Úterý 26. září 2023
Svátek slaví Andrea, zítra Jonáš
Polojasno 22°C

Nejvíce ilegálních imigrantů přišlo loni do Itálie a Řecka, spočítal Frontex

Autor: ČTK, deb - 
15. února 2017
17:00

Případů ilegálního překročení vnějších hranic Evropské unie bylo loni zaznamenáno přes půl milionu. Je to podstatně méně než 1,8 milionu případů evidovaných v roce 2015, nicméně stále velmi hodně. Konstatuje to zpráva, kterou ve středu zveřejnila Evropská agentura pro řízení operativní spolupráce na vnějších hranicích členských států EU (Frontex).

Dokument v této souvislosti připomíná, že v předchozích letech byly takovéto roční údaje nižší. V roce 2010 šlo například o 104 060 případů a o čtyři roky později o 282 933. Nejvíce migrantů loni přišlo do Itálie a Řecka, které obdobně hlásí zhruba 180 000 nově příchozích. Zatímco však počet lidí mířících do Evropy přes centrální část Středozemního moře během roku stoupal, do Řecka přibylo 80 procent migrantů v prvních třech měsících.

Na tomto poklesu se podílejí dva faktory. Jedním je dohoda EU a Turecka, která vstoupila v platnost 18. března a která umožňuje vracení migrantů do Turecka. Druhým je uzavření takzvané balkánské migrační cesty díky přísnější kontrole makedonských hranic.

Migrační tlak na řecko-tureckých hranicích se tak výrazně zmenšil, ovšem na druhé straně Itálie loni zaznamenala sedmnáctiprocentní nárůst ve srovnání s rokem předchozím. Důsledkem také je, že přes centrální oblast Středozemního moře do Evropy přišlo již třetí rok po sobě více než 150 000 migrantů, uvádí zpráva Frontexu.

V této souvislosti také konstatuje, že nelegální migrace přes Libyi je téměř výhradně závislá na sítích pašeráků lidí. Většina migrantů se plaví z této severoafrické země do Itálie na přeplněných vratkých gumových člunech a ještě v blízkosti libyjských břehů je zachraňují plavidla pobřežních hlídek, Frontexu a různých nevládních organizací či obchodní lodě. Přes tyto permanentní záchranné akce bohužel přišly o život tisíce lidí.

Zpráva rovněž informuje, že již čtvrtý rok po sobě tvoří největší podíl migrantů ilegálně přicházejících do Evropy (17 procent) osoby, které tvrdí, že jsou syrští občané. Agentura též upozorňuje, že loni výrazně vzrostl počet afrických migrantů a dosáhl rekordu více než 170 000. V letech 2009 až 2013 jich v průměru přicházelo ročně kolem 40 000. Dokument v závěru konstatuje, že k zajištění bezpečnosti hranic a k zastavení kriminálních aktivit na vnějších evropských hranicích má zásadní význam spolupráce pohraničních stráží, policie a celních úředníků.

„Protože geopolitická situace kolem Evropy zůstává nestabilní, budou opatření ke kotrole hranic vyžadovat kombinaci rychlých a účinných akcí pobřežních stráží, spolupráci s tranzitními zeměmi a zeměmi původu migrantů a efektivnější vracení migrantů, kteří nemají právo zůstat v EU,“ doporučuje Frontex.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud