Středa 22. května 2024
Svátek slaví Emil, zítra Vladimír
Oblačno, déšť 22°C

Inkluze razí heslo rovnost: Valachová však nedá praktickým ani korunu

Autor: Kateřina Moravcová - 
3. února 2017
14:41

Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) razí hesla o rovnosti, jenže na »její« inkluzi doplácí hendikepovaní žáci. Přesvědčili se o tom v Ostrově, kde škola nemůže žádat o dotace jako klasické základky.

Na základní školu v Ostrově, do příspěvkové organizace, chodí 99 žáků. Ti mají poruchy učení či chování, vady zraku, sluchu, mentální postižení lehkého až středně těžkého typu, autismus i kombinované vady.

Ředitelka školy Pavlína Zapletalová chce budovu dětem zvelebit. Jenže na to chybí prostředky, a jak zjistila, kvůli inkluzi a novým opatřením finance ani nedostane.

Snažili jsme se připravit žádost na dotační investiční program a zřídit bezbariérový přístup do školy. Ale nejen to, potřebovali bychom nová okna, střechu a celkově je nutné školu zateplit. Jenže naše žádost nebyla ani přijata,“ říká Zapletalová.

Škola pro děti s hendikepem nemá právo ve výzvě o dotace žádat. „Klasická základní škola může. Doslova nám přišla odpověď, že nebudou financované aktivity na udržení a zařazování dětí a žáků do základních škol našeho typu,“ dodává ředitelka.

Znamená to tedy, že děti s hendikepem na těchto speciálních školách nebudou finančně podporovány. „Víte, my nejsme proti myšlence soužití žáků s různými druhy postižení a zdravými dětmi. Představte si ale sportovce. Na startovní čáru také nepostavíte zdravého atleta s postiženým. Každý má svou olympiádu,“ doplňuje Zapletalová. Sama si pak myslí, že vše, co se děje, je účelové a má za úkol znesnadnit fungování těchto škol.

Reakce ministryně školství:

Paní ředitelka a někteří rodičové zaslali dopis ministryni školství Kateřině Valachové, která na něj zareagovala. „Speciální školy jsou podporovány z programu OP VVV a mají přístup k evropským prostředkům,“ napsala v e-mailu Valachová.

Podle slov ředitelky Zapletalové jde ale o neinvestiční program, ze kterého bezbariérový přístup nepořídí. „Probíhají vzdělávací semináře pro speciální školy vzhledem k jejich potřebám. A připravuje se investiční program z národních peněz 2017,“ slibuje ministryně.

Rodiče jsou rozčíleni

Jan Řehořovský má autistického syna Filipa (15), který speciální školu v Ostrově navštěvuje tři roky. Rodinu vyjádření o tom, že škola nedostane dotace, rozčílilo.

„Připadá nám to, jako by existoval nějaký seznam dětí a žáků nehodných pomoci z operačních programů. Nevím, jestli jsem někdy slyšel či četl zvrácenější, překroucenější interpretaci rozumné a srozumitelné věty,“ říká Řehořovský.

Vyloučení dětí z programu IROP pak považuje za bezprecedentní diskriminaci a krutou bezohlednost. „Ve jménu »božské inkluze« se věnují rozsáhlé prostředky na podporu běžných škol, které více či méně úspěšně začlení dva tři žáky s lehčím postižením.

Zajistí jim finance na bezbariérové vstupy a poskytnou dodatečné prostředky pro asistenty, pomůcky a další potřeby – nic proti tomu. Nicméně ostatní postižené děti tím nezmizí a vzhledem k povinné školní docházce se o ně také někdo musí postarat,“ dodává rozzlobený tatínek.

Kraj přispěl

Základní škola Ostrov, příspěvková organizace, spadá pod karlovarský krajský úřad. Ten do školy za poslední čtyři roky investoval asi 8 milionů na obnovení sociálních zařízení a na další opravy nutné k chodu školy.

paralenka ( 3. února 2017 15:46 )

 Proč mám pocit, že inkluze vyhovuje pouze pí. Valachové, že si na ní honí politické body? Školy se topí v narůstající agendě a ministerstvo si žije svůj izolovaný život. Ani s těmi asistenty na základkách to moc slavné není, už se z toho blbne. Jaký nový pokyn ohledně asistentů dostali učitelé, raději nechtějte vědět!

Zobrazit celou diskusi