Češi často umírají na nemoci srdce. Experti: Riziko může snížit vhodná strava
Autor:
ula -
12. 2. 2017
•
13:20
Sdílej:
Střední délka života Čechů se prodlužuje a posouvá se i hranice středního věku, za který se považuje dosažení 50 let. I když naši předci se v tomto věku řadili mezi dědečky a babičky, dnes žijí padesátníci aktivním životem. Tělesně procesy se ale s příchodem tohoto věku mění a je třeba tomu přizpůsobit životní styl. Čechy nejvíce zrazuje srdce. Vhodná strava může snížit riziko infarktu až o 30 procent. Máme pro vás tipy, jak upravit jídelníček.
1.Srdce zrazuje častěji ženy
Střední délka života se prodlužuje, a tím se posouvá i hranice středního věku. Co se ale nemění, je nejčastější příčina úmrtí, kterou jsou nemoci oběhové soustavy. „Mnoho lidí si chybně myslí, že srdečně-cévní onemocnění se týkají hlavně mužů. Faktem ale je, že na ně umírá o čtyři procenta více žen. Celkem pak na nemoci oběhové soustavy umírá 45 procent z nás, a to i když za posledních 10 let došlo k redukci úmrtí o 30 procent,“ vysvětluje prof. MUDr. Věra Adámková, CSc., z IKEM.
Důvodem přehlížení rizika u žen může být fakt, že se u nich rizikové faktory objevují v průměru o 10 let později než u mužů. Na vině je menopauza, během níž klesá hladina ženského hormonu estrogenu. To je spouštěčem pro celou řadu změn.
Ženy v tom ale nejsou s „pauzou“ sami. Obdobou menopauzy je mužská andropauza, tedy zastavení tvorby mužských pohlavních hormonů. Na rozdíl od žen k ní ale dochází postupně a v menší míře je tvorba mužských pohlavních hormonů zachována do poměrně vysokého věku.
Srdce zrazuje častěji ženy. | Shutterstock.com
2.Jídelníček v 50 letech
Češi nejvíce umírají na nemoci oběhové soustavy, chronické revmatické chodoby srdeční nebo také cévní nemoci mozku.
Lékaři i odborníci na výživu vzkazují, že kolem padesáti by se základem vašeho životního stylu měl stát nejen pravidelný pohyb, ale i úprava jídelníčku s dostatkem bílkovin, vlákniny, omega 3 nenasycených mastných kyselin a tekutin.
Důležité je nejen snížit množství přijaté energie, ale také sestavit jídelníček tak, aby pokryl všechny živiny a bral v úvahu zvýšenou zátěž na organismus. „Muži i ženy bez rozdílu by měli dbát na dostatečný příjem vlákniny a bílkovin, kvůli obsahu omega 3 nenasycených mastných kyselin je doporučována preference rostlinných tuků a ryb. Pro ženy je dále důležité nezapomínat na vápník a vitamin D,“ radí garant iniciativy Vím, co jím a piju Petr Hlavatý. Právě vápník je totiž prevencí proti osteoporóze, kterou trpí více než třetina žen nad 50 let a dokonce polovina žen starších 60 let.
Bílkoviny | Shutterstock.com
3.Dvě porce ryby pomůžou
Pokud například snížíte denní příjem soli na zhruba polovinu, v Česku by došlo k omezení výskytu cévních mozkových příhod o 25 procent.
Pokud si dáte dvě tři porce rybího masa týdně (cca 200 gramů), můžete si snížit riziko úmrti na infarkt až o 30 procent.
Celkově by dodržování správných stravovacích režimů mohlo snížit úmrtnost na kardio- a cerebrovaskulární choroby až o desítky procent.
Rybí maso by nemělo v jídelníčku chybět. | Shutterstock.com
4.Jídelníček pro ženy
Ženy by měly klást ve své stravě důraz na:
Vápník
Vitamin D
Vlákninu
N-3 mastné kyseliny
Bílkoviny
Tekutiny
Antioxidanty
Jak by měl vypadat jídelníček pro ženy? | Shutterstock.com
5.Jídelníček pro muže
Muži by měli klást ve své stravě důraz na:
Kvalitu přijímaných tuků (méně nasycených mastných kyselin, více mono- a polynenasycených mastných kyselin
Dostatek vlákniny
Přiměřený alkohol
Dostatek bílkovin
Jak by měl vypadat jídelníček pro muže? | profimedia.cz
6.Příklad jídelníčku na den
Máme pro vás příklad, jak by měl vypadat váš jídelníček na jeden den:
3–5 porcí příloh (jedna porce = 200 g vařené rýže; 200 g vařených těstovin; 1 krajíc chleba; 1 kus pečiva; 60 g müsli)
2 porce masa, vajec a luštěnin (jedna porce = 125 g masa; 200 g ryb; 2 vejce; miska vařených luštěnin)
2–3 porce mléčných výrobků (jedna porce = 150 ml jogurtu; 200 ml mléka nebo kysaných nápojů; 50 g tvarohu; 50 g sýra)
3x denně lžička (maximálně lžíce) kvalitního oleje nebo margarínu
3 porce zeleniny
Nezapomínejte na zeleninu. | Shutterstock.com
7.Životosprávu lze upravovat postupně
Úprava životosprávy přitom nemusí být často radikální, stačí, když začneme své návyky upravovat postupně. Důležité je, aby byla změna dlouhodobě udržitelná a stala se tak běžnou součástí našeho životního stylu.
Životosprávu lze upravovat postupně. | profimedia.cz
Když nechceš žrát ty chemický hnoje z hyper-supermarketů, tak si kup nějaký kousek pole, obdělej ho a pěstuj na něm ekopotraviny. Další rada od zpěvačky Jany Kratochvílové je- přestat jíst a pít jenom čistou, pramenitou a nezávadnou vodu a přijímat energii z kosmu.
lalia
(
12. února 2017 14:09
)
Dobré rady,ale ne pro důchodce.Kde mají brát na drahé ryby a zeleninu a j.druhy co tady doporučujete.
richman
(
12. února 2017 13:43
)
Bodejť ne, když žereme ty chemický hnoje z hyper-supermarketů. To zas někdo objevil Ameriku.
Když nechceš žrát ty chemický hnoje z hyper-supermarketů, tak si kup nějaký kousek pole, obdělej ho a pěstuj na něm ekopotraviny. Další rada od zpěvačky Jany Kratochvílové je- přestat jíst a pít jenom čistou, pramenitou a nezávadnou vodu a přijímat energii z kosmu.