Závadný med se prodává dál? Nabízí ho na internetu!

Autor: Barbora Kabátová - 
4. listopadu 2016
06:13

Dnes je to rok, co na med se zakázanými antibiotiky od Včelpa poprvé upozornil deník Blesk. Výsledkem prošetřování kontrolorů byla rekordní pokuta pro firmu a likvidace závadných šarží. Podezřelý med se ale prodává dál?!

Společnost Včelpo, kterou vlastní Český svaz včelařů (ČSV), dostala koncem února od Státní veterinární správy (SVS) za prodej medů se zakázanými antibiotiky rekordní pokutu 1,2 milionu korun (v případě pokutování za prohřešky u medu). Na nařízení SVS také musela ve spalovně zlikvidovat jako nebezpečný odpad celkem 33 tun závadného antibiotického medu.

Jenže necelých osm měsíců poté se na inzertním serveru Bazoš.cz objevila nabídka ze Zlínska na prodej velkého množství květového a květového lesního medu ve sklenicích s původními etiketami, které Včelpo používalo pro své produkty »Dědečkův med« v době medové aféry. Navíc za velmi nízkou cenu.

„Preferuji odběr většího množství medu. Med je balený a na paletách. Cena 75 Kč/ks. Certifikát o kvalitě medu,“ stálo v inzerátu. O několik hodin později, kdy se o inzerátu začalo mluvit mezi včelaři na sociálních sítích, byla cena v nabídce upravena na 79 Kč/ks a zmizela informace o tom, že med je na paletách.

Následující den byl inzerát smazán a uvedené telefonní číslo je dodnes nedostupné. Kvůli záhadnému inzerátu provedla SVS ve skladech Včelpa inventuru neprošetřeného a vráceného medu z trhu.

„Při ní bylo zjištěno, že žádný med nechybí a fyzicky přítomné množství uskladněných pozastavených medů odpovídá evidenci,“ řekl Blesku Petr Pejchal, mluvčí SVS. Předsedkyně ČSV Jarmila Machová o inzerátu neměla tušení.

„Jde o něčí záměr Včelpo poškodit,“ řekla Blesku. Jednou ze spekulací, o které se ve včelařských kuloárech mluví, je, že část závadného medu ze Včelpa nebyla dovezena do spalovny a někomu přišlo chytré ji po čase, až kauza vyprchá, levně nabídnout. To ale SVS vyvrací.

„O možném původu medu nabízeného v uvedeném inzerátu bychom v tuto chvíli neradi spekulovali. Závadný med byl pod kontrolou veterinárního dozoru, a to včetně doby jeho převozu k likvidaci,“ dodal mluvčí SVS s tím, že případem se dále zabývají.

Závadný med z Ukrajiny

Podle výsledků SVS pocházela zakázaná antibiotika v medech Včelpa ze tří šarží medu z Ukrajiny o celkové hmotnosti 63 tun. Dovezený med měl však veterinární osvědčení ze země původu, že med splňuje předpisy EU.

Navíc byl následně kontrolován, tak jako jiné dovážené medy, na hranicích Evropské unie. V případě ukrajinského medu se jednalo o pohraniční veterinární stanici v Polsku.

Kauza Včelpo v číslech

  • Včelpo muselo stáhnout z tržní sítě 149 962 kg medu, což odpovídá 215 000 kusů balení.
  • Rozhodnutím SVS muselo Včelpo pozastavit 115 tun vyrobeného medu.
  • K likvidaci ve spalovně bylo určeno celkem 33 tun, a to v režimu nebezpečného odpadu.
  • Za posledních 5 let kromě Včelpa prokázali veterináři antibiotika v medu pouze jednou, a to v roce 2013. Tehdy šlo o dovozový med z Moldávie.

Zkáza českého medu

Společnost Včelpo pošpinilo dobrou pověst českého medu. Mezi závadnými totiž byly i medy deklarované jako české. Jenže antibiotika pocházela z dovezeného ukrajinského medu.

Navíc ředitel Včelpa Panagiotis Margaritopoulos, který ve funkci stále přetrvává, o přimíchávání ukrajinského medu do českého věděl a sám to přiznal na loňském prosincovém zasedání vedení ČSV. Důvodem prý bylo, že českého medu bylo málo.

mrd.vola ( 5. listopadu 2016 03:21 )

debyle

.krakonos5oo. ( 4. listopadu 2016 08:47 )

Něco tady smrdí a není to ten med. Včelpo dostalo různé likvidační pokuty v řádech desítek milionů korun za antibiotika v medu. Jejich koncentrace byla v řádu jednotek krát deset na mínus dvanáctou. V dovážených masech jsou běžné koncentrace antibiotik cca 300x vyšší a nikomu to nevadí. Medu se u nás sní přibližně 0,8kg/osobu a rok. Toho masa desítky kilogramů na osobu a rok. Něco tady smrdí a není to ten med.

pepen ( 4. listopadu 2016 07:53 )

V České republice je to normální jev ,,podvádět,,!!!!Předvedli nám to politici a jejich kumpáni-když rozkradli a rozdělili si majetek Čechů mezi sebou v řádech stovek miliard!!!!Češi podvádí všude a ve všem.V cizině jsou tím vyhlášení!!!!Tleskám!!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud