Vezl Havla i hokejisty z Nagana: Na pomoc speciálu se složila celá republika

1. 3. 2016
19:26

Pouhých 39 hodin trvalo Leteckému muzeu v Kunovicích vybrat 400 tisíc korun na převoz českého vládního letadla, kterým před 18 lety přiletěli zlatí hokejisté z Nagana. Nadšenci ovšem posílají peníze dál. Muzeum slibuje, že za ně navíc pořídí letištní schody, nebo například nový lak. Blesk.cz poskytl exkluzivní rozhovor ředitel muzea, který řekl, proč stojí převoz tolik a kdy se uskuteční.

„To byl úplný šok, to byl neskutečný start. My máme na Slovácku takovou zkušenost, že ta letadla tady nikoho až tak moc nezajímají a tohle, to byl takový signál od veřejnosti, že to, co děláme, má opravdu smysl,“ řekl Blesk.cz ředitel Letového muzea v Kunovicích Martin Hrabec. Ten založil sbírku na webu startovac.cz společně s dalšími nadšenci do letadel, aby měl peníze na drahý převoz bývalého vládního speciálu.

„Je to nadrozměrný náklad a to máme ještě nejlepší nabídkovou cenu, některé firmy nabízely cenu i jeden milion korun, ale tahle firma se nabídla jako partner, a dala nám skutečně nejlepší cenu,“ řekl ředitel. Cena dopravy bude stát 400 tisíc korun.

V některých místech, aby se projelo, tak se musí demontovat dopravní značení, dílenský tým musí například rozmontovat semafory. Jenom doprovod policie, který je povinný, nás bude stát asi 50 tisíc bez daně, takže ono to naskáče,“ řekl.

Měl na palubě Havla, Neumannovou i hokejisty

Letoun je vyřazený vládní speciál, který v barvách České republiky létal s vrcholnými politiky, vojáky nebo sportovci v letech 1996 až 2007. Před 18 lety dopravil i české hokejisty z vítězného utkání v Naganu. „Český AIR FORCE ONE“ nebo „Naganský expres“, i tak mluví nadšenci o letadlu, které dopravilo i stříbrobronzovou lyžařku Katku Neumannovou.

Nadšenci momentálně rozebírají letoun, aby se vešel do náklaďáků. „My jsme se pustili tou cestou ne to letadlo řezat, což by bylo rychlejší, ale rozmontovat to šroubek po šroubku,“ řekl Hrabec. „Aby se to dalo převézt, tak musíme splnit nějaké rozměry dané přepravcem. Takže musíme odstranit vše, co trčí, nad ty dané rozměry,“ řekl.

Přesný termín převozu, zatím netuší, vše by ale rádi stihli ještě letos. „Takový předpokládaný termín je druhá polovina tohoto roku; konec léta, začátek tohoto podzimu nejradši,“ řekl Hrabec. Nadšenci mají rozloženo zhruba 70 % celého letadla.

Největší převoz

Podle organizátorů se bude jednat o vůbec největší pozemní přepravu letounu v České republice. „Nikdo v rámci jednoho transportu nevezl takhle velké letadlo najednou,“ uvedl Hrabec. Cesta povede téměř přes celou republiku z kbelského letiště až na východní Moravu, bude trvat minimálně dva dny a poveze ho nejméně šest náklaďáků.

Na netradiční projekt přispělo zatím 672 osob a vybráno je bezmála 643 000 Kč. Nejvíce lidí přispívalo od 200 Kč po 600 Kč. Za příspěvek si mohli koupit například hrníček, přívěsek, nálepku ale i výšivku jména v prezidentském letadlovém salonku.

Díky tomu, že se podařilo vybrat tolik, už mohou organizátoři ze sbírky koupit dvoje originální letištní schody za sto tisíc korun. Už se jim dokonce poštěstilo i mít dostatek financí na vybudování fundamentu – podstavce pro letadlo. Pakliže se podaří vybrat neuvěřitelných 900 tisíc, organizátoři plánují i kompletní opravu laku.

placenta ( 2. března 2016 06:55 )

jak vezl v letadle to jenom po ranveji

zkzkz ( 1. března 2016 20:43 )

 Samí ožralí

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa