
Tělo kardinála Vlka bylo uloženo do hrobky. Loučit se přišly davy lidí i cizinci

Sobotní dopoledne bylo zasvěcené poslednímu rozloučení s kardinálem Miloslavem Vlkem, jenž skonal před týdnem na následky rakoviny plic. Na jeho počest probíhal od 11 do 13 hodin smuteční obřad. Blesk.cz vše sledoval online.
++ Kardinál Vlk se narodil 17. května 1932 v Líšnici na Písecku. V roce 1968 byl vysvěcen na kněze. Po deseti letech mu ale komunisté odebrali tehdy požadovaný státní souhlas k výkonu kněžského povolání. Vlk pak sloužil mše tajně v malých skupinách věřících. Z politických důvodů byl nucen živit se jako umývač oken.
++ Na začátku 90. let minulého století byl jmenován biskupem v Českých Budějovicích, poté se na jaře 1991 stal hlavou českých katolíků. Od října 1994 byl kardinálem. Úřadu pražského arcibiskupa se ujal 1. června 1991, jeho rezignaci přijal papež Benedikt XVI. v únoru 2010.
++ Kardinál Vlk zemřel minulou sobotu dopoledne ve svých 84 letech. Podle svědků byl až do posledních chvil vyrovnaný a plný optimismu. Z textů, které v posledních dnech publikoval, bylo znát smíření.
++ Na jeho pohřeb přijeli duchovní ze sousedních zemí, ale i z Thajska. Zúčastnili se také političtí představitelé. Prezident Miloš Zeman se rozhodl poslat jen smuteční věnec.
++ Na počest kardinála Vlka se v Praze rozezněly zvony. Mimořádné vyzvánění zahájil v 10:00 zvon Josef v roli umíráčku. Postupně se rozezní i další zvony horní zvonice katedrály. Všechny umlkly v 11:00, v čas zahájení zádušní mše. Před uložením rakve do arcibiskupské hrobky v katedrále se ozval majestátní zvuk zvonu Zikmund.

Tímto končí přímý přenos Blesk.cz z pohřbu kardinála Miloslava Vlka. Děkujeme vám za pozornost.

Slova se ještě ujal ministr kultury, bývalý kněz Daniel Herman. "Pán Bůh zaplať a díky za všechno," řekl.

Jan Graubner poděkoval smutečním hostům za účast na rozloučení a jejich modlitby. "Zůstaňme v tomto postoji přátelství i dál, protože smrt nic nekončí, jen mění," řekl. "Ať odpočívá v pokoji," uzavřel.

Rakev s ostatky kardinála teď spouštějí do hrobky.

Arcibiskup Graubner požehnal hrobku, kam bude rakev s ostatky uložena. "Prach jsi a v prach se obrátíš," pronesl formuli.

Na počest Miloslava Vlka se rozezněl majestátní zvon Zikmund ze 16. století. Zvoní pouze při velmi významných událostech.

Osmero duchovních se chopilo rakve a nese ji do hrobky arcibiskupů.

Pokropil rakev s ostatky kardinála Vlka. „Do tvých rukou, Bože, svěřujeme našeho bratra kardinála Miloslava, neboť věříme, že žije, i když umřel,“ řekl. Řadí se průvod, který bude směřovat rakev do hrobky.

Modlitbu nad rakví pronáší arcibiskup Jan Graubner. „Jsme smutní a pláčeme, ale ne jako ti, kdo nemají naději. Neboť naší nadějí je Kristus, který je uprostřed nás,“ pronesl.

Smuteční hosté zpívají Svatováclavský chorál.

Slova se ujal Francis Xavier Kriengsak Kovithavanij, arcibiskup Bangkoku. V italštině poděkoval Vlkovi za jeho životní práci.

Nyní se čte v italštině telegram od papeže Františka. „Vznáším k Bohu vroucí modlitby, aby dopřál věčné odpočinutí tomuto horlivému a obětavému pastýři, a duchovně se připojuji k věřícím diecéze, kde pečlivě vykonával biskupskou službu,“ napsal papež.
Papež František dokonce před několika dny Miloslavu Vlkovi volal. Ten zveřejnil hlasovou zprávu, kterou mu Svatý otec zanechal:

Následuje modlitba po přijímání: „Posilnil jsi nás, Bože, svátostí, z níž čerpal sílu také náš zemřelý kardinál Miloslav. Doufal v Krista a hlásal jeho radostnou zvěst, dej, ať dosáhne věčného společenství s ním a blaženého patření na tvou tvář.“

Za zpěvu Beránku boží se Duka ujal tzv. lámání chleba. Kousky hostie předává ostatním.

Synovec kardinála Vlka, Pavel Lívanec s rodinou přinášejí obětní dary.

Znovu se předčítá modlitba. Například za českobudějovickou diecézi, Lažiště a celou Šumavu, odkud Vlk pocházel.

