Ptačí chřipka v Česku: Nakaženou drůbež utratili na Znojemsku i v Ivančicích

Autor: ČTK, sou - 
4. ledna 2017
22:50

Veterináři za asistence hasičů ve středu večer zlikvidovali drůbež nakaženou ptačí chřipkou v Moravském Krumlově na Znojemsku. Podle jihomoravské krajské veterinární správy šlo o zhruba 60 kusů z menšího chovu. Práce na místě veterinářům trvala zhruba hodinu a půl. Na okolních parcelách sousedů budou pokračovat ve čtvrtek. Nakažená zvířata z Ivančic byla utracena už dříve během dne.

Utracenou drůbež dali veterináři do igelitových obalů a nechali ji na místě. Ve čtvrtek ráno skončí v kafilerii Agrisu Medlov. V Moravském Krumlově a jeho části Rakšice, kde se ptačí chřipka vyskytla, budou veterináři ve čtvrtek pokračovat na pozemcích sousedících se zasaženým chovem. Od deseti hodin ráno bude ve městě zasedat krizový štáb.

V Moravském Krumlově i Ivančicích už hasiči obešli domácnosti v okruhu tří kilometrů od místa nákazy a sepsali s lidmi počty domácích zvířat. Starosta Ivančic Milan Buček na sociálních sítích obyvatele města nabádá, aby uhynulou domácí drůbež okamžitě nahlásili. „Uhynulý kus bude finančně kompenzován,“ uvedl Buček. S tím počítají od státu i v Moravském Krumlově. Zároveň starostové upozorňují, že není důvod k obavám, protože virus není přenosný na lidi.

Ptačí chřipka v Česku byla před deseti lety

Ptačí chřipka se v Česku objevila po deseti letech. Odborníci upozorňují, že současná forma viru je schopna infikovat člověka pouze ve výjimečných případech, a to při úzkém styku s napadenou drůbeží. Hygienici nyní takové lidi sledují, jde ale o jednotlivce.

S výskytem ptačí chřipky souvisí i veterinární opatření proti případnému šíření choroby. Postihne to větší chovatele, kteří se ocitnou ve vytyčeném ochranném a dozorovém pásmu. V těchto pásmech se totiž ptáci mimo jiné nesmějí převážet. Drůbež tedy nelze prodávat a odvážet do obchodů. Podle veterinářů je v desetikilometrovém okolí ohnisek zhruba 150 tisíc kusů drůbeže.

Potvrzené úhyny jsou zatím jen z malochovů

Ochranné pásmo bude vytyčeno tři kilometry okolo ohniska, dozorové pásmo deset kilometrů. Potvrzené úhyny na ptačí chřipku, konkrétně již potvrzený virus H5N8, jsou zatím jen z malochovů v Ivančicích a v Moravském Krumlově. Kromě zvířat ve dvou zmíněných chovech uhynuly ještě volně žijící labutě na řece Jihlavě, která protéká Ivančicemi. Právě volně žijící ptáci přenesli nákazu na moravskokrumlovský chov Pavla Kocandy, míní chovatel.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud