Pátek 4. prosinec 2020
Svátek slaví Barbora, zítra Jitka
Oblačno 4°C

Alza v Holešovicích bude vydávat zboží i 28. října, Albert před kontrolory couvl

Autor: ČTK, Mii - 
27. října 2016
18:00

Obchodní řetězec Albert nakonec na svátek 28. října nebude takový rebel, jak avizoval. Otevřené nechá jen dvě prodejny proti původně oznámeným šesti. Obchody ve stanicích metra zůstanou zavřené. Společnost své rozhodnutí přehodnotila na základě stanoviska České obchodní inspekce (ČOI) a uvedla ho ve čtvrteční tiskové zprávě. To prodejce elektroniky Alza je rozhodnutý vydávat zboží ve svém showroomu v pražských Holešovicích i na státní stávek, jakkoli ho před tím kontroloři varovali.

Na základě výjimky stanové zákonem otevře Albert pro zákazníky supermarket v Praze na náměstí Míru a hypermarket na autobusovém nádraží v Českých Budějovicích. „Prodejní dobu o nadcházejícím státním svátku jsme pečlivě zvažovali a na základě nových informací poskytnutých obchodní inspekcí jsme ji přehodnotili,“ uvedl mluvčí řetězce Jiří Mareček. Všechny ostatní obchody řetězce zůstanou v pátek 28. října podle nové legislativy zavřené.

Původně Albert chtěl nechat otevřené i malé supermarkety v blízkosti některých stanic metra. ČOI ale řetězec tento týden upozornila, že výjimka ze zákona pro obchody na letištích či železničních stanicích se nevztahuje na prodejny umístěné ve stanicích metra. „Stanici metra nelze chápat jako železniční stanici, neboť na železniční stanici jsou kladeny odlišné požadavky než na stanici metra, a to na základě vyhlášky ministerstva dopravy,“ uvedla inspekce.

Holešovická Alza zůstane otevřená

Nový zákon se vztahuje i na e-shopy. Stejně jako obchody, ty s prodejní plochou nad vymezený počet metrů budou muset zůstat zavřené. Alza.cz přesto nechá svoji největší výdejnu zboží v Holešovicích, která má 3000 metrů čtverečních, otevřenou, upozornil server Podnikatel.cz.

Největší tuzemský prodejce elektroniky na svých stránkách uvádí, že zavře pouze prodejny v Brně-Lískovci, Kladně, Příbrami, Děčíně a Frýdku-Místku.

Mluvčí ČOI Jiří Fröhlich serveru Podnikatel.cz potvrdil, že omezení prodejní doby se opravdu vztahuje i na e-shopy. „Pojem prodej je třeba chápat tak, že zahrnuje nejen samotné objednání zboží zákazníkem, ale také jeho výdej,“ řekl Fröhlich. Alza.cz proto může očekávat kontrolu a pravděpodobně i pokutu.

Kontroly pojedou ve velkém

ČOI uvedla, že uzavření velkých prodejen bude v pátek kontrolovat. Zaměří se na obchodníky, kteří veřejně prohlásili, že se budou snažit zákon obejít. Nejvíc inspektorů bude v terénu v Praze.

V pátek 28. října se v praxi poprvé uplatní zákaz prodeje ve větších obchodech. Část obchodních center zůstane v pátek otevřená, část zavře. Uzavřeny zůstanou také některé menší prodejny, na něž se zákaz nevztahuje. Ve výkladu zákona je ale podle obchodníků zmatek.

Obchody musí podle nové legislativy zavřít na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince. Na Štědrý den mohou mít otevřeno do 12:00. Zákaz prodeje se nevztahuje na obchody s prodejní plochou do 200 metrů čtverečních, lékárny, čerpací stanice, obchody na letištích nebo nádražích nebo na prodejny v nemocnicích. Za porušení zákona hrozí pokuta až milion korun.

levandulova ( 27. října 2016 21:35 )

 Televize, nemocnice, drahy, mhd...vsichni musi fungovat i ve svatek proc si prodejny nemohou samy urcit, zda budou, nebo ne proboha. Alibismus aby meli prodavaci volno je celkem lichy vzhledem k tomu, ze v nedeli je do prace honi taky.

dbbs ( 27. října 2016 18:29 )

Tak je jasný že Alza a podobně velcí prodejci si dokážou spočítat že je zavřenej den bude stát 20 Mega takže ta pokutka se jim stále bohatě vyplatí..tenhle zákon vymyslel fakt idiot.....

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud