Ochranné pásmo proti ptačí chřipce. Veterináři ho vytvořili na jižní Moravě

Autor: uni, ČTK - 
4. ledna 2017
16:55

Veterinární opatření proti šíření ptačí chřipky na jižní Moravě postihne větší chovatele, kteří se ocitnou ve vytyčeném ochranném a dozorovém pásmu. V těchto pásmech se totiž ptáci mimo jiné nesmějí převážet. Drůbež tedy nelze prodávat a odvážet do obchodů, řekl ředitel Krajské veterinární správy Jaroslav Salava. Podle veterinářů je v desetikilometrovém okolí ohnisek zhruba 150 tisíc kusů drůbeže.

Ochranné pásmo bude vytyčeno tři kilometry okolo ohniska, dozorové pásmo deset kilometrů. Potvrzené úhyny na ptačí chřipku, konkrétně již potvrzený virus H5N8, jsou zatím z malochovů v Ivančicích a v Moravském Krumlově. V Ivančicích už byla zvířata utracena, ve čtvrtek udělají veterináři totéž za asistence hasičů v Krumlově.

„Ještě předtím ale musíme doručit rozhodnutí chovateli,“ vysvětlil Salava. Usmrcená zvířata skončí v kafilerii Agrisu Medlov.

Typ viru H5N8 byl zatím podle Státní veterinární správy jen u chovu krůt v Ivančicích, na určení subtypu u uhynulých labutí a ve druhém hospodářství se ještě čeká.

„Lidé budou všímavější k uhynulým ptákům“

Opatření v dozorovém pásmu má trvat měsíc po dezinfekci infikovaného hospodářství, opatření v ochranném pásmu se zruší po 21 dnech. Najdou-li se však v chovech další nakažená zvířata, budou se opatření automaticky prodlužovat. „Je pravděpodobné, že lidé teď budou všímavější, když najdou uhynulého ptáka,“ uvedl Salava.

Veterináři zřídili krizovou linku 720 995 213, kam lidé mohou nálezy hlásit. Kromě zvířat ve dvou zmíněných chovech uhynuly ještě volně žijící labutě na řece Jihlavě, která protéká Ivančicemi. Právě volně žijící ptáci přenesli nákazu na moravskokrumlovský chov Pavla Kocandy, míní chovatel.

Ptačí chřipka se v Česku objevila po deseti letech. Lidé nemusejí mít obavu, protože virus není prakticky přenosný na člověka. „Současná forma viru je schopna infikovat člověka pouze ve výjimečných případech, a to při úzkém styku s napadenou drůbeží,“ stojí například v informačním letáku na webu Státní veterinární správy. Dosud také nebyl prokázán přenos nákazy z člověka na člověka.

Vše o ptačí chřipce čtěte ZDE >>

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

mescaIin ( 4. ledna 2017 17:26 )

zase Morava, pořád je s nimi nějaký problém

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud