Pátek 1. prosince 2023
Svátek slaví Iva, zítra Blanka
Zataženo, sněžení -1°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Braňme evropský dobytek, volají ochránci zvířat. Zakažme export z EU

Autor: Tomáš Polák - 
6. listopadu 2016
05:30

Zvířata namačkaná na sobě, hlavou přitisknutá ke stropu, končetiny v hrazení, trus a výkaly všude. Tak to podle ochránců vypadá během převozu hospodářských zvířat ve většině případů. Zejména při vývozu do muslimských zemí se pak prý často setkávají se smrtí podříznutím bez omráčení. Ukazují to i drastická videa, která letos ochránci pořídili na různých cestách zejména mimo Evropskou unii.

Zastavme utrpení zvířat při přepravě zvířat z ČR do Turecka a dalších zemí mimo EU, tak zní naléhavá výzva českých ochránců zvířat, kteří se přidali k evropské iniciativě zastavit převoz hospodářských zvířat. Aktuálně sbírají podpisy k petici adresované předsedovi parlamentu Janu Hamáčkovi (ČSSD). „Přeprava působí zvířatům nesmírné utrpení a v mnoha cílových zemích jsou porážena brutálním způsobem bez omráčení. Jediným řešením je úplný zákaz exportu živých zvířat z ČR do zemí mimo EU,“ píší autoři online petice, kterou zatím podepsalo více než 5000 lidí.

„Cesty trvají dny, noci, zahrnují čekání v zácpách, čekání na hranicích s EU, problémy na silnicích, případně překládání na lodě, z lodí, čekání v přístavech. Představte si, že jedete s dětmi v kuse třeba devět hodin, jste namačkaní v autě jeden na druhém, nemáte klimatizaci, auto je malé, je vedro, slunce září, došlo pití, je třeba zastavit na WC, ale je zácpa a malé děti brečí,“ přirovnává Dita Michaličková ze Společnosti pro zvířata cestu na zahraniční jatka.

Skalpování krav je prý běžné

Právě Společnost pro zvířata je zapojena v aktivitách za ukončení dlouhotrvající přepravy a s podporou dalších organizací se opět připojila k iniciativě, kterou spustila evropská organizace Compassion in World Farming. Podle Michaličkové v Česku sice platí unijní nařízení Rady, jeho dodržování a uplatňování v praxi je ale naprosto nedostatečné. Ukazují to záběry dokumentu evropské organizace, ve kterém jsou vidět umírající býci či krávy přímo ve voze. Podle slov ochránců zvířat se nejedná o výjimečné případy a tvrdí, že mají tisíce důkazů. Jak od platnosti legislativy od roku 2007, tak za posledních několik desetiletí.

„Mnoho vozů bylo zaparkovaných na hranicích na slunci mnoho hodin nebo dokonce dní,“ popisují tvůrci dokumentu, kteří se blíže podívali na převozy právě do Turecka. „Zvířata byla vystresovaná vedrem a hladová. Březí krávy rodily uvnitř transportů, teploty uvnitř byly kolem 38 stupňů,“ vzkazují. Na vskutku drastických záběrech je pak i vidět, jak pracovníci nepřirozeně „pomáhají“ krávám přivádět na svět telata prudkým taháním. Některým pak provádějí brutální „císařský řez,“ který kráva jen zázrakem přežije. Bez omráčení jí pak zaživa doslova uříznou hlavu.

Upozorňujeme, že záběry nejsou vhodné pro slabší povahy.

Podobné praktiky jsou podle ochránců zvířat zejména v Turecku běžné.  Přitom právě tam bylo jen letos podle údajů Státní veterinární správy z Česka vyvezeno již přes 45 000 zvířat dobytka. „Tyto brutality v rámci transportů zvířat se dějí již celá desetiletí, organizace na ochranu zvířat se je snaží zastavit, ale představitelé EU a průmyslu na mnoho a mnoho důkazů o tomto týrání neberou ohled,“ upozornila Michaličková.

Nařízení Evropské rady o ochraně zvířat během přepravy podle ochránců paradoxně umožnilo ještě větší objem přepravovaných zvířat a rozhodně je nechrání. Dokonce mají prý kontrolní orgány problém nařízení vymáhat v praxi a s jejich nedostatečnou kapacitou je to nemožné. Podle Michaličkové by mohla pomoci větší informovanost. „Věřím, že jsou chovatelé, kteří si tyto skutečnosti neuvědomují, a až se o nich dozví, snad dají přednost vývozu do sousedních zemí a ne do těchto brutálních oblastí, i když si méně vydělají,“ řekla.

Boj proti transportu ale nevzdává. „Je nutné vytrvat, zvířata si samotná nepomohou. Je nutné přimět naše zástupce v EU, ve vládách, aby jednali v souladu se svým mandátem, naplňovali dodržování zákonů a ukončili svou mocí strádání zvířat, živých cítících bytostí při přepravě a následných manipulacích včetně brutálního zabíjení v zemích mimo EU,“ uzavřela ochránkyně.

Články odjinud