Alza je v problémech: Porušila zákon, tvrdí inspekce. Obchod se brání

Autor: ČTK, tmp - 
27. prosince 2016
13:00

Největší tuzemský e-shop Alza.cz porušil podle České obchodní inspekce (ČOI) zákon, když o druhém vánočním svátku otevřel kamennou provozovnu v Praze. Z 349 kontrol obchodů to bylo jediné porušení zákazu prodeje. S e-shopem bude zahájeno správní řízení, ve kterém se bude rozhodovat mimo jiné o výši pokuty, sdělil mluvčí ČOI Jiří Fröhlich. Prodejce míní, že zákon neporušuje. Provozovny slouží k výdeji zboží, řešení reklamací a prezentaci výrobků smluvních partnerů Alza.cz, uvedla společnost již před Vánocemi.

„Stojíme si za tím, že otevřením našeho centrálního showroomu v Praze - Holešovicích ve státní svátek 26. prosince neporušujeme zákon,“ uvedl ředitel marketingu Alza.cz Karel Kučera.

Podle místopředsedy představenstva Alzy Tomáše Havryluka si Alza nechala udělat odborný právní posudek, který ukázal, že Alza zákon neporušuje prý z několika důvodů.

„Zákon o prodejní době je protiústavní, je taktéž v rozporu s právem Evropské unie, nedefinuje pojem prodejní ploch, definici prodejní plochy není možné bez dalšího dovodit analogicky, zákon o prodejní době nelze aplikovat na provozovnu v celém rozsahu, rozsah, v kterém lze na provozovnu zákon o prodejní době aplikovat, spadá pod zákonnou výjimku,“ řekl Havryluk pro Blesk.cz.

ČOI: Výdek je součástí výdeje

Podle Fröhlicha je ale i výdej součástí prodeje. „Protože bez výdeje by asi nic neprodali, kdyby šlo jenom o objednávku, tak když si někdo něco objedná, tak tím prodej není dokončen, někdo to musí také zaplatit a vyzvednout, případně doručit,“ řekl ČTK mluvčí. Dodal, že pokud z toho něco probíhá v prostorách nad 200 metrů čtverečních, tak je to prodej, a tím pádem podle ČOI porušení zákona. Alza.cz navíc sama na webových stránkách označuje své velké provozovny jako prodejny, poznamenal.

Za porušení zákazu je možné ze zákona uložit sankci až jeden milion korun, v případě opakovaného porušení zákazů až pět milionů korun.

Právní moci zatím nabyla jediná pokuta za porušení zákazu prodeje 28. října, kdy ČOI zjistila porušení zákazu ve 12 případech z 429 kontrol. Pokutu 10 000 Kč musí zaplatit podnikatel provozující bazar v Rokycanech. Zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě totiž zakazuje ve vymezené státní svátky prodej v prodejnách s použitým zbožím bez ohledu na velikost prodejní plochy.

Podle nové legislativy musí obchody zavřít na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince. Na Štědrý den mohou mít otevřeno do 12:00. Zákaz prodeje se nevztahuje na obchody s prodejní plochou do 200 metrů čtverečních, lékárny, čerpací stanice, obchody na letištích nebo nádražích nebo na prodejny v nemocnicích.

Stegosaurus ( 10. března 2017 17:32 )

Má reklamy na draka se zelením ufonem kterej se vychloubá jakej je to odborník když končí v pořadu české televize kterej se jmenuje Černé Ovce

velka_0 ( 27. prosince 2016 16:42 )

Vivat odvážná ALZA ! Hanba kontrolorům ! Kontrolujte tzv. tuneláře, jako Klause, Janouška, Rittiga, Béma, Nagyovou, Kalouska a spol. !

velka_0 ( 27. prosince 2016 16:39 )

Bublan ať jde do háje s tím svým nesmyslným a nedomyšleným zákonem o neprodeji o svátcích. Způsobil chaos a naštvanost lidí. My chceme prodej ! Volme Babišovo ANO, Okamurovo SPD a komunisti, vy se vraťte, za vás tu byl řád a pořádek !

londynskypes ( 27. prosince 2016 16:27 )

cista pravda sheila16

vosavopruz ( 27. prosince 2016 16:02 )

to je ale nejlepší dát do reklamy něco,co lidem leze nervy,ono to funguje

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud