Sobota 23. října 2021
Svátek slaví Teodor, zítra Nina
Polojasno 11°C

Kuřáci, další špatné zprávy: Za cigarety si od ledna připlatíte

Autor: ČTK, ula - 
25. prosince 2016
13:45

Kuřáci si v příštím roce zřejmě připlatí. Od 1. ledna vstupuje v účinnost další zvýšení spotřební daně z cigaret a jiných tabákových výrobků. Krabička s 20 kusy cigaret by mohla v jeho důsledku zdražit podle odhadů ministerstva financí o 1,10 až 1,20 Kč. Postupné zvyšování spotřební daně v letech 2016 až 2018 přinesla novela, kterou schválil Parlament loni.

Sazba spotřební daně už vzrostla k letošnímu 1. lednu, poslední zvýšení má podle schválené podoby zákona nastat zase až za rok. Pro letošní rok měla podle odhadu ministerstva přinést vyšší spotřební daň navíc 3,3 miliardy korun, pro rok 2017 odhadl úřad dodatečný výnos 1,1 miliardy korun. Na spotřební dani z tabákových výrobků plánovalo ministerstvo podle návrhu státního rozpočtu vybrat celkem 55,7 miliardy korun.

Klesne spotřeba tabáku?

Ministerstvo však v návrhu státního rozpočtu poukazovalo na to, že není ještě jasné, v jaké podobě zákonodárci schválí protikuřácký zákon. Pokud by lidé v jeho důsledku omezili kouření, znamenalo by to i nižší výběr daně. V důvodové zprávě k protikuřáckému zákonu, který má vstoupit v účinnost k 31. květnu příštího roku, se odhaduje, že spotřeba tabákových výrobků by mohla klesnout o pět procent. To by znamenalo výpadek 2,2 miliardy Kč. Na druhé straně by omezení kouření ve zmíněném pětiprocentním rozsahu mělo přinést úsporu téměř 700 milionů korun jen na zdravotní péči.

V hospodě si už zřejmě nezapálíme

Podle zákona, který schválila Sněmovna a který ještě musí projednat Senát a podepsat prezident, si od května příštího roku kuřáci zřejmě nezapálí v restauracích a dalších pohostinských restauracích. Hostinští nebudou mít žádné úlevy například v možnosti zřizovat v podnicích kuřárny. V pohostinstvích budou moci lidé používat jen vodní dýmky, které jsou populární hlavně v čajovnách, a elektronické cigarety.

Steffi ( 31. prosince 2016 11:03 )

Čuně si ty s cigaretou v papuli.

Hunt ( 26. prosince 2016 10:14 )

gabreta:Hele ty výběre,prachy sežerou na dávkách neschopná vemena jako jsi ty!

avast ( 26. prosince 2016 01:31 )

Tak se občas vykydej, čuně .

gabreta ( 25. prosince 2016 20:31 )

To by byl nízkej výběr daní a nezbyly by prachy na podporu pro tebe a chcípnul bys hlady blbe!!!

moiaza ( 25. prosince 2016 19:12 )

Jsem fascinován, jak hlupáci a omezenci dávají zde v diskuzi o sobě vědět. Každý se narodil jako nekuřák. Kuřákem se člověk stál pro svou hloupost. Kuřáci jsou lidé bez pevné vůle. Cigarety bych jim slevnil, ale zdravotní pojíštění bych jim dál aspoň trojnásobně větší.

Zobrazit celou diskusi
Další videa