Úterý 15. června 2021
Svátek slaví Vít, zítra Zbyněk
Polojasno 27°C

Novela: Inspektoři ČOI jako „tajní agenti“. U kontrol dostanou falešnou identitu

Autor: ČTK - 
21. července 2016
11:49

Inspektoři České obchodní inspekce (ČOI) by nově mohli mít možnost vstupovat do uzamčených prostor podnikatele, například při podezření z prodeje padělků. Novela zákona od ministerstva průmyslu a obchodu také zajišťuje inspektorům ČOI anonymitu a ochranu jejich osobních údajů. Například při kontrolách předváděcích akcí budou moci vystupovat pod změněnou identitou. Návrh MPO je nyní v připomínkovém řízení.

V současnosti musejí inspektoři často prokázat svoji identitu například při kontrolách autobazarů či předváděcích akcí. Z toho pro ně podle MPO plyne nepřiměřené riziko. Nejde jen o riziko v tom smyslu, že by se někdo mohl inspektorovi mstít. Na předváděcích akcích žádají před vstupem organizátoři běžně občanský průkaz, znají pravou identitu inspektorů a vytvoří si seznam, který si případně rozešlou, podruhé již inspektora dovnitř nevpustí, protože jejich identita je jim známá,“ uvedl k návrhu mluvčí inspekce Jiří Fröhlich.

Inspektoři by tak měli dostat možnost vykonat kontrolu pod změněnou identitou. „Aby bylo možné efektivně kontrolovat internetové obchody, s ohledem na narůstající počet kontrol i v této oblasti, je nezbytné, aby měla ČOI dále k dispozici různé adresy, kam budou moci být zasílány kontrolní nákupy uskutečněné některým z prostředků komunikace na dálku,“ uvádí také důvodová zpráva k novele.

Konec „schovkám“ padělků

Cílem návrhu je podle MPO zajistit účinnější dozor prováděný ČOI. V případě, že existuje podezření na protiprávní jednání, počítá návrh s tím, že by inspektoři mohli vstupovat do prostorů podnikatele. Při kontrolách na tržnicích se podle inspekce běžně stává, že při kontrole prvního stánkaře kontrolovaná osoba ostatní stánkaře varuje, ti pak zamykají zboží do kontejnerů. „Do uzavřených prostor však v současnosti ČOI nemá přístup, a to ani v případech, kdy inspektoři vědí, že tam stánkaři ukrývají své zboží – padělky,“ dodal Fröhlich.

Novela také zpřísňuje podmínky kontrolního nákupu, neboť inspektorům ČOI v praxi často činí potíže vyřídit vrácení peněz za kontrolní nákup poté, co jej nepoškozený vrátil kontrolované osobě. „Díky zpřesnění mechanismu provádění kontrolního nákupu bude mít prodávající jasnou povinnost vrátit zaplacenou cenu za zakoupené zboží, pokud bude zboží vráceno v nepoškozeném stavu,“ stojí v návrhu.

ČOI by rovněž mohla v budoucnu jednodušeji zjišťovat informace o provozovatelích e-shopů, které nelze běžnou cestou zjistit, a nelze je tedy kontaktovat. Nově by tak o ně mohla žádat například majitele webhostingových služeb, který by měl ze zákona povinnost jí je poskytnout.

flesch2z ( 21. července 2016 18:19 )

To zní jako makat pro StB.

Zobrazit celou diskusi
Další videa