Platy i stravování: Východní a západní Němci se liší i 26 let po sjednocení

Autor: ČTK - 
4. ledna 2017
07:04

Mezi Němci z bývalé západní a východní části země nejsou rozdíly jen pokud jde o průměrný příjem nebo politické preference, ale také pokud jde o stravovací návyky. Lidé z někdejšího východního Německa přitom podle německého ministerstva zemědělství jedí o poznání zdravěji. Zpráva o stravování pro rok 2017 také ukázala, že nejraději Němci konzumují maso, těstoviny a zeleninu.

Zprávu, která je výsledkem dotazování zhruba 1000 Němců starších 14 let, dnes v Berlíně představil ministr zemědělství Christian Schmidt. Vyplývá z ní mimo jiné to, že lidé ze západního Německa nejedí tak často zeleninu a ovoce (73 procent z nich tak činí každý den) jako jejich spoluobčané z východní části spolkové republiky (82 procent každý den).

Téměř každý čtvrtý občan (23 procent) ze západu Německa sáhne každý den po sladkostech, zatímco na východě země jen asi každý desátý (11 procent).

Nejdůležitější je chuť

Společné je Němcům to, že pro ně při výběru jídla nejdůležitější roli hraje jeho chuť (99 procent) a to, jestli je zdravé (89 procent). Pro více než polovinu Němců (55 procent) je důležitá také rychlost a jednoduchost přípravy jídla. Oproti loňsku je to nárůst o deset procent.

Nejraději obyvatelé spolkové republiky jedí maso (53 procent), těstoviny (38 procent), zeleninové pokrmy (20 procent), ryby (16 procent), polévky (15 procent), pokrmy z brambor (14 procent) nebo pizzu (13 procent).

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

tgbg ( 4. ledna 2017 10:26 )

Spotřeba masa po velké komunistické revoluci poklesla, ale zato jsme mohli navštěvovat Tuzexy a jen se dívat.

ivoadler ( 4. ledna 2017 10:19 )

Spotřeba masa po velké antikomunistické revoluci poklesla, ale zato si můžeme vybrat z takřka neomezené nabídky hadrů.

tgbg ( 4. ledna 2017 09:18 )

Komunizmus skutečně zruinuje každý stát navěky!!!!

gejza22 ( 4. ledna 2017 09:02 )

 Samozrejme, jako prvni tu pise zas ten blb honza54. Ty Tve pridavky zde jsou opravdu pod urovni kazdeho normalniho civilizovaneho cloveka.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud