Pondělí 18. leden 2021
Svátek slaví Vladislav, zítra Doubravka
Oblačno, sněžení -3°C

Kateřina při akci na podporu migrantů napadla policistu. Soud kývl podmínce

Autor: simao, ČTK - 
15. února 2017
11:15

Levicová aktivistka Kateřina Krejčová podle obžaloby při demonstraci na podporu migrace v roce 2015 napadla policistu. Soud jí ve středu opět uložil podmínku, verdikt však není pravomocný. Líčení se táhne už delší dobu. Krejčová se měla činu dopustit během zásahu policie proti demonstrantům na Václavském náměstí – v době, kdy se nedaleko protestovalo proti uprchlíkům a lidé si tam přinesli i šibenice.

Incident se odehrál v červenci 2015, kdy v centru Prahy protestovalo několik set lidí proti imigraci a uprchlickým kvótám. Někteří z účastníků tehdy nesli makety šibenic s nápisem „Za vlastizradu“, které se podle demonstrujících dopustili někteří čeští politici.

Policisté zasáhli proti Krejčové a dalším aktivistům, kteří chtěli průvod demonstrantů zablokovat. Případem se dnes zabýval Obvodní soud pro Prahu 1, který Krejčovou znovu potrestal měsíční podmínkou s ročním odkladem.

Stejný trest soud Krejčové uložil i loni, odvolací ji následně obžaloby zprostil. Proti pravomocnému rozsudku podal státní zástupce dovolání, kterému vyhověl Nejvyšší soud.

Video Zásah policejních jednotek proti aktivistům, během kterého byla zadržena i Kateřina K. - Youtube/Va L

V rozhodnutí tehdy soud uvedl, že jednání aktivistky teoreticky nemuselo být trestným činem, nelze je ale bagatelizovat natolik, aby neskončilo ani přestupkovým řízením.

Podle soudkyně byl čin intenzitou mezi přestupkem a přečinem, proto prý zvolila nízký trest. Krejčová se proti verdiktu na místě odvolala, státní zástupkyně si ponechala pro odvolání lhůtu.

Aktivistka Krejčová podle obžaloby napadla policistu poté, co na zemi zaklekl jejího přítele. Krejčová policistovi údajně nalehla na záda a trhla mu ramenem, policista si později stěžoval na bolest. Kvůli pohmoždění kloubu prý musel být týden na neschopence.

Podle obhájce Pavla Uhla se Krejčová dotkla zasahujícího policisty až ve chvíli, kdy ji uchopil druhý policista. Tím ji prý vyvedl z rovnováhy, a proto žena na policistu nalehla. V závěrečné řeči také zopakoval, že zákrok policie proti demonstrantům nebyl přiměřený, a Krejčová se proto mohla domnívat, že je nezákonný.

Státní zástupkyně však trvá na tom, že Krejčová policistu zranila. Na záběrech z incidentu je podle ní vidět, jak policistovi ramenem „zapáčila“. Stejně jako při posledním projednávání případu navrhla, aby soud aktivistce uložil měsíční podmínku.

Krejčová kvůli postupu policie při demonstraci podala správní žalobu na policii, soudy jí však za pravdu nedaly. Městský soud v Praze loni dospěl k závěru, že shromáždění nikdo nerozpustil, policie totiž zakročila jen proti několika lidem sedícím na zemi. Nejvyšší správní soud rozhodnutí potvrdil. Uhl pak ČTK řekl, že rozsudek je v rozporu s ústavním pořádkem a že Krejčová proti němu podá ústavní stížnost.

Další videa
Články odjinud