Lenost je známkou inteligence a „chytrolíni“ se zabaví sami, zjistil výzkum

Autor: mib - 
12. srpna 2016
20:45

Kdo je líný, může být chytrý. Méně inteligentní lidé si totiž nevystačí se svými myšlenkami, a proto vyhledávají zábavu. Vyplývá to aspoň z výzkumu Floridské univerzity. Přemýšlející lidé ale přitom jen tak nezahálí. Biolog Stanislav Mihulka pro Blesk.cz potvrdil, že „inteligentům“ trvá déle, než se začnou nudit, ale také mluví víc sprostě a jsou nepořádní. Psycholožka a psychoterapeutka Marie Lhotová považuje inteligenci za předpoklad, aby člověk objevil propuknutí psychického onemocnění.

„Inteligentní lidé se dovedou bavit přemýšlením, a když nic nedělají fyzicky a lenoší, trvá déle, než se začnou nudit. Naopak méně inteligentní lidé mají sklon stále něco fyzicky dělat, protože se nedovedou zabavit myšlením a rychle by se začali nudit,“ vysvětlil pro Blesk.cz biolog Stanislav Mihulka.

Podle své zkušenosti a jiných studií doplnil, že inteligentní lidé víc nadávají sprostě, jsou vzhůru dlouho do noci a bývají velmi nepořádní. Potvrzuje to u řady svých kolegů včetně sebe.

Tým výzkumníků vedený Toddem McElroyem přišel na to, že aktivní lidé jsou většinou více sportovně založení, protože potřebují mozek stimulovat podněty zvenčí a unikají rádi od svých myšlenek. Proto McElroy upozornil, aby „lenoši“ nezapomínali na fyzickou aktivitu. Sedavý způsob života může být nebezpečný pro jejich zdraví.

Psychické problémy a inteligence

„Inteligentnější, bystřejší, čilejší, i když tyto vlastnosti spolu pravděpodobně nekorelují, bývají rychlejší ve svých činnostech obecně, takže nepotřebují tolik času k čemukoliv a mohou si ho ušetřit pro odpočinek,“ řekla pro Blesk.cz psycholožka a psychoterapeutka Marie Lhotová.

„Pro člověka, který se nezabývá intelektuálními činnostmi, ale fyzicky náročnou prací nebo zábavou, řekněme například lezením po horách, je pak odpočinkem spíše to, dát odpočinout svalům, lehnout si a relaxovat třeba i u počítače,“ uvedla dál Lhotová. Psaní vědeckých článků nebo práce na počítači podle ní dobře doplňuje fyzickou aktivitu.

Deprese ale trápí všechny stejně. Podle Lhotové se nedá jednoznačně říct, že by více postihovala chytré lidi. Je pro ně ale mnohem snazší i rychlejší se v psychoterapii dobrat problému. „V čase mezi sezeními je mnohdy napadne něco důležitého, souvisejícího s řešením, na čem se dá potom stavět a postupně tvořit komplexní obraz problémů, jejich kontextu a podílu vlastních osobnostních charakteristik na nich,“ zmínila.

Dva základní typy deprese

Stavy deprese je důležité rozlišovat na dva základní typy, a to reaktivní a psychotické. U psychotických se nedá vysledovat důvod, kdežto reaktivní jsou reakcí na negativní události. Více inteligentní lidé mohou právě jim častěji propadat, protože se na rozdíl od ostatních více zaobírají některými událostmi.

„U vážných psychických onemocnění je inteligence též dobrým předpokladem k tomu, aby si nemocný uvědomil předzvěstné symptomy a onemocnění a zareagoval na ně kupříkladu návštěvou psychiatra,“ uzavřela Lhotová.

O víkendu to „zabalí“ všichni

Na Floridské univerzitě vybrali výzkumníci z velké skupiny studentů třicet přemýšlivců a třicet nepřemýšlivců na základě testů. V nich se například ptali, zda studenty baví řešit složité úlohy, u kterých je potřeba přicházet s novými řešeními. Na jeden týden jim pak připevnili čidla a pozorovali jejich aktivity.

Rozdíly byly jednoznačné od pondělí do pátku, kdy přemýšlivci málo vyhledávali fyzické aktivity, zatímco nepřemýšlivci byli velmi aktivní. O víkendu ale žádný rozdíl mezi aktivitou obou skupin nenastal, což si vědci zatím nedovedou vysvětlit.

„Výzkum nakonec pomůže těm více inteligentním zamyslet se, jak se lépe věnovat fyzickým aktivitám a nebýt tak nečinní. Budou moci vědomě ovlivnit, aby byli víc aktivní po celý den,“ poznamenala ke studii Britská psychologická společnost.

Experti zároveň upozornili, že není možné závěry studie generalizovat na celou společnost, protože probíhala ve skupině studentů. Těm proto doporučili nenavštěvovat posilovnu jednou za čas, ale zvýšit aktivitu obecně a zvážit třeba možnost psaní ve stoje u speciálních stolů.

rambajs ( 13. srpna 2016 02:13 )

... jsou dvě ráno a já přemýšlím už dvě hodiny, kdo uklidí ten bordel co tu mám ...

Dakl ( 13. srpna 2016 00:17 )

 Dneska mám svůj den. Zjistila jsem, že jsem prudce inteligentní. Můj manžel je podle týhle teorie ještě o chlup inteligentnější. To je hezký zjištění na dobrou noc.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud