Hlas lidu pohne i Bruselem. Jak můžeme přinutit euroúředníky k akci?
Stačí milion podpisů na petici a Evropská komise musí konat tak, jak chtějí lidé. To je princip evropské občanské inciativy, prostřednictvím které mohou občané ovlivňovat směrnice EU nebo navrhovat vlastní. Podpořit je může každý občan Unie, včetně Čechů. A stejně tak si každý může vytvořit vlastní iniciativu.
Zabraňme původu před erozí nebo kontaminací. Zabraňme znečišťování moří plastovým odpadem. Dovolme uprchlíkům, aby do EU volně létali letadlem. To jsou vzkazy některých momentálně aktivních inciativ, které se snaží prosadit změny evropské legislativy.
Evropská občanská iniciativa je relativně novým nástrojem (funguje od roku 2012), pomocí kterého mohou všichni občané EU ovlivňovat dění. Pokud se podaří v rámci nějaké iniciativy nasbírat 1 milion podpisů od lidí z alespoň 7 členských zemí, nařizují aktuální pravidla Evropské komisi, aby se věcí začala zabývat. A na základě návrhu pak může navrhnout nové směrnice, které budou daný problém řešit.
Vlastní občanskou iniciativu může odstartovat kdokoliv, tedy i Češi. Vše má ale přesně daná pravidla. Návrhy se musí týkat oblastí, které může EU ovlivňovat (například cestování, boj proti podvodům, bezpečnost potravin, doprava, energetika, životní prostředí, zemědělství a řada dalších). Petici dále musí mít konkrétně stanovenou podobu a mohou ji podepsat jen ti, kteří mají alespoň 18 let. Na sběr podpisů navíc mají organizátoři pouhý rok. A pokud neuspějí, Evropská komise může návrh lidí ignorovat.
Zákaz potratů i omezení rychlosti ve městě
Podobně už v minulosti neuspělo několik iniciativ, které žádaly nejrůznější věci. Před měsícem například skončila lhůta inciativy požadující rovné zacházení pro všechny pracovníky v dopravě. Nenašlo se totiž dostatek podpisů. Podobně neúspěšné bylo volání po větší transparentnosti firem, zavedení určitého bezpodmínečného příjmu pro všechny obyvatele EU nebo třeba omezení rychlosti jízdy aut ve městech na 30 km/h.
Naproti tomu už třem iniciativám se podařilo uspět a Evropská komise je musí vzít na zřetel. Jedna z nich například chce, aby EU zajistila dostatek čisté vody a hygieny všem občanům. Další chce úplný zákaz ničení lidských embryí a zákaz financování potratů. A třetí úspěšná iniciativa chce úplné ukončení vědeckých pokusů na zvířatech.
Jak založit novou iniciativu? Pravidla jsou na oficiálním webu.
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.