Život na Měsíci? Do deseti let by tam mohla vyrůst vesnice za 157 miliard

Autor: ČTK, tmp - 
28. března 2016
07:42

Do deseti let by mohla být za nevelkých nákladů vybudována na Měsíci základna, na níž budou moci žít lidé. S takovým odhadem přišla skupina technologických miliardářů a vědců z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA), napsal nedělník Sunday Times.

Náklady na vybudování malé základny pro několik osob na Měsíci skupina odhadla na v přepočtu 157 miliard Kč. To představuje necelé promile rozpočtových výdajů americké federální vlády a zlomek částky, na niž přišel projekt letů na Měsíc.

Vědci vytipovali nejvhodnější oblast pro základnu na jediné přirozené družici Země podle toho, kde je největší sluneční svit. Vyšlo jim místo v blízkosti kráteru Peary na severním pólu, které je osvětleno po celý měsíční den.

Projekt předpokládá vybudování základny až pro deset lidí. Ti budou získávat energii ze solárních panelů a budou moci využívat místních bohatých nerostných zdrojů i zásob vody v podobě ledu zbylého po dopadu komet.

Projekt podporuje například firma SpaceX podnikatele a vizionáře Elona Muska. Ta již dopravila zásoby na Mezinárodní vesmírnou stanici a loni v prosinci její raketa Falcon 9 vynesla na oběžnou dráhu kolem Země jedenáct satelitů. Mezi další účastníky skupiny patří investor Steve Jurvetson, který investuje do soukromého dobývání vesmíru, a výrobce satelitů Planet Labs.

Šéf Evropské vesmírné agentury Jan Wörner v lednu řekl, že Mezinárodní vesmírnou stanici by po jejím vyřazení z provozu mohla nejlépe nahradit „vesnice“ na Měsíci. Takový projekt by podle Wörnera mohl být uskutečněn do roku 2030. Měsíční vesnici by podle něj z měsíčního prachu postavili roboti a 3D tiskárny.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

pavel981 ( 28. března 2016 11:49 )

Deník Sunday Times je odborníkem na Astrofyziku jako "Blesk" ☻ Samozřejmě je to blábol, ale hezký.... na měsíci je tolik místa, že by opravdu po 1000 let mohl sloužit jako úložiště "lidského odpadu" Tvl. to by šla věda rychle dopředu, kdyby to bylo proveditelné... ☺ Něco málo o budoucí kosmonautice - http://www.kosmonautix.cz/2016/03/jak-bude-vypadat-prvni-let-orionu-s-posadkou/

zubni.pasta ( 28. března 2016 11:00 )

Přesně to jsem chtěla napsat

jana999 ( 28. března 2016 10:15 )

muslimkám by to nevadilo lítali by ve skafandrech, nebyly by vidět ani oči

naidka ( 28. března 2016 09:57 )

bre-burda ( 28. března 2016 09:39 )

"... základna, na níž budou moci žít lidé." Žít? Opravdu myslíte, že budou žít? Já o tomto pojmu mám jinou představu. Myslíte, že na orbitální stanici lidé žijí? Já bych to spíše definoval, že tam mají vytvořeny podmínky aby hned nezemřeli. Pár měsíců vydrží, uskuteční nějaké pokusy a pak honem hybaj domů. Do lékařské péče. To přece není ŽIVOT !!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud