Úterý 28. května 2024
Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián
Oblačno, bouřka 21°C

Ozbrojenci zmizí z obchoďáků i nádraží: Česko končí s pohotovostí po Berlíně

Autor: bru/ČTK - 
6. ledna 2017
11:20

Zvýšená bezpečnostní opatření, která policie přijala po předvánočním teroristickém útoku v Berlíně, se v pátek zmírní. V ulicích budou postupně ubývat posílené policejní hlídky, z frekventovaných míst budou odstraněny zátarasy. V Česku však dále platí první stupeň ohrožení terorismem. Informovalo o tom v pátek Policejní prezidium.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) rozhodl o posílení bezpečnostních opatření poté, co útočník v Berlíně najel kamionem do vánočního trhu a zabil 12 lidí, mezi nimi i jednu Češku. Od té doby bylo v ulicích až o polovinu více policistů, než bývá běžné.

Podle mluvčího Policejního prezidia Jozefa Bocána se v pátek od 19:00 začnou počty policistů snižovat. Vrátí se na úroveň před atentátem, která odpovídá nasazení policistů při prvním stupni ohrožení terorismem.

„Nad rámec této úrovně bude posílení výkonu služby trvat i v průběhu nastávajícího víkendu na území některých krajských ředitelství policie pouze tam, kde je to ve vztahu ke konkrétním měkkým cílům účelné s ohledem na bezpečnost,“ dodal Bocán. Postupně by také měly být odstraněny zátarasy z náměstí nebo prostoru před obchodními domy.

První stupeň ohrožení před terorismem v zemi platí od loňského března, kdy ho schválila vláda v reakci na teroristické útoky na bruselském letišti. Policii tehdy v ulicích dva měsíce pomáhali také vojáci. Od konce loňského května se o bezpečnostní opatření starají samotní policisté.

Zobrazit celou diskusi