Středa 23. září 2020
Svátek slaví Berta, zítra Jaromír
Oblačno, déšť 22°C

Svázal VZP a Protonové centrum. Vězení se nucený správce Pečenka už bát nemusí

Autor: ČTK, Mii - 
22. srpna 2016
10:50

Obvodní soud pro Prahu 3 v pondělí zastavil trestní stíhání někdejšího nuceného správce Všeobecné zdravotní pojišťovny Antonína Pečenky. Podle usnesení je promlčené. Muž byl obviněn ze zneužití pravomoci při uzavření smlouvy mezi VZP a Protonovým centrem. Hrozilo mu až deset let vězení.

Podle obvodního soudu nebylo mužovo jednání trestným činem, a tak jej obžaloby zprostil. Odvolací pražský soud měl však o správnosti rozsudku pochybnosti, a případ proto vrátil k novému projednání. 

Obžaloba tvrdí, že Pečenka zneužil svou pravomoc při podpisu smlouvy s firmou Proton Therapy Center Czech z roku 2006. Dokument předpokládal uzavření další smlouvy, která by protonovému centru po dobu 15 let garantovala hrazení léčebných výkonů pro 1650 pacientů ročně. Pečenka tento postup náležitě neprojednal a dokument hned potvrdil razítkem ministerstva zdravotnictví. Pojišťovně tak podle žalobců mohla vzniknout miliardová škoda.  

Podle soudu Pečenka věděl, že smlouvu uzavřít nemůže, čímž se dopustil trestného činu. Obvinění mu však bylo sděleno více než dva roky po uplynutí promlčecí lhůty, která skončila v roce 2011.

VZP na požadavky zakotvené ve smlouvě o smlouvě budoucí odmítla přistoupit. Spor o platnost dokumentu následně Protonové centrum prohrálo. V červnu po intenzivních jednáních podepsala pojišťovna s centrem smlouvu o úhradě péče. V té se mimo jiné oba subjekty zavázaly, že nebudou v souvislosti se smlouvou z roku 2006 uplatňovat vůči státu žádné nároky.

Pečenka obvinění odmítá, prý jen chtěl zavést v Česku nejmodernější technologii léčby. Tvrdí, že smlouva by VZP peníze naopak ušetřila. „Žalobce považuje Protonové centrum za obchodní závod, já ho považuji za zdravotnické zařízení,“ řekl v pondělí soudu.

marie.g ( 22. srpna 2016 17:09 )

Peněz je i dost, jen kamsi mizí, takže je třeba zabránit tomu "mizení", například nedosazovat "vhodné" jedince na místa ředitelů různých institucí, aby se mizení usnadňovalo. Bylo by to v zájmu většiny společnosti, a všech kteří platí zdravotní pojištění. Jednou jako pacient bude každý potřebovat kvalitní zdravotní péči, a měl by mít nárok i na nákladnější léčení, když možná i dlouhá desetiletí pojistné platil.

tomik007 ( 22. srpna 2016 16:15 )

KUCI zkratka zjistili ze nejlepe odrbou ty smrtelne nemocne

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud