Britové budou po brexitu trpět, soudí experti. Češi by „úpěli“ prý také
Britským pracujícím hrozí největší pokles příjmů od 2. světové války. Naznačují to odhady vývoje britské ekonomiky po červnovém „ano“ vystoupení země z Evropské unie. Čeká se, že trpět budou hlavně běžné domácnosti, kterým se během nejbližších let sníží životní úroveň. Podobně by na tom byli ale také i Češi, pokud by se rozhodli pro takzvaný czexit. Čekalo by nás třeba citelné zdražování.
Příjmy britských domácností budou za pět let nižší než před finanční krizí v roce 2008. Vyhlídky na udržení životní úrovně se „poměrně strmě zhoršily“, a to především ve srovnání s jarními odhady, které ještě nepočítaly s tím, že Británie opustí EU.
Vyplývá to z údajů renomovaného Institutu pro fiskální studie (IFS), který zanalyzoval novou zprávu o rozpočtové odpovědnosti, kterou před pár dny představil britský ministr financí Philip Hammon. Podle IFS bude růst tamní ekonomiky v nejbližších letech až o 2,4 procenta nižší, než kdyby Britové řekli v referendu „ne“. A nejvíce se to dotkne průměrných Britů.
Pokud by se stala realitou přání některých Čechů, abychom EU opustili také my, s velkou pravděpodobností by se podobné černé scénáře týkaly rovněž nás. Už jen z toho důvodu, že bychom museli draze platit za přístup na vnitřní trh, a to například formou cel. Také bychom ztratili výhody z tvrdě vyjednaných obchodních dohod EU s třetími státy.
„Jako globálně malý stát bychom ani náhodou nedokázali se světovými ekonomickými mocnostmi dojednat tak výhodné podmínky, jaké máme v evropském bloku. A to je klíčové pro český byznys a naši prosperitu,“ uvedli pro Blesk.cz analytici think-tanku Evropské hodnoty.
České firmy z jednotného trhu těží
V některých ohledech bychom se vrátili o pár desítek let zpátky. Do doby, kdy na tuzemském trhu nebylo všechno zboží a zájemci si pro něj museli jezdit třeba do Německa. Případně bychom některé výrobky nakupovali za mnohem vyšší cenu, protože by se firmám nevyplatilo upravovat speciálně (a jen) pro české normy.
„Spolupráce v rozvoji společného trhu a ekonomiky je jedním ze základních důvodů, proč EU vznikla,“ řekl v rozhovoru pro Blesk.cz Ladislav Miko, nejvýše postavený Čech v Evropské komisi. Odchod Česka z EU by podle něj mohl znamenat výrazné zdražování.
Ani čeští výrobci už dnes nemusí své výrobky speciálně upravovat pro Německo, Polsko nebo Francii. Všude mohou prodávat to stejné – pravidla jsou totiž dohodnuta centrálně. Je to levnější, rychlejší a výrazně se tím rozšiřuje počet míst, kde může firma své zboží bez problémů nabízet.
Co dalšího by znamenal případný czexit?
- Vystoupení z EU by nás neochránilo ani před terorismem. Naopak bychom se vyvázali ze spolupráce na policejní a bezpečnostní úrovni, o kterou bychom následně museli složitě žádat.
- Nebyli bychom také chráněni před migrační krizí. Jen bychom ztratili veškerý vliv na vztahy Evropy se severní Afrikou či Tureckem. A hraniční kontroly, pokud by to bylo potřeba, můžeme zavést i dnes.
- S vystoupením z EU by byl spojen odliv zahraničních investic. Ty jsou přitom pro českou ekonomiku zásadně důležité.