Žantovský o setkání s královnou: Alžběta II. je bezprostřední, Havel se jí vryl

Autor: Václav Lang - 
21. 4. 2016
06:21

Diplomat Michael Žantovský se jako jeden z mála Čechů opakovaně setkal s britskou královnou Alžbětou II. Panovnicí, která ve čtvrtek oslaví 90. narozeniny. Bývalý český velvyslanec ve Velké Británii a současný ředitel Knihovny Václava Havla se pro Blesk.cz podělil o detaily z těchto setkání. V rozhovoru zmínil, jak vypadají audience u nejdéle vládnoucí panovnice i jak probíhalo její první setkání s Václavem Havlem.

„Působí bezprostředně, samozřejmě člověk se nesetkává s korunovanou hlavou každý den, takže velvyslanec tam přichází trošku nervózní a ona umí s lidmi zacházet tak, že se téměř okamžitě cítí uvolněně,“ popsal Žantovský ceremoniál, při kterém v roce 2009 předával královně jako nový velvyslanec své pověřovací listiny.

Takové setkání má svá přesně daná pravidla. Velvyslanec například ke královně přijíždí v kočáře, oblečený v žaketu. Ještě předtím absolvuje i s manželkou školení u maršálka diplomatického sboru. Některé povinnosti už ale z protokolu zmizely, například pravidlo, že se dotyčný nesmí ke královně otočit při odchodu zády. Jeho Veličenstvo by ale podle něj drobnou protokolární chybičku odpustilo.

Michael Žantovský v kočáře po cestě do Buckinghamského paláce, kde jej čekalo předání pověřovacích listin královně Alžbětě.Michael Žantovský v kočáře po cestě do Buckinghamského paláce, kde jej čekalo předání pověřovacích listin královně Alžbětě. | Ministerstvo zahraničních věcí

A o čem si s Žantovský s britskou královnou v roce 2009 povídal? „Královna vzpomínala na první návštěvu Václava Havla v roce 1990 a na to, jak se ho ptala, jaký to je pocit stát se přes noc prezidentem, a on ukázal na dveře v Buckinghamském paláci a řekl: ‚Madam, kdyby se tyhle dveře otevřely a přišli si mě odvést, tak bych se vůbec nedivil.‘ To ji tak zaujalo, že si to pamatovala 20 let.“

Podívejte se na celý rozhovor s Michaelem Žantovským:

Video Žantovský o setkání s královnou - Blesk TV

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

1912 ( 21. dubna 2016 20:08 )

1912 ( 21. dubna 2016 15:53 )

tomik007 ( 21. dubna 2016 14:21 )

Scooter opet vali

ivoadler ( 21. dubna 2016 09:29 )

Žantovský a Havel - dva trpaslíci, kteří spolu souzněli. