Blesk se zeptal lékařů z odlehlých končin republiky: Jak dlouho musí vaši pacienti trpět?

Autor: Krajští redaktoři Blesku - 
1. 5. 2016
11:39

Pacientům jde o život. Podle lékařské komory chybí stále víc lékařů a nemocnice musí zavírat celá oddělení. Jak ukázala anketa Blesku mezi praktickými doktory v odlehlých končinách státu, mnohde mají pacienti opravdu větší šanci, že se dočkají funebráků než vyšetření či operace.

Nemocnice přes inzeráty hledají asi tisícovku doktorů, ve skutečnosti jich ale chybí třikrát víc. Ti, co ještě neodešli za lepšími platy třeba do ciziny, totiž bez ohledu na zákoník práce slouží tolik přesčasů, že dělají chyby. „Nemůžeme si dovolit čekat, až začnou umírat pacienti,“ řekl šéf lékařské komory Milan Kubek. Průzkum ukázal, že třeba chirurgové měli v průměru za rok tisíc přesčasových hodin, tj. 2,5krát víc, než povoluje zákon.

Ani skoro nepřetržité služby doktorů už ale nestačí, a nemocnice proto omezují provoz. Kvůli nedostatku špatně placeného personálu třeba pražská Nemocnice Na Františku uzavřela neurologické oddělení, kolínská nemocnice sloučila cévní chirurgii s chirurgickým oddělením a nemocnice v Městci Králové omezila provoz chirurgie. Pacienti v Praze a Středočeském kraji jsou na tom přece jen lépe, pokud jde o dostupnost lékařské péče. Jiná nemocnice je většinou jen o kousek dál.

Jak jsou na tom ale ti na periferii republiky? Blesk se ptal praktických lékařů na konkrétní vyšetření. Jak daleko si musejí pacienti dojet pro pomoc a jak dlouho na ni musejí čekat? Ukázalo se, že obzvlášť tristní je situace pro ty, kteří trpí nesnesitelnými bolestmi třeba i rok a půl, než se dočkají operace krčku.

Stejně tak mnoho měsíců je pomoc vzdálená i pro lidi v těžkých depresích, které ohrožují jejich život. Sami praktici, kteří vidí zbytečně trpět svoje pacienty, ale tvrdí: chce to zásadní a komplexní změnu.

Jak je to s lékařskou péčí v odlehlých částech Česka?

Jak to v odlehlých částech republiky vypadá s lékařskou péčí?

MUDr. Jaroslava Říhová, praktický lékař, Poliklinika Jirkov

 

 • Operace krčku

Jak daleko: Do sousedního Chomutova na ortopedii je to asi sedm kilometrů. Čekací doba: Lhůty jsou delší než půl roku, až rok.

 • Vyšetření cukrovky

Jak daleko: Pokud pacient užívá jen léky, provede vyšetření praktický lékař. Problém byl s diaporadnou, ta má naplněnou kapacitu, ale už se to vyřešilo. Čekací doba: S tím není problém.

 • Deprese

Jak daleko: Základní pomoc by měl poskytnout praktický lékař, při hlubších depresích je ale třeba vyhledat psychiatra také v Chomutově.
Čekací doba: Je to tristní. Objednací lhůty jsou tři až čtyři měsíce.

 

 • Jak řešit nedostatek personálu v nemocnicích?

„Vím, že závažná situace je na chirurgii a interně. Chybí tam lékaři. Jiná oddělení nemohu posoudit a otázku ohledně řešení je třeba položit jinde.“

MUDr. Jaroslava Říhová, praktický lékař, Poliklinika Jirkov

MUDr. Vlastimil Kulda (65), praktický lékař, Šťáhlavy na Plzeňsku

MUDr. Vlastimil Kulda (65), praktický lékař, Šťáhlavy na Plzeňsku

 • Operace krčku

Jak daleko: Pacienti musí dojet asi 40 minut autem do nemocnice v Plzni. Čekací doba: Asi 5 až 6 měsíců.

 • Vyšetření cukrovky

Jak daleko: Provádím ho na místě já.
Čekací doba: Nečeká se, léčím hned.

 • Deprese 

Jak daleko: Asi 40 minut jízdy autem ke specialistům do Plzně.
Čekací doba: Specialista vezme mé klienty buď hned, nebo maximálně tak do jednoho týdne.

 • Jak řešit nedostatek personálu v nemocnicích?

 „Jako praktický lékař na venkově to nemohu objektivně posoudit. Nepozoruji, že by se kvůli nedostatku lékařů v nemocnicích u mých pacientů prodloužily na vyšetření a zákroky čekací doby. Spíše pociťuji problém na ambulancích, kde slouží mladí doktoři zatím bez patřičných zkušeností.“

MUDr. Vlastimil Kulda (65), praktický lékař, Šťáhlavy na Plzeňsku

MUDr. Jan Šnajdr (61), praktický lékař, Deštné v Orlických horách

 • Operace krčku

Jak daleko: Pacienti musí do Náchoda nebo do Rychnova nad Kněžnou, kam to mají asi 30 km.
Čekací doba: Tři měsíce až půl roku.

 • Vyšetření cukrovky

Jak daleko: To je možné v Opočně nebo v Dobrušce, což je asi 20 až 25 kilometrů daleko.
Čekací doba: Okamžitě, nečeká se.

 • Deprese

Jak daleko: Na akutní případy je záchranka, jinak je lůžková psychiatrie v Novém Městě nad Metují, což je daleko asi 20 km.
Čekací doba: Pokud je to ve čtvrtek, kdy je příjem, tak hned. Jinak tedy do několika dní.

 • Jak řešit nedostatek personálu v nemocnicích?

„Je to tristní. Celý systém je špatný. Lékaři jsou přetížení, je chaos ve vzdělávání. Když si nemocnice lékaře dobře vychová a zaplatí, tak nebude mít potřebu z ní utíkat.“

MUDr. Jan Šnajdr (61), praktický lékař, Deštné v Orlických horách

MUDr. Helena Zowadová, praktická lékařka, Třinec-Lyžbice

MUDr. Helena Zowadová, praktická lékařka, Třinec-Lyžbice

 • Operace krčku

Jak daleko: Ortopedie je přímo v Třinci, případně v 50 až 60 km vzdálených městech Nový Jičín či Ostrava.
Čekací doba: Zhruba do měsíce.

 • Vyšetření cukrovky

 Jak daleko: Cukrovku léčí soukromí diabetologové přímo v Třinci.
Čekací doba: Přibližně měsíc.

 • Deprese

Jak daleko: Zabývají se jimi soukromí psychiatři u nás v Třinci.
Čekací doba: Také asi měsíc.

 • Jak řešit nedostatek personálu v nemocnicích?

 „Pracovala jsem od roku 2007 na interním oddělení nemocnice. S nedostatkem personálu jsme se potýkali od chvíle, co jsem nastoupila. Lékaři odcházejí do soukromých praxí. Není zajištěna kontinuita, chybí následovníci. Chtělo by to rozhodně nějaké komplexnější řešení.“

MUDr. Helena Zowadová, praktická lékařka, Třinec-Lyžbice

MUDr. Irena Ševečková, praktická lékařka, Nový Jičín

 • Operace krčku

Jak daleko: Většinou se řeší ve zdejší nemocnici.
Čekací doba: Je to rok až půldruhého roku.

 • Vyšetření cukrovky

Jak daleko: Léčení cukrovky lze v případě potřeby nastavit a řešit přes diabetologické poradny, tam s dojížděním problémy pacienti nemají.
Čekací doba: Nejsou problémy.

 • Deprese

Jak daleko: S dojížděním problém není.
Čekací doba: Kolem tří čtyř měsíců. Mimo pořadník se dostanou do ordinace jen akutní případy, při kterých jde opravdu o život. Přitom dramaticky roste počet psychicky nemocných lidí. A specialistů je málo.

 • Jak řešit nedostatek personálu v nemocnicích?

„Sestry chybí všude, kritický nedostatek lékařů je třeba na neurologii. Nemocnice některá oddělení zavírají. Zoufale chybí akutní lůžka. Řešení není jednoduché, mělo by být komplexní. A takové, aby stále více přetížení lékaři a sestry nemuseli odcházet ze státních nemocnic do soukromých klinik nebo do zahraničí.“

 

MUDr. Irena Ševečková, praktická lékařka, Nový Jičín

Co si o tom myslí?

