Kupčení s Grossovou nemocí má prošetřit finanční kontrola. Od šéfa akademiků

Tým Evy Sykové si nechal platit za experimentální léčbu.
Autor: ČTK, Mii - 
1. června 2016
19:40

Do Ústavu experimentální medicíny, který vede odvolaná ředitelka a senátorka Eva Syková (za ČSSD), míří kontrola. Poslal ji tam předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš a bude se týkat financí. Drahoš odvolal Sykovou v úterý z funkce kvůli kauze s kmenovými buňkami, kterou podle něj poškodila dobré jméno celé akademie i ústavu. Sama Syková rezignovala na členství ve vládní Radě pro výzkum, vývoj a inovace.

Vědkyně a senátorka Eva Syková (za ČSSD) ve středu rezignovala na členství ve vládní Radě pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI), kde byla první místopředsedkyní. Řekla to Českému rozhlasu Radiožurnálu. Kvůli kauze kolem financování léčby amyotrofické laterální sklerózy (ALS) v rámci klinické studie zvažuje i rezignaci na funkci šéfky Ústavu experimentální medicíny. Je však přesvědčena, že se ničeho nezákonného nedopustila.

Sykovou z čela ústavu již formálně odvolal předseda Akademie věd Jiří Drahoš, jeho rozhodnutí ale ještě musí potvrdit rada ústavu. Ta jednala ve středu a bude pokračovat ve čtvrtek. Syková je zároveň předsedkyní této rady.

Vicepremiérovi Pavlu Bělobrádkovi (KDU-ČSL), zodpovědnému ve vládě za vědu, poskytla dokumenty o léčbě ALS a jejím financování. Řekla, že ji k odstoupení netlačil. Uvedla rovněž, že má podporu svých kolegů. Jednání rady ústavu se nezúčastní. Nechce ho jakýmkoliv způsobem poškodit stejně jako Akademii věd. Veřejně se vyjádří po zasedání rady ve čtvrtek v poledne.

Za pomoc tisíce korun

Podle pondělního pořadu Reportéři České televize si vědecký tým Sykové, který v motolské nemocnici provádí experimentální léčbu ALS, nechával od svých pacientů za terapii kmenovými buňkami vyplácet 150.000 korun. Účast na klinické studii je přitom ze zákona bezplatná.

Syková prohlásila, že žádný pacient za svou účast v klinické studii neplatil. "Stát ovšem nikdy neřekl, kde se mají finanční prostředky na takovou studii sehnat. Kdyby totiž nešlo o nemoc s tak vážným průběhem, tak bychom nikdy nezkoušeli postup urychlit, a zde jsme neměli jinou možnost než sehnat finance na realizaci studie," popsala.

Ty se nejprve získaly pro několik málo pacientů motolské nemocnice z jejího interního grantu. Také soukromá firma Bionova platila podle Sykové některé pacienty, ale neměla na celou rozsáhlou klinickou studii peníze. Podmínkou projektu Evropské unie prý bylo, aby v něm působila výzkumná instituce ve spolupráci s podnikatelskou sférou. Bionova kultivuje pro motolskou léčbu kmenové buňky. Ústav Sykové v ní drží podíl 43 procent.

Nadace (Buněčná terapie) se podle Sykové nikdy na žádného pacienta neobrátila, vždy pacienti přišli do nadace a vyžadovali, aby se mohli podílet na úhradě léčby, tvrdí. Dostávala i dary, také rodina Sykové darovala na léčbu 300.000 korun.

"My jsme ve spolku nebyli motivováni ničím jiným než těm pacientům pomoct, aby dostali terapii, kterou vehementně vyžadovali," řekla Syková.

Podle ní existuje dostatek vědeckých podkladů ve více než deseti klinických studiích publikovaných v prestižních vědeckých časopisech. A většina z nich ukazuje na pozitivní efekt léčby a její bezpečnost. Neurolog z Masarykovy univerzity Martin Bareš však ČT řekl, že neexistují žádné studie, které by prokazovaly bezpečnost a účinnost této léčby.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

bobrnautus ( 1. června 2016 18:08 )

Podle mě šlo o toto: 1. Peníze byly na léčbu omezeného okruhu lidí, 2. když chtěl někdo další, musel peníze na kultivaci buněk sehnat. Viník: Zdravotnictví, které způsobem svého fungování zakrnělo někde v dobách hluboké totality - musí být vše zadarmo, že se potom dostane jen na někoho, to nevadí, ti další ať klidně "zdarma" umřou. Se schválně poptejte v nemocnicích - pojišťovny limitují i počty transfuzí, přičemž spousta pacientů by si ráda zaplatila o krevní konzervu denně více, aby mohli jít o den dříve domů. Tady se argumentuje tím, že ta konzerva navíc má být zdarma, ale tu vám nikdo nad denní limit nedá a připlatit nelze. Ve zdravotnictví by mohlo být mnohem více peněz ať už za lepší klouby, ortézy, nebo třeba kardiostimulátory s baterií navíc, spousta lidí by si ráda připlatila a potom by bylo i na drahou léčbu, jako je tato.

majojo ( 1. června 2016 16:27 )

Dobrá, paní Syková má průser. Ale jistě to není tím, že je členkou ČSSD. Když už "chcete" být objektivní, uveďte i stranickou příslušnost ostatních aktérů.

havran2 ( 1. června 2016 15:38 )

Zatím jsme se nedozvěděli kde skončily peníze o které si řekli naši vědátoři a taky o kolik nemocné okradli ! ! !

istyl ( 1. června 2016 15:37 )

ani jsem ještě nebyl prijat, a sedel jsem na tocici zidli zady k doktorovi a sestra na me vola : sponzorsky dar, sponzorsky dar...a ja : proc jako? vzdyt jste mi ještě nic neudelali a uz chcete "sponzorsky dar" ...nic jsem jim nedal...tak je zdravotnictvi samy sponzorsky dar... ale tak asi rikaji uplatku?

necekany_vystrik ( 1. června 2016 14:56 )

Hořejší má botu 1 mld v BIOCEUVu a taky na něj cifršpioni nic nenašli. Je to komedie. Mimochodem zákon placení za účasr v klinické stiduu nezakazuje.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud