Čtvrtek 21. září 2023
Svátek slaví Matouš, zítra Darina
Polojasno 25°C

Víme, na co si dát pozor při nákupu ovoce a zeleniny. Na tržnici i v obchodě

Autor: ula - 
21. září 2016
05:30

Pokud si vybíráte ovoce a zeleninu, měli byste kromě kvality sledovat také označení země původu. To platí jak pro supermarkety, tak pro stánky na tržnici, které toto povinné doporučení často porušují.

„Při prodeji čerstvého ovoce a zeleniny je jednou z hlavních povinností prodejce uvést konkrétní zemi původu daného ovoce či zeleniny. Tento požadavek platí pro všechny provozovny, tedy jak pro běžné kamenné obchody, tak pro různé stánky a tržnice,“ řekla Blesku tisková mluvčí ministerstva zemědělství Markéta Ježková. 

Označení země původu byste měli najít vždy přímo u prodávaného zboží, musí být zřetelné a čitelné. U některých vybraných druhů ovoce a zeleniny je potřeba uvést také jejich třídu jakosti a také odrůdu (například u jablek, hrušek, apod.)

Stejné podmínky platí jak pro balený, tak nebalený sortiment. Pokud si kupujete krájené, loupané nebo jinak upravené ovoce, na obalu už většinou nenajdete, kdy přesně bylo takto zpracováno. Zákon to totiž nepředepisuje.

Jak se značí ovoce a zelenina?

Jak se značí ovoce a zelenina? Jak se značí ovoce a zelenina? | Blesk

 

Nahnilé ovoce a nebezpečné látky

„Častým prohřeškem je uvádění kvalitativně neodpovídajícího ovoce a zeleniny do tržní sítě, tedy, že je nabízeno ovoce a zelenina zvadlé, nahnilé či jinak poškozené,“ upozorňuje Ježková. Kromě označování potravin byste měli věnovat pozornost také samotnému výběru a v případě pochybností nakoupit jinde a kvalitněji.

Podle Ježkové se výjimečně vyskytují případy zvýšených hodnot některých sledovaných látek, případně záměna země původu. Kvalita i označování je v tržní síti pravidelně kontrolována Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí.

Rady pro výhodné nákupy nabízí také naše rubrika Domácí ekonomka. Čtěte je zde.

anna1234 ( 21. září 2016 11:11 )

.. pašování opravdu asi někdo "nahoře" toleroval a zřejmě dál toleruje. Já si jinak nedovedu vysvětlit, že se jim tu tak daří. Většina obdivuje Vietnamce za to, že jsou pilné včeličky. Nevím jestli si ale lidi uvědomili, jak se nám tu ty včeličky nenápadně rozlezly s pašovaným zbožím, kdy na cle musely utéct miliardy a podle mně utíkají dál. A taky mi přijde, že je tu těch včeliček čím dál víc. Ze začátku to byli ušuntění stánkaři, dneska jsou nalezlí v kamenných obchodech, odkud museli odejít místní podnikatelé, protože samozřejmě pašovanému zboží nemohli cenově konkurovat. A nejde jenom o obchodníky, ale i o výrobce, protože náš výrobce nikdy neudělal zboží za cenu vietnamského pašovaného. Je mi zle, když vidím v centrech měst, mnohdy krásných historických centrech, místo českých obchodníků nalezlé Vietnamce. Těch už se nezbavíme.

joun ( 21. září 2016 10:33 )

Nikdy jsem neviděl kontrolu ve vietnmaských tržnicích, protože kdyby tam zavítala / a platí to i o jejich večerkách/, tak by je musela okamžitě nechat zavřít. Hygiena žádná, vše naházené hala bala a kromě toho mladí členové této komunity přehazují ovoce tak, že shnilé dávají dolů, zvlášť v boxech. Viděl jsem to na vlastní oči a také jsem byl svědkem příhody, kdy starší paní na to upozornila a dostalo se jí nadávek do krav a jiných ostřejších názvů. Takže jako zákazníci si můžeme dávat pozor na všechno možné, ale stát nejedná. Stejné je to i v případě cen. Vše ve vietnamských tržnicích je za 100, 150, 180, 200, 250 Kč, žádný účet, vše pěkně do kapsy, pardon, do tašky zavěšené přes ramena. To se to pak jezdí v Audinách a Mercedesech a kupují byty a pozemky! U zboží jsem nikde neviděl původ, zřejmě je načerno pašované. Opět, kde je státní kontrola, že to této komunitě umožňuje? Ostatní platí daně, DPH a tito jenom šmelí a podvádí za tolerance státu. Proč to tak je?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud