Pátek 19. dubna 2024
Svátek slaví Rostislav, zítra Marcela
Oblačno, déšť 9°C

Z letní lásky hrozí deprese: Zbavte se stop z dětství nebo ex vztahů, radí expert

Autor: sou - 
16. července 2016
14:50

Podle odborníků se v létě do seznamování pouští o 75 % více nezadaných lidí než v zimě. Čtvrtina Čechů je v létě navíc i sexuálně aktivnější. Na druhou stranu však stále roste počet nezadaných mladých lidí. Navíc neúspěch v seznamování může u některých lidí vyvolat až depresi. Nejlepšími místy, ke se seznámit, jsou podle kouče Aleše Kaliny například diskotéky, festivaly nebo koupaliště. Stále populárnější jsou i internetové seznamky, kde svůj protějšek najde zhruba každý pátý.

Podle německých sociologů téměř 30 % lidí najde partnera v okruhu svých známých, 17 % nezadaných se pak seznámí v zaměstnání. „Problém často je, že nezadaní nejsou schopni poznat vhodného partnera ani tehdy, když ho vidí denně. Většinou se také bojí, že případný neúspěch vztahu poznamená atmosféru na pracovišti nebo dosavadní přátelství,“ uvádí osobní kouč Aleš Kalina, který se na oblast vztahů zaměřuje. 

V současné době je v České republice více než 11,5 % mužů a 7,5 % žen ve věku 20 až 39 let, kteří žijí samostatně. Diskotéky a kluby jsou podle něj k seznámení ideální, podle průzkumu tam potká svůj protějšek až 20 % lidí. Samostatnou kapitolou jsou pak festivaly. „Na několikadenním festivalu se můžete seznámit s řadou zajímavých lidí, které navíc baví stejný hudební styl. Navštívit rovněž můžete rozličné venkovské zábavy, hody nebo poutě,“ upřesnil Kalina s tím, že dalším vhodným místem jsou i koupaliště. 

Internetové seznamky se prý hodí pro stydlivé 

Stále populárnější je i seznamování přes internet. Tyto seznamky nebo chaty využívá asi třetina Čechů, z nichž zhruba každý pátý naváže vztah. „Na internetové seznamce si může nezadaný člověk naprofilovat dokonalý protějšek, který má přesně ty zájmy a vlastnosti, které si vysnil. To je zároveň největší problém. Předdefinované a často poměrně náročné požadavky vedou k tomu, že někteří kandidáti ani nedostanou šanci,“ upozorňuje Kalina.

Úspěch v seznamování přes internet může nést výhody i do budoucna. Vědci z univerzity v Chicagu totiž zjistili, že u manželství, ve kterých se manželé seznámili přes internet, je až o 25 % menší riziko rozvodu. 

Neúspěch v navazování vztahů může mít neblahý vliv na psychiku člověka. Obzvláště v létě, kdy si tolik lidí užívá, mohou ti, kteří se marně snaží seznámit, upadnout do deprese. „Aby se člověk mohl seznámit, musí mít především rád sám sebe. Pokud vyjde na diskotéku s tím, že se zase s nikým neseznámí, pravděpodobně to tak dopadne. V případě dlouhodobého problému v navazování vztahů je proto žádoucí přehodnotit postoj k sobě samému a odstranit bloky, které vznikají v dětství nebo po předchozích neúspěšných vztazích,“ uzavřel Kalina.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi