkazem na mluvčí městské části Praha 1 uvedla, že stavba má platné stavební povolení. Stavební úřad vydal povolení už v červnu 2015, jeho platnost však byla pozastavena, neboť stavbou se zabýval pražský magistrát i ministerstvo kultury.

Stavba by měla být zahájena do června, ale stavební povolení ještě není pravomocné

Investor stavby by ale měl stavbu zahájit do června, dvouletá lhůta se totiž počítá od prvotního rozhodnutí. Podle mluvčí se dá předpokládat, že investor zažádá o prodloužení; stavební úřad prý stále řeší dílčí námitky, které nemají vliv na platnost povolení. Podle informací ČTK ale stavební povolení ještě není pravomocné. Aktuální vyjádření mluvčí i stavebního úřadu Prahy 1 ČTK zjišťuje.

„S tím, jak ubíhá čas, vidím, že novináři jsou informováni víc než já sám. Kolikrát se dozvím nové informace týden poté, co byly zveřejněny v médiích. (...) Mám také informaci, že povolení není pravomocné. Překvapilo mě, že jsem viděl v televizi i na internetu, že údajně mám pravomocné stavební povolení,“ řekl investor.

„Žiji v Praze 27 let, líbí se mi tu a dobře se mi tu pracuje. Když se ohlédnu, jediné věci je mi líto – pozemku. Investovali jsme do toho spoustu peněz, času, energie, měli jsme dobrý záměr, dělali jsme to v dobré víře, nikoho jsme nezkorumpovali, nikdy jsme nehráli divnou hru, vždycky byla průhledná vlastnická struktura... Ale asi to není pro nikoho zajímavé,“ řekl. Dál plánuje podnikat v nemovitostech. „Ale u tohoto projektu mi zůstává trochu hořkosti v ústech,“ uzavřel. 

Kvůli barvě fasády se dům přezdívá maršmeloun

Domu na Starém Městě se přezdívá maršmeloun zřejmě kvůli barvě fasády, jež se objevila na některých vizualizacích. Navrhl ho architekt Zdeněk Fránek, který ale nikdy nepočítal s fasádou v růžové barvě. V centru města se v minulosti na protest proti stavbě sešly stovky lidí, tak to ale bývá s většinou navrhovaných novostaveb v historickém prostředí.

Projekt se několikrát měnil. Původní podobu z roku 2008, která počítala s prosklenou fasádou, odmítlo na základě názoru Národního památkového ústavu ministerstvo kultury a zrušilo v roce 2010 povolení pražských památkářů. Nový projekt s okny do tvaru obličejů ale NPÚ i magistrátní památkáři schválili. Současné řízení na stavebním úřadu pokračovalo po opětovném souhlasném stanovisku pražského magistrátu. Stanovisko vydala Praha loni v prosinci. Podle tehdejšího vyjádření památkářů je bytový dům z hlediska památkové péče přípustný a není rušivým prvkem.

VIDEO: Kontroverzní architektura se mnoha lidem nelíbí a mají na ni smíšený názor. Podívejte se, co „vyrostlo“ v Jeruzalémě

Video  Osvětlení/slunečníky v Jeruzalémě  - HQ Architects
Video se připravuje ...

panda82 ( 31. března 2017 17:01 )

Tu hrůzu někdo povolil postavit v Praze? proč si to nepostaví u sebe

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa