Naganský expres dorazil do muzea. Ujel 383 kilometrů, má šanci na rekord

Autor: ČTK, tmp - 
25. září 2016
19:31

Po třídenním putování z Prahy dorazil v neděli dopoledne do svého nového domova, Leteckého muzea v Kunovicích na Uherskohradišťsku, bývalý letoun vládní letky Tu-154. Pětačtyřicetimetrový trup stroje, který vozil prezidenty Václava Havla a Václava Klause, vojáky do misí a v únoru 1998 také zlatý tým českých hokejistů z Nagana, absolvoval 383 kilometrů na více než padesátimetrovém návěsu. Jedna z největších pozemních přeprav letecké techniky v historii Česka nyní aspiruje na zápis do české knihy rekordů.

Desítky tun těžká souprava vyrazila v pátek z vojenského letiště v pražských Kbelích a postupně projela napříč celou republikou až na východ Moravy. V cíli netradiční náklad vítaly davy lidí, nadšenci uspořádali novému muzejnímu přírůstku i slavobránu. „Jsme na místě, Velký přelet je zdárně v cíli. Máme za sebou 383 kilometrů a sto metrů. V Kunovicích nám připravili krásné přivítání. Je to nádherný pocit. Jsme šťastni, strašně unaveni a hrozně se nám ulevilo,“ řekla mluvčí projektu Velký přelet Tereza Šírová.

Přípravy na transport vyřazeného letounu trvaly měsíce. Odborníci na demontování jednotlivých částí letounu odpracovali tisíce hodin. Museli se popasovat se stovkami šroubů, nýtů a svorníků, které navíc pojilo i lepidlo. K některým spojům se dostávali přes stísněné palivové nádrže. Pomáhal jim u toho jeřáb, práce ve výšce několika metrů se neobešly bez horolezecké výstroje. V květnu se jim podařilo sejmout svislou ocasní plochu, kýl letadla.

„Vzhledem k tomu, že tuto část označuje ruský výrobce za nedemontovatelnou součást letounu, považujeme to za velký úspěch,“ vzkázali svým fanouškům zástupci muzea na svých stránkách. V posledních měsících se jim podařilo ze stroje odmontovat i křídla.

Slavné „tůčko“ létalo společně se svým dvojníkem do roku 2008 ve vládní letce. Poté, co bylo letadlo nahrazeno novými airbusy, ho koupilo kunovické letecké muzeum. Svůj nejslavnější let zažilo 23. února 1998, kdy na jeho palubě slavili hokejisté olympijské zlato z Nagana. V den 18. výročí finálového zápasu v Naganu vyhlásili zástupci muzea kampaň, jejímž cílem bylo vybrat peníze na demontáž a převoz letadla do Kunovic. Potřebná částka 400 000 korun byla nakonec několikrát překročena. Přes 1300 lidí poslalo na projekt přes 1,2 milionu korun. Lidé si prostřednictvím příspěvků koupili například i sedačky v letadle, dvě místa v prezidentském salonu i místo druhého pilota.

Převozem do Kunovic práce nadšenců, kteří chtějí stroj zachránit, nekončí. Nyní musí stroj zase složit dohromady. Letadlo by chtěli v muzeu zpřístupnit návštěvníkům v roce 2018. „Bude to velký ruský hlavolam. Na druhou stranu už víme, jak na to a kam co patří. Oproti demontáži máme výhodu,“ doplnila mluvčí Šírová.

Video  Do Kunovic dorazil bývalý vládní letoun, po silnici urazil 383 km  - David MalikSledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

dutchschulz ( 25. září 2016 20:27 )

Abyste se z toho Nagana nepo.rali. Jsme snad ještě horší, nežli nablblí Angláni s národní světicí Dianou.

montyjack123 ( 25. září 2016 20:10 )

 Tys to nečet? Sbírka pičo

pomooc-hori ( 25. září 2016 15:03 )

a kdo to plati?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud