Vědci budou zkoumat kosmické „skřítky“. A Češi můžou do vesmíru poslat vzkaz

Autor: et - 
14. dubna 2016
19:10

Vzkaz či svoje jméno do vesmíru můžou díky fyzikům z Akademie věd poslat obyvatelé Česka. 101 nejlepších vzkazů bude uloženo v paměťové kartě družice, která bude zkoumat vesmírné „skřítky“.

Z výšky 700 kilometrů nad zemí chtějí francouzští vědci sondou Taranis zkoumat bouřkové jevy, kterým se říká „skřítci“. Na projektu spolupracuje i český Ústav fyziky atmosféry Akademie věd. „I když víme, co je blesk, tak k objevu skřítků došlo až v 90. letech. Už dříve si jich všimli piloti letadel, ale nikdo na ně nedal,“ uvedl vědec Ondřej Santolík.

„Sprosťárny a čuňačinky vyřadíme“

A právě do paměti sondy zkoumající tyto jevy zapíšou pracovníci ústavu vybrané vzkazy od Čechů. „Máme dvě paměti o dvou megabytech, a když jsme program napsali, zbylo nám 1,2 megabytu. Proto jsme k tomu přistoupili,“ vysvětlil vědec Radek Lán. Jak ale text dostat na družici? Stačí poslat SMS.

„Porota složená z novinářů a odborníků pak vybere 101 nejlepších,“ řekli vědci.
Jako podmínku pro vzkaz požadují češtinu, srozumitelnost a stručnost. Vzkázat můžete komukoli, co chcete. „Sprosťárny a čuňačinky ale vyřadíme,“ usmíval se člen poroty Pavel Toufar.

Paměť, na které budou vzkazy Čechů.Paměť, na které budou vzkazy Čechů. | ČTK

Kam napsat vzkaz?

Soutěž o nejlepší vzkazy bude probíhat až do 3. května do 23:59. Můžete buď nechat na paměťovou kartu zapsat pouze vaše jméno, která se zapíšou všechna, nebo jméno a vzkaz, z nichž se bude vybírat. Na oběžné dráze by měly vydržet určitě 20 let.

Vzor SMS :

SKRITEK Jan Novak Zajimavy vzkaz
Zprávu pošlete na číslo 900 11 03, cena SMS je 3 Kč. Nejvíce můžete poslat pět SMS.

Co je skřítek?

Jde o jakési nadoblačné blesky. Pokud je na Zemi bouřka, občas nad bleskem ve výšce mezi 30 až 70 kilometry nad zemí vznikají atmosférické výboje připomínající mrkev, sloup či strom, podle nichž jsou pak nazývané.

Předpotopní paměťové karty

Leckoho překvapí, že v době elektroniky má paměťové zařízení použité vědci velikost pouze 4 megabyty. „Dnešní přístroje by nevydržely tak velkou dávku radiace, jaké bude sonda vystavena. Proto používáme technologii na úrovni před 20 až 25 lety,“ vysvětlil vědec Lán.

Družice odletí v roce 2018

Projekt organizovaný francouzskou kosmickou agenturou už funguje deset let, start družice je však plánován až na polovinu roku 2018. „Satelit je malý, bude se tak posílat do kosmu jako přívažek větší družice. Proto se start zdrží,“ vysvětlil vědec Santolík. České přístroje mají měřit elektrické pole pomocí dlouhých antén.Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud