Čtvrtek 25. dubna 2024
Svátek slaví Marek, zítra Oto
Oblačno, déšť se sněhem 9°C

Pedagog Jiří Pilař: Chrastavě to muselo »zapáchat« už dlouho!

Autor: ja - 
12. června 2016
13:26

Je případ výchovného ústavu Chrastava, kde pláchlo 16 z 36 chovanců, výjimka nebo jde o tikající bombu v podobných zařízení v Česku? „V síti těchto zařízení je kvůli novému občanskému zákoníku naprostý chaos,“ řekl v rozhovoru pro Blesk PaedDr. Jiří Pilař, který tato zařízení v letech 1996 až 2008 řídil na ministerstvu školství.

Jak ovlivnil občanský zákoník výchovné ústavy?

„Dnes je v zájmu »ochrany práv dítěte« jednoznačně v rukou soudu a Orgánu sociálněprávní ochrany dětí, který jediný může soudu doporučovat, co s takovým dítětem dál. Soud na základě doporučení odešle dítě do konkrétního výchovného zařízení i mimo diagnostický ústav, tedy často bez potřebné diagnostiky. V současném umísťování dětí nastal díky nové, prý humánní legislativě, naprostý chaos.“

A dřív to bylo jak?

„Systém ústavní péče fungoval tak, že každé dítě či mladistvý musel projít diagnostickým ústavem, kde byl vyšetřen psychologicky a speciálně pedagogicky včetně návrhu perspektivního výchovného působení. Dnes je posuzování společensky nežádoucí činnosti v rukou soudců.“

Takové posouzení soudce nezvládne?

„V rámci své nezávislosti a leckdy v určité neznalosti konkrétních případů často přiřknou ochrannou výchovu běžnému zloději a násilníkovi, resp. sexuálnímu deviantovi jsou schopni nařídit pouze výchovu ústavní.“

Chrastava ale těžké případy měla…

„V Chrastavě se ohánějí, že mají jedny z nejsložitějších a nejnebezpečnějších dětí v ústavech. To není pravda. V tomto zařízení jsou umístěny děti naprosto srovnatelné s dětmi všech školských výchovných zařízení.“

A tam potíže s útěky nemají?

„Například v dětském domově s výchovně léčebnou péčí v Ostravě-Kunčicích jsou děti téměř vesměs s psychiatrickou diagnózou a za poslední rok mají pouze jeden útěk.“

Proč je to tedy v Chrastavě jiné?

„Bodovací systém zařízení, který kritizoval i úřad veřejného ochránce práv, je ve své nevyváženosti naprosto demotivující. Záporné body byly ve velkém množství udělovány mechanicky a zisk bodů kladných byl podstatně složitější. K výhodám vedla dlouhá cesta, pro většinu dětí, které jsou buď rozumově hraniční, lehce mentálně retardované, nebo psychicky problematické, naprosto nesrozumitelná, a tedy demotivující.“

Jste odpůrce bodování?

„Bodovací systém svůj pozitivní význam rozhodně má, ale musí být pochopitelný, vyvážený a podložen vztahově k jednotlivým dětem. A to je dle mého názoru hlavní problém tohoto zařízení.“

Takže je to chyba vedení předchozího i současného?

„Pokud má zařízení polovinu dětí na útěku, je v něm cosi skutečně zapáchajícího a dlouhodobě nedostatečně řešeného.“

Pochvala ústavu a zrušení

V »pasťáku« v Chrastavě před 15 dny ministerstvo po protestech ombudsmanky Anny Šabatové proti pošlapávání práv chovanců vyměnilo vedení. Nové rozhodlo o uvolnění režimu, dětem začalo dávat vycházky. Lidé v okolí se začali bouřit. Ministryně školství Kateřina Valachová (39, ČSSD) novou šéfku nejprve přes protesty chválila, aby následně během tří minut ústav zrušila a rozhodla, že z něj bude jen dětský domov.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi