Středa 23. června 2021
Svátek slaví Zdeňka, zítra Jan
Oblačno, bouřka 26°C

„Dbejte více na kvalitu.“ Jurečka cepuje obchodníky kvůli přístupu k potravinám

Marian Jurečka chce, aby obchodníci více dbali na kvalitu.
Marian Jurečka chce, aby obchodníci více dbali na kvalitu.  (Autor: Blesk)
Autor: ČTK, mik - 
2. června 2016
13:10

Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) chce, aby obchodníci kladli větší důraz na kvalitu potravin. Měli by také lépe školit své zaměstnance, aby byli schopni informovat o tom, z kterého regionu výrobky pocházejí. Jurečka to řekl ve čtvrtek na kongresu Samoška pro tradiční maloobchodní trh. Ministr dlouhodobě propaguje české potraviny. 

Podle Jurečky by obchodníci s potravinami měli lidem více vysvětlovat, že u českých potravin jde o lokální výrobu, a že tedy drží pracovní místa v regionu. Pomoci v orientaci zákazníků by podle něj měly i značky, jako jsou Regionální potravina, Klasa a Česká potravina.

Regionální výrobky má také podpořit projekt cechovních norem, který letos spustila Potravinářská komora. Pro získání certifikátu je nutné, aby firma vyráběla potraviny podle stanoveného technologického postupu. Je to podobné bývalým československým státním normám. Potraviny vyrobené podle nich by měly mít nadstandardní kvality proti srovnatelným výrobkům na trhu.

Příští rok začne platit novela zákona o potravinách, kterou v úterý podepsal prezident Miloš Zeman. Potraviny, které nejsou vyrobeny na území Česka a z českých surovin, již nebudou moci být označeny logy, vlajkou, mapou či nápisy odkazujícími na Českou republiku. U potravin, které se skládají z více složek, bude muset být obsah českých částí minimálně 75procentní.

Problém ruského embarga a kvót EU

Čeští zemědělci nyní prodávají pod cenou maso a mléko. Na trhu je ho nadbytek způsobený ruským embargem na dovoz potravin a zrušením evropských výrobních kvót. U vepřového se ztráta pohybuje v průměru až čtyři koruny na kilogram a u mléka dvě koruny na litr. 

Zemědělský svaz se proto připravuje na protestní akce. „Je to jedna z variant. Zvažujeme jaké, proti komu a s jakou intenzitou,“ sdělil předseda svazu Martin Pýcha. Svaz požádá české občany o podporu. Klíčové je, aby kupovali české výrobky.

pelud ( 4. června 2016 19:20 )

pane Jurečka byl byste tak laskav a odeslal vaše požadavky na kvalitu a další připomínky na všechny dovozce do ČR a zakázal / je to vaše pravomoc / dovážet to co neodpovídá ??a podporujte naše výrobce aby byli konkurenceschopní,,,

1912 ( 3. června 2016 06:12 )

Jurečko zakažte ty sračky co sem dováži to podřadné ovoce i zeleninu dio supermarketu !!!a na ty embarga z EU a US kašlete !!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa