Sobotka chce druhou šanci pro protikuřácký zákon: Ať ho Němeček znovu předloží

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD)
Autor: bru/ČTK - 
26. 5. 2016
14:47

Premiér Bohuslav Sobotka by chtěl protikuřácký zákon, který ve středu překvapivě poslanci nepodpořili, prosadit ještě do konce volebního období. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček by podle něj měl zákon znovu urychleně předložit, aby se jím mohla vláda co nejdříve zabývat.

Na dotaz ČTK to dnes řekl při návštěvě Olomouckého kraje v Topolanech. Takzvaný protikuřácký zákon neprošel ve Sněmovně kvůli tomu, že proti němu hlasovala i část poslanců vládního hnutí ANO, přestože vláda zákon schválila. Sobotka se chce s koaličními partnery kvůli tomu sejít v pátek ráno.

Budu chtít, aby pan ministr Němeček ten zákon předložil urychleně znovu. Myslím, že to nemůžeme vzdát, že není možné ustupovat tabákové lobby, a chtěl bych, aby vláda ten návrh mohla co nejdříve projednat, abychom ho mohli poslat do Poslanecké sněmovny,“ uvedl Sobotka. Podotkl, že v zákonu hodlá zohlednit i diskusi, která se kolem jeho schvalování odehrála. „Určitě se budeme snažit společně s ministrem zdravotnictví, abychom tu moderní úpravu, která nás řadí mezi civilizované země, prosadili ještě do konce volebního období,“ doplnil premiér.

K výsledku hlasování dnes uvedl, že je hodně naštvaný. „Mrzí mě to, ten zákon se projednával řadu měsíců a pak ho bez jakéhokoliv odůvodnění a jakékoliv informace shodilo ANO pod stůl. Hlasování poslanců ANO bylo pro nás nemilé překvapení, protože to dopředu neavizovali. Pokud v tuto chvíli tvrdí, že byl pro ně nepřijatelný, měli to říci dopředu a mohli jsme o té věci jednat. Ale my jsme takové informace neměli,“ uvedl premiér.

 

Premiér: Koalici připomenu pravidla

S koaličními partnery se hodlá premiér sejít v pátek ráno v Poslanecké sněmovně. Chce si s nimi připomenout pravidla, podle kterých koalice musí fungovat. Uvedl, že žádná koalice nemůže fungovat bez toho, aniž by si vzájemně podpořila vládní návrhy zákonů.

Pro normu hlasovalo ve středu 80 ze 175 přítomných poslanců, 42 bylo proti. Ke schválení chybělo osm hlasů. Z poslanců koaličního hnutí ANO hlasovala pro vládní návrh jen zhruba čtvrtina, konkrétně 13 zákonodárců. Podle ANO se návrh zákona při projednávání Sněmovnou příliš změnil.

 

Zákon měl zakázat kouření v restauracích, barech a podobných zařízeních i omezit podávání alkoholu. Nyní si restaurace mohou vybrat, zda budou nekuřácké, nebo kuřácké. Nepřijetí zákona přivítali hospodští i prezident Miloš Zeman.

 

Doporučujeme
zdenek43 ( 26. května 2016 20:15 )

Vláda by nyní konečně měla začít seriózně debatovat o zavedení II. sazby korporátní daně pro největší české podniky v ČR. Připomínám, že na dividendách do zahraničí na konta mateřských firem českých společností ročně odcházejí částky i okolo 300 miliard korun (v roce 2014 to bylo 315 miliard korun). Co by se stalo, pokud by do zahraničí odešlo například o 60 miliard korun méně a těchto 60 miliard by putovalo do státního rozpočtu? Zahraničním společnostem by se nestalo vůbec nic. (Argument, že by zde přestaly podnikat, je skutečně hloupý, protože skoro nikde ve vyspělém světě neplatí nízké daně jako zde. A například banky, ať již jde třeba o Českou spořitelnu či Komerční banku, jsou vlastně ekonomickými tahouny svých matek, velkých bank.) Ale schodek českého rozpočtu by se postupně snižoval a český rozpočet by mohl směřovat k vyrovnanosti. Ostatně, ani A. Babiš se svým impériem není ve dvacítce firem – největších plátců daní v ČR. O zavedení II. sazby korporátní daně však A. Babiš nestojí, protože by se její zavedení týkalo také jeho Agrofertu, a týkalo by se to také dalších „velkých kluků“, které má A. Babiš nyní plně na své straně… Tak to chodí, je-li kozel zahradníkem, či v tomto případě jeden z nejbohatších českých podnikatelů ministrem financí.

zdenek43 ( 26. května 2016 19:44 )

ano soudruzi-pratele z CSSD pochopili , ze nemuzou odparkovat ZAKON O STRETU ZAJMU ........ ......Před několika týdny to bylo téma číslo jedna. Na tom, že je třeba vyřešit střet zájmů u ministrů, kteří zároveň podnikají, se shodovala pravicová opozice i koaliční sociální demokraté s lidovci. Změna, která míří zejména proti šéfovi hnutí ANO Andreji Babišovi, měla sněmovnou projít na dubnové schůzi. Dnes je ale všechno jinak. Koalice odmítla zákon pevně zařadit a nikdo neví, kdy se na něj vůbec dostane řada. To rozladilo poslance TOP 09 Martina Plíška, který s omezením Babišova střetu zájmů původně přišel. Podle něj je možné, že teď koalice návrh ve sněmovně takzvaně zaparkuje......... Podstata návrhu, který prošel koncem března hladce klíčovými výbory, je jednoduchá: budoucím členům vlády se zakáže současné ovládání firem a jakákoliv majetková účast v médiích. Novinka, jíž k novele zákona o střetu zájmů připravil poslanec ČSSD Jan Chvojka, míří především na Andreje Babiše. Kdyby návrh prošel, musel by si šéf hnutí ANO v budoucnu vybrat, zda chce sedět ve vládě, nebo raději podnikat.

balika ( 26. května 2016 17:20 )

Sralbotko, přestaň se zabýva pi*čo*vinama a začni něco dělat s církevními restitucemi, jaks slíbil před volbami!

flesch3z ( 26. května 2016 16:24 )

Nežvaň nesmysly!

flesch3z ( 26. května 2016 16:16 )

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud