Čtvrtek 6. květen 2021
Svátek slaví Radoslav, zítra Stanislav
Oblačno, déšť 12°C

Stovky stočených kilometrů a lži: Autobazary nás šidí ve velkém, zjistila ČOI

O kolika autech majitelé nevědí, že mají stočený tachometr? (ilustrační foto)
O kolika autech majitelé nevědí, že mají stočený tachometr? (ilustrační foto)  (Autor: David Malík)
Autor: bru/ČTK - 
7. října 2016
11:07

Přibližně polovina autobazarů při prodeji ojetých vozů letos používala nekalé praktiky nebo poskytovala zákazníkům neúplné informace. Zjistila to při kontrolách Česká obchodní inspekce, která udělila prodejcům pokuty v souhrnné výši téměř půl milionu korun. Informovala o tom dnes v tiskové zprávě.

Nejčastějšími prohřešky byly stočené tachometry, nepravdivé údaje o počtu majitelů nebo neúplné informace při uzavírání kupních smluv. Kontroloři také zjistili, že vozidla jsou často nabízena do komisního prodeje v zastoupení třetí osoby, čímž se prodávající snažili vyhnout jakékoli odpovědnosti za případné vady.

Inspektoři v rámci kontrolní akce postupovali tak, že byl nejprve proveden monitoring a vytipování ojetých vozidel, u kterých bylo podezření, že informace o jejich stavu a počtu najetých kilometrů neodpovídají skutečnosti. Některá vozidla byla posuzována v součinnosti se soudními znalci z oboru dopravy.

Největší problémy? V Moravskoslezském a Olomouckém kraji

K nejzávažnějším zjištěním došlo v Moravskoslezském a Olomouckém kraji. V obou případech šlo o uvedení nepravdivého údaje o počtu najetých kilometrů u Škody Octavie. V prvním případě byl stav kilometrů na palubní desce u Octavie 1,9 TDI ke dni kontroly 167 123 kilometrů, a přitom ze znaleckého posudku a z dostupných informačních záznamů vyplynulo, že již v prosinci 2011 byl proveden servisní úkon při stavu 311 738 km. U Octavie RS 2,0 TDI byl v nabídce uvedený stav tachometru 225 068 kilometrů, posudek ale ukázal provedení opravy již v únoru roku 2015 při stavu 323 652 kilometrů.

Přes autobazary a další obchodníky se v tuzemsku ročně prodá přes 300 000 ojetých aut, což je zhruba polovina celkového počtu vozů z druhé ruky, které změní majitele.

RobinDolezal ( 9. října 2016 18:47 )

V tom našem státě je všechno možný, jsou tu na to parádní podmínky aby se šulilo kde co, dělají to všichni a dělat budou dokud tomu nedají stopku...takže mě to vůbec nepřekvapuje.

Brunopoh ( 9. října 2016 15:05 )

Na koupi dobrý ojetiny musí mít prostě člověk štěstí..jenom je otázka, jestli ho najde spíš v bazaru, nebo na osobním inzerátu, nebo z dovozu, kde prakticky věříte jenom fotkám.. Myslím, že i když jsou to jenom cáry papíru a i různý kontroly se dají očurat, tak v bazaru s velkým jménem mám větší pravděpodobnost, že jsou víc hlídaný a že tam těch očurávek nebude tolik, jako když se na bazoši domlouváš s někým úplně cizím...toť můj názor..

pandrholc ( 9. října 2016 10:48 )

nejhorší jsou bazary s komisním zbožím, bazary by měli poskytovat zákazníkovi záruku a ta v německu funguje a je opravdu vymahatelná na rozdíl od našich ...

TejchaMirek ( 8. října 2016 13:11 )

Tyjo tak tomuhle se fakt musím smát, mi přijde, že tohle se řešilo snad ještě když jsem prděl do plínek To je jako nějaká novinka, že lze autu přetočit kiláky? Snad vidim jak to auto vypadá ne, může mít najeto stovku, ale zároveň může bejt ixkrát bouraný.. Stejně si myslím, že tohle nemá velkou váhu, záleží na spoustě jinejch věcí..

ZdenekMalar ( 8. října 2016 12:59 )

tak to se vám může stát všude žejo...prostě koupit si ojetinu není žádá ***, vždycky je nejlepší s sebou vzít kámoše automechanika, kterej aspoň narovinu řekne, kolik se do toho auta po koupi musí ještě vrazit

Zobrazit celou diskusi
Další videa