Eurokomisař pro zdravotnictví Vytenis Andriukaitis:

„Odchod lékařů do zahraničí, to není jen český problém. Potýká se s tím Rumunsku, Bulharsko, Slovensko, Slovinsko. Skoro všichni. I proto se nyní připravuje studie o najímání a udržování lékařů ve všech 28 členských státech. Díváme se na modely a možnosti, které fungují jinde, a zvažujeme, co s tím. Pokud jde o to, že by odcházející lékaři měli dorovnat státu peníze vynaložené na jejich vzdělání, studie ukazuje jako možnost nějaký zákonný rámec právě pro tuto situaci. Například podepsání smlouvy se státem.“

Prezident Miloš Zeman:

„Řeknu vám kacířský názor, který jsem slyšel od jednoho sportovního funkcionáře: ‚My když prodáváme fotbalistu, tak žádáme úhradu nákladů za to, co se na něj vynaložilo od žákovského věku.‘ A na výchovu lékaře se určitě vynaložilo více než na výchovu fotbalisty. Počínaje středním vzděláním a konče fakultou. Neviděl bych nic špatného na tom, kdyby lékaři, kteří chtějí odejít do zahraničí, uhradili státu náklady na své vzdělání.“

Ministr financí Andrej Babiš:

„Lékaři si jistě zaslouží vyšší než průměrný plat, protože jde o náročnou a výjimečně zodpovědnou profesi s vysokou přidanou hodnotu. Platy lékařů ale určitě nejsou jediným ani hlavním problémem našeho veřejného zdravotnictví. Ostatně průměrný plat lékaře u nás dnes činí zhruba 2,5násobek průměrného platu, čímž se blíží obvyklému trojnásobku ve vyspělých zemích.“

 

Doporučujeme
janovicz ( 1. května 2016 22:55 )

Nemocnici v Novém Jičíně zničila společnost AGEL. Převzala zadluženou, ale fungující nemocnici, kde pracovali odborníci na vysoké úrovni. Již během začátku svého působení radikálně snížila výplaty - u sester to bylo 3 - 4 tisíce čistého. Zkušené primáře sesadila z postů, místo nich dosadil AGEL ty, kteří je budou poslouchat. Anesteziologové, velmi důležití odborníci, byli postaveni do situace, že klidně mohou odejít, pokud se jim nelíbí snížení mezd (všem lékařům sebrali nemalé finanční ohodnocení). Řada špičkových lékařů odešla tedy jinam, žádní noví nepřišli. Nato začala nemocnice (po roce) vytvářet náborové akce...mezitím ale už odcházela i řada lékařů jiných odborností a zdravotnich sester (záchranná služba a jiné nemocnice).Hovořit o vyčerpání zdravotníků a přepracování je více než decentní zhodnocení situace, do které AGEL dostal (nejen) tuto nemocnici. Výstižnější je slovo Titanic. Měl jsem možnost zde nějakou dobu pracovat,mluvím tedy z vlastní zkušonosti.

hejhej ( 1. května 2016 16:17 )

Hlavně, že máme zbytečné pojišťovny , zbytečný perzonál a jejich ředitelé a manžéři milionové odměny a statísicové platy. To vše za peníze pro pacienty a zdravotnický perzonál. Ve zdravotnictví jsou platy úměrné ostatním zaměstnancům v této zemi, mimo politiků a soudců - tam jsou platy nadhodnoceny, aby nekradli, opak je pravdou.

Ruudazvostravy ( 1. května 2016 14:46 )

 Nojo no,páni dochtořy psichológyje,urológyje,homológyjééé!Nemocý zhoubných,nemocý latentních,vinálescové vjecý patentních,mágnyfyscence....skrátka yntelygence.Nebilo bi vot vjecy,kdybi mýsto sanytki jely pro pacyjenta rounou černý haurani?Gdybi se takle ušetřyl benzýn,tak bi se vo ten ranec mohly felčařy pak šábnout.

mazd ( 1. května 2016 14:41 )

Co? Čekačka k psychiatrovi u depresí několik měsíců? To se jich část do té doby oběsí.

sores ( 1. května 2016 14:14 )

Už mě se.rou celý doktoři!!! Každý by chtěl více peněz, pekaři ať přestanou péci chleba že chtějí více také Kč a na co si Dr.namažou chleba???? Kuchaři berou almužnu tak přestanou vařit a co budou Dr.žrát???? Výrobce nebudou vyrábět tak co si počnou Dr. pak???? Fakt mě serou, nebýt popelářů tak s námi žijí tisíce krys a je to samá nakažlivá nemoc!!! Co aby se na to také vykašlali že chtějí více Kč jako ti doktoři??? n.as.rat jim do.bytkům!!!Co bude dělat Dr. až bude mít i on rakovinu kdo ho ošetří????

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa