New York oslavil Den Václava Havla. Starosta ho vyhlásil na 28. září

Autor: mib/ČTK - 
29. 9. 2016
07:30

Newyorský starosta Bill de Blasio ve středu vyhlásil 28. září Dnem Václava Havla v New Yorku. Potvrdil to ředitel pražské Knihovny Václava Havla Michael Žantovský. Ve Spojených státech se nyní vzpomínalo na českého exprezidenta, který by se 5. října dožil 80 let, i při dalších akcích.

„Institut dnů věnovaných určité osobě či tématu má v New Yorku poměrně velkou váhu,“ zdůraznil již dříve Generální konzulát ČR v New Yorku. K Havlovu dnu se naplánovalo také například uvedení Havlových divadelních her či odhalení busty někdejšího prezidenta od Marie Šeborové v areálu Columbijské univerzity.

„Václav Havel se stal symbolem pro svobodu a lidská práva, a to zdaleka nejen pro nás, občany České republiky. Je potřeba si jeho odkaz připomínat, protože svět zdaleka není v bezpečí ani nyní, svoboda a lidská práva nejsou zaručeny zdaleka všem,“ řekl ve washingtonském Kapitolu předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček na vzpomínkovém shromáždění. Akce se podle jeho mluvčího zúčastnil jeho americký protějšek, předseda Sněmovny reprezentantů Kongresu USA Paul Ryan, šéfka demokratické menšiny ve Sněmovně reprezentantů Nancy Pelosiová a řada kongresmanů.

Další akce probíhaly například v budově českého zastupitelského úřadu, u lavičky Václava Havla na Georgetownské univerzitě nebo ve washingtonském sídle analytického ústavu Atlantic Council. Měly například podobu debat, setkání se studenty spojeného s předáním ocenění za esejistickou soutěž, uvedení hry Protest v podání bytového divadla či výstavy fotografií, upřesnil Hamáčkův mluvčí Jan Nováček.

Václav Havel se narodil 5. října 1936 a zemřel 18. prosince 2011.

Podívejte se na fotografie cesty Václava Havla do New Yorku v roce 2006:

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

sendrasak ( 30. září 2016 16:05 )

Ať se vám to, rusofilcky, líbí nebo ne, Havel je a bude ve světě uznávaný, Zeman ne.

starypes ( 30. září 2016 06:49 )

Informátore, ty cype, komu podáváš zprávy ? Tomu samému co zrzavý Venouš ?

graf37 ( 29. září 2016 17:38 )

Vlastne Havel byl ten, ktery jim umoznil ZUSTAT u moci!

graf37 ( 29. září 2016 17:29 )

"Dobry den. Jak se dostanu ke skole Vaclava Havla?" "Jdete touto ulici Vaclava Havla, az prijdete na namesti Vaclava Havla, pak projdete parkem Vaclava Havla, az na nabrezi Vaclava Havla a pres most Vaclava Havla. Skola Vaclava Havla je ten dum, hned u sochy Vaclava Havla. A kdyz se Vam tady nebude libit, zajedte si na letiste Vaclava Havla a muzete odletet do prd*ele!

balika ( 29. září 2016 17:23 )

A co jsi ty, když neustále urážíš Zemana?

Zobrazit celou diskusi
Další videa