Vzpomněl také to, že se kardinál Vlk za komunismu živil sedm let jako umývač oken. „Vykonával jsem tuto práci neodpovídající mé profesi. Mojí jedinou silou byla víra v Boží lásku,“ přečetl Radkovský z Vlkových zápisů. Nakonec to pro něj prý bylo nejpožehnanější období. „Vůbec jsem se necítil frustrován, naopak jsem nabyl pocit, že svůj kněžský život žiji naplno,“ citoval zesnulého kardinála.

Vyzdvihl přímou a energickou Vlkovu povahu, která z něj prý také učinila nepřítele autorit minulého režimu.

Slova se ujal František Radkovský, emeritní biskup plzeňský. Chce hovořit o tajemstvích, která měl Vlk. Prvním z nich bylo prý rozhodnutní pro Boha. „Už od svých mladých let, od chvíle, kdy v jeho duši zazněla touha stát se knězem, a potom vědomě a znovu a znovu až do své smrti dával Boha na první místo ve svém životě,“ řekl.

Arcibiskup Duka teď předčítá modlitbu za kardinála Vlka.

Celý svůj život poroučím do Božích rukou, napsal Vlk do své poslední vůle. „Kam bude uloženo mé tělo, ponechávám na rozhodnutí jiných. Se všemi se loučím a těším se na shledanou.“

„Děkuji ti, Miloslave, kéž i já jedenkrát projdu tam, kde, jak pevně věřím, jsi nyní ty,“ řekl Duka a jal se číst Vlkovu závěť.

Vlk podle Duky musel pomáhat při budování církevního školství a položit základy arcidiecézní charity. „Patřil ke generaci, která zažila hnědou i rudou diktaturu,“ dodal s tím, že právě to Vlka někdy vedlo k určité uzavřenosti. Ze světa prý odešel připraven a smířen.

Duka se ujal slova. „Loučíme se s pražským arcibiskupem, nástupcem kardinála Tomáška, kterému připadl úkol vystavět podobu církve ve svobodném, suverénním a demokratickém státě,“ řekl.

Liturgický průvod i s arcibiskupem Dominikem Dukou vešel do katedrály. Duka si třese pravicí s členy vlády a dalšími hosty.

Smuteční obřad právě začíná.

„Byl schopen obětovat všechno, aby se stal knězem,“ vzpomněl na Vlka v České televizi Tomáš Roule, jeho bývalý sekretář. Pro kardinála bylo prý typické, že se snažil předat blízkost lidem. Pozastavil se také nad tím, s jakou vervou publikoval mnohdy netradiční příspěvky na své webové stránky.

Na smuteční obřad dorazili z vlády také Karla Šlechtová (za ANO) nebo Marian Jurečka (KDU-ČSL). Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který je na summitu EU v Římě, se přišel zesnulému kardinálovi poklonit už ve čtvrtek.
V posledních dvou dnech měli lidé možnost přijít se s Vlkem rozloučit. Jeho ostatky byly vystavené v otevřené rakvi.

Na smuteční obřad dorazil například ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL), poslanec Marek Benda (ODS), exministr Cyril Svoboda, herečka Veronika Žilková nebo prezidentský kandidát Michal Horáček, hlásí z místa reportérka Blesk.cz.

Smuteční hosté dostávají před obřadem kartičky s fotografií a natištěným podpisem kardinála Vlka.

Ostatky kardinála budou po pohřbu uloženy v arcibiskupské kapli katedrály. Arcibiskupská kaple je jedinou kaplí nové části svatovítské katedrály s ostatky pražských arcibiskupů minulého století. Jsou v ní uloženy například ostatky kardinálů Františka Tomáška (1899–1992) a Karla Kašpara (1870–1941). Celé poslední rozloučení by mělo skončit kolem 13:00.
„Je to pro mě taková koníčkovo-pracovní záležitost, protože pan kardinál Vlk byl velice aktivní esperantista a zaštítil několik esperantských akcí v České republice,“ řekl pan Daniel, esperantista z Prahy, který mezi mnoha dalšími přišel v sobotu dopoledne na pohřeb kardinála Vlka. „Za co jsem mu já osobně velice vděčný, je, že v roce 2009 zaštítil Mezinárodní kongres esperantské mládeže v Liberci,“ dodal.

Pohřeb kardinála Vlka se připravoval tak, aby vyhovoval jeho vkusu a zvyklostem, nebude nikterak okázalý. Nezazní při něm velké barokní rekviem, ale spíš lidová hudba nebo skladby autora soudobé vážné hudby Petra Ebena.

Před katedrálou sv. Víta už se srocují první smuteční hosté. Obřad začíná v 11 hodin.

Dobrý den, nabízíme vám online přenos z posledního rozloučení s kardinálem Miloslavem Vlkem.
Do chrámu sv. Víta se přišly poklonit zesnulému kardinálovi Vlkovi zástupy lidí:
EMBED_OFF
Zeme ateistu a najednou takova dojemna pece o Vlka. A Horacek? Ten by si nechal lizat i zadek od komousu, jen kdyby mu tam hodili hlas.