Zákaz cigaret v barech či zoo i omezení alkoholu: Protikuřácký zákon přehledně

 • Autor: deb - 
  12. 12. 2016
  19:50

  Na konci května si milovníci tabáku v barech i restauracích zapálí naposledy. Poslanci 9. prosince totiž schválili protikuřácký zákon. Novela přináší řadu nových omezení, ministerstvo zdravotnictví tak vydalo přehled nejčastějších otázek a odpovědí.

 • 1.Od konce května 2017 bez kouření

  Zákon nabude účinnosti 31. května 2017. Tedy na Světový den bez tabáku, který je již tradičně vyhlašován Světovou zdravotnickou organizací. 

  Kouření způsobuje deprese.

 • 2.Bude se zákon ještě měnit?

  Vzhledem k tomu, že návrh zákona zatím není dokončen, tak podle ministerstva nelze vyloučit, že Senát Parlamentu ČR navrhne ještě nějaké změny.

  Protikuřácký zákon ještě neplatí, už jsou kvůli němu ale problémy. (ilustrační foto)

 • 3.Týká se zákaz jen cigaret?

  Celý název zákona zní: „Zákon o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek“, vztahuje se na omezení dostupnosti tabákových výrobků, elektronických cigaret, kuřáckých pomůcek, ale i omezení alkoholických nápojů, organizaci protidrogové politiky atd.

  Konec „hezkým“ cigaretám: Drastické obrázky na krabičkách i v ČR

 • 4.Proč má být nový zákon schválen?

  Hlavním cílem je podle ministerstva zdravotnictví posílení ochrany před zdravotními škodami působenými návykovými látkami s důrazem na ochranu zdraví dětí a mládeže. 

  Kuřáci si za krabičku cigaret opět připlatí.

 • 5.Divadla, kina a zástávky veřejné dopravy bez kouře

  Zákaz kouření bude platit na nástupištích veřejné dopravy, ve zdravotnickém zařízení, ve škole a školských zařízením nebo na dětském hřišti. Dále ve vnitřním prostotru sportovišť, kin, divadel, výstavních a koncertních síních, provozovnách stravovacího zařízení, a to s výjimkou užívání vodních dýmek. Kromě toho bude zákaz platit v prostorách zoologické zahrady, s výjimkou vnějších prostor, které provozovatel zoologické zahrady ke kouření vyhradí. 

  Stačilo by jediné – využívat k odhození nedopalků místní koše

  V restauraci budou moci lidé používat jen vodní dýmky a elektronické cigarety, pokud provozovatel používání těchto výrobků nezakáže. 

 • 6.Co užívání elektronických cigaret?

  Užívání elektronických cigaret bude zakázáno všude tam, kde zákon zakazuje kouření, tedy např. zastávky veřejné dopravy, nemocnice, školy, dětská hřiště, sportovní haly, nákupní centra, divadla. Výjimkou budou provozovny stravovacích služeb, jako jsou bary, restaurace a kavárny. 

  Elektronická cigareta

 • 7.Automaty na prodej cigaret

  Prostřednictvím prodejního automatu se zakazují prodávat tabákové výrobky, kuřácké pomůcky, bylinné výrobky určené ke kouření a elektronické cigarety, nelze-li vyloučit prodej těchto výrobků osobě mladší 18 let. Za tím účelem musí prodejce prodávající prostřednictvím automatu zajistit ověření věku kupujícího osobou k tomu určenou.

  Kouření způsobuje deprese.

 • 8.Jak zákon upravuje prodej alkoholu?

  Alkoholické nápoje nebude možné prodávat a podávat na akcích určených převážně pro osoby mladší 18 let, ve zdravotnických zařízeních, školách a školských zařízeních vyjma oborů se zaměřením na gastronomii, hotelnictví, zemědělství, potravinářství nebo potravinářskou chemii. 

  Zákaz prodeje alkoholu pod pokutou

  Co se týče sportovních akcí, tak v případě schválení navržené úpravy bude možné prodávat alkoholické nápoje nejvýše se 4,3 % alkoholu. 

   

  Zákaz prodeje a podávání alkoholických nápojů již nově nebude platit ve veřejném dopravním prostředku železniční, letecké, vodní a dálkové autobusové dopravy. Stejně jako nebude platit pro zájezdovou dopravu, cestovní ruch anebo nostalgické či propagační jízdy.

 • 9.Jaké hrozí sankce za nedodržení zákona?

  V případě porušení zákazu kouření na místech, kde je kouření podle zákona zakázáno, bude možno uložit osobě, která tento zákaz porušila, pokutu až ve výši 5 tisíc korun. 

  Zakázat cigarety a alkohol všude a napořád by asi bylo lepším řešením.

  V oblasti prodeje a podávání alkoholických nápojů může hrozit fyzické osobě, která prodá nebo podá alkoholický nápoj osobě mladší 18 let, pokuta až do výše 150 000 Kč a v případě, že se jedná osobu mladší 15 let, může být pokuta zdvojnásobená.  

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

jasnovidec01 ( 20. března 2017 12:30 )

Samej zákaz,horší jak za komančů....tak proč vláda nezakáže výrobu cigaret???přišla by o svoje prachy,kuřáci jsou přínos do jejich kapsy,proč se vyrábí alkohol???to samé,nebylo by to jednoduší to vše nevyrábět a bylo by to??? .aha,a copak by potom zakazovali a z čeho by naše garmitůra měla prašule na své nehorázně přemrštěné platy????jo museli by po večerech na brigádičku.aspoň by nebylo tolik tlustejch poslanů a ministrů v naši zemi nazdárek....

panda82 ( 13. prosince 2016 15:34 )

A tak je konec hospodám v Čecháh, v toom mrazu jít kouřit ven? mají ti jakoby poslanci něo jiného v palici než zákazy,a honba na Babiše a Zemana, a práce žádná,Sobotkovi fiká u ***e tak hýká a výsledek k smíchu, aspoň mají lidé jundu,

Hunt ( 13. prosince 2016 14:34 )

kastrátrž tlamu a nevtírej se,hnoji!

kkkastr ( 13. prosince 2016 12:41 )

Tvá osobní zkušenost s měněním nicků-hulíß sám sobě

Hunt ( 13. prosince 2016 08:57 )

Moje osobní zkušenost:Itálie,Norsko,Irsko=bez problému,Česko=nesmyslné buranské bláboly,"od hajzlbáby až ke Kuberovi"!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud