Úterý 22. září 2020
Svátek slaví Darina, zítra Berta
Polojasno 25°C

Čeští „pašeráci housenek“ hlásí ze Srí Lanky: První noc ve vězení byla nejhorší

Autor: simao, ČTK - 
7. dubna 2016
20:35

Vyrazili na dovolenou na Srí Lance, jenže ta se změnila v noční můru. Manželé Zdeněk a Jitka Mráčkovi skončili podle serveru iDnes.cz ve vězení kvůli údajnému pašování housenek. Oba již byli propuštěni na svobodu, do vlasti se však ještě vrátit nemohou.

„Nejhorším zážitkem pro mě byla první noc strávená ve vězení, protože jsem vůbec ničemu nerozuměl a nevěděl, co s námi bude,“ vzkazuje Zdeněk Mráček, vědec z Entomologického ústavu Akademie věd v Českých Budějovicích.

Po zaplacení kauce byla nejprve propuštěna jeho manželka, Mráčka čekal soud ohledně propuštění, kdy mu také bylo vyhověno.

Podle srílanského obvinění se měli Češi pokusit propašovat čtyři zakuklené housenky zavíječe voskového, uvedl iDnes.cz. Podle dřívějších informací u sebe měli Češi údajně i nespecifikované vzácné rostliny.

Češi ještě „trčí“ na Srí Lance

I když z vězení už manželský pár pustili, pasy ještě Češi k dispozici nemají, a tak stále „trčí“ na Srí Lance. Zadrženi měli být v sobotu večer 26. března na letišti v hlavním městě Kolombo. Přijeli tam autem z města Matara.

Srílanský portál AniNews poznamenal, že osobě, která poruší místní zákony na ochranu flóry a fauny, hrozí pokuta až 500 rupií (asi 84,5 Kč), až šest měsíců vězení nebo oba tresty současně. Právě peněžitá pokuta je nyní v případě Čechů nejpravděpodobnějším důsledkem jejich počínání.

Doktor Mráček přitom v Česku bádá v laboratoři entomopatogenních hlístic, tzv. hlístovek, které jsou dle webu ústavu „z hlediska schopnosti napadnout a usmrtit hostitele skutečnými přeborníky“. „Svého hostitele totiž zabíjejí pomocí symbiotické bakterie již v prvních 24 až 48 hodinách od infekce a dále se pak vyvíjejí v jeho mrtvém těle,“ uvádí dál web.

Housenky, které patrně chtěli Češi přivézt do laboratoře, jsou vývojovým stádiem motýla zavíječe voskového, který je škůdcem pro včelí úly.

kradu ( 8. dubna 2016 06:49 )

to je ale vostrá pokuta

fotrpjotr ( 8. dubna 2016 05:43 )

Poněvadž je peněžní částka směšně malá,tak jim přidejte minimálně šest měsíců vězení.

tomik007 ( 8. dubna 2016 03:39 )

Vykupny je po ukonceni tunelu Blanka novej hit.

tomik007 ( 7. dubna 2016 22:51 )

 A kikina porad beha

flesch2z ( 7. dubna 2016 22:24 )

Takže manželé vědci jeli na "dovolenou", kde kradli a stát opět platil "výkupné". No, asi si z toho vezmu ponaučení.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud