Sobota 2. prosince 2023
Svátek slaví Blanka, zítra Svatoslav
Zataženo, sněžení -2°C

Jogurt se 60 procenty jahod? Utopie. Neskákejte prodejcům na „špeky“

 • Autor: ula - 
  29. 10. 2016
  05:00

  Ještě před 30 lety byste použité suroviny na obalu potravin hledali marně. Dnes už to považujeme za samozřejmé, a navíc to nařizuje i zákon. Pokud složení na obalech studujete, tak dávejte dobrý pozor, co všechno se tam musí vejít. Navíc procenta uvedená v podílu výrobku nemusí vždy odpovídat. Jak si lze spočítat, kolik toho daná potravina skutečně obsahuje?

 • 1.Výčet ingrediencí

  „Na začátku výčtu ingrediencí najdeme složky, které výrobce použil v největším množství, následující se uvádějí sestupně. Toto řazení neplatí pro ingredience s nižším než 2% podílem, ty mohou být uvedeny v libovolném
  pořadí,“ říká Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení časopisu dTest.

  Každý výrobek musí obsahovat výčet ingrediencí. Každý výrobek musí obsahovat výčet ingrediencí. | Profimedia
   
 • 2.Majonéza je málo

  Mezi složky potravin patří i přídatné látky. Vlastní přídatná látka může být napsána pod svým názvem nebo E kódem a u každé se musí zároveň uvádět kategorie, do které patří, například emulgátor, sladidlo nebo zahušťovadlo.

   

  Do seznamu se píší téměř všechny obsažené přísady. „Pokud výrobce používá surovinu, která je sama složena z dalších složek, do seznamu finálního výrobku se musejí uvést i tyto podsložky,“ vysvětluje Zelený a pokračuje:
  „To znamená, že do složení lahůdkového salátu nelze napsat pouze majonéza, ale musíme se dočíst, z čeho se skládá.“ Způsoby praktického provedení jsou dva. Buď je možné za název majonézy uvést složky v závorce, nebo je lze uvést bez závorky jako složky celého výrobku a slovo majonéza ze složení zmizí.

  Majonéza ve výrobku? Ale z čeho se skládá? Majonéza ve výrobku? Ale z čeho se skládá? | profimedia.cz

 • 3.O vodě se nemluví


  Za ingredience se považují i jedlá střívka masných výrobků a jako taková se
  rovněž promítají ve složení. Naopak uzeniny v nejedlých střívkách musejí nést upozornění, že jejich obal není určen ke konzumaci.

   

  O některých přísadách však lze beztrestně pomlčet. Pokud se do potraviny
  (kromě masných výrobků) přidává méně než 5 % vody, na obalu se to nedočtete.  Stejně tak se nedozvíte o vodě použité pro obnovu sušených či koncentrovaných složek, což je typické například u džusů z koncentrátu.

  Ingredience je i jedlé střívko u uzenin. Ingredience je i jedlé střívko u uzenin. | Foto Blesk - Dan Černovský

   

 • 4.Není maso jako maso


  Pojmenovávání ingrediencí je svázáno řadou pravidel. V případě rostlinných
  olejů se musí vždy uvést, z jaké konkrétní rostliny pochází, u částečně nebo plně ztužených tuků se uvádí i příslušný stupeň úpravy. Svůj zvláštní význam má i slovo „maso“. Ve složení tento pojem zahrnuje pouze maso s omezeným obsahem tuku a šlach. „A přísně se chrání pojmenování mléka, jogurtu, sýru, másla nebo smetany. Smějí se použít jen pro pravé mléčné výrobky, nikoliv pro jejich náhražky, například sýry s rostlinným olejem,“ upozorňuje Zelený.

  Není maso jako maso. Není maso jako maso. | Profimedia

 • 5.Podíl složek: Nejednoznačná pravidla

  Pokud  výrobce v názvu, na obrázku či kdekoliv jinde na obalu zmíní některou
  z obsažených složek, musí v seznamu uvést i její podíl ve výrobku. Ten se uvádí v hmotnostních procentech a vyjadřuje, kolik suroviny se přidalo v okamžiku výroby. „Pravidla však nejsou úplně jednoznačná a výrobcům se nabízí řada možností, jak nás vyzkoušet z matematiky,“ říká Zelený z dTestu.

  Jaký je podíl složek? Jaký je podíl složek? | Profimedia

 • 6.Zkouška z matematiky

  Například u jahodového jogurtu se chcete dočíst, jaký podíl jahod obsahuje
  finální výrobek. V ideálním případě se to z obalu dozvíte. Je však třeba mít se
  na pozoru, protože obsah jahod není totéž co například „jahodový přípravek“. Deklaruje se totiž podíl ovocné složky a v závorce je pak uvedeno, jakou část z toho činí ovoce. 


  Pokud se to chcete dozvědět, musíte zapojit znalost matematiky ze základní školy. Počítejte:  Když výrobce napíše, že jogurt obsahuje 20 % jahodového
  přípravku a v něm je 60 % jahod, musíme spočítat, kolik je 60 z 20 % (20×60/100), čímž dojdeme k 12 % podílu v celém jogurtu.

  Obsah jahod není totéž co jahodový přípravek. Obsah jahod není totéž co jahodový přípravek. | Profimedia

 • 7.Údaje s hvězdičkou

  Další háček číhá v konzervách. Pokud složení sardinek v tomatě deklaruje, že
  obsahuje 70 % ryb, říká se tím, kolik ryb se do konzervy vložilo při plnění. Během záhřevu při konzervaci se však z ryb uvolňují tuk a voda, takže po otevření plechovky můžeme najít pevného masa výrazně méně. „Z hlediska
  označení je to však v pořádku, množství ve složení se vztahuje na okamžik
  výroby a nemusí být totožné s pevným obsahem hotového výrobku,“ uvádí Zelený.  Proto se někdy údaje o množství doplňují hvězdičkou s vysvětlením, že sterilace může způsobit úbytek hmotnosti.

  Jak je to s konzervami Jak je to s konzervami | Foto: scom

 • 8.Gramy místo procent

  V řadě případů hmotnost vstupních surovin převyšuje hmotnost výsledného výrobku. Typickým příkladem je sušený trvanlivý salám. Pokud by se obsah masa deklaroval v procentech, bylo by ho více než 100 %. Proto se v těchto případech namísto procent uvádějí gramy masa použité na výrobu 100 g produktu.

   

  Co potraviny skutečně obsahují a jak se liší informace na baleních od reality? Podívejte se na testy Blesku.

  Jaká je výsledná hmotnost? Jaká je výsledná hmotnost? | Profimedia

fotrpjotr ( 29. října 2016 05:09 )

To si mohli dovolit komunisti,dnes je to pouze chemický produkt.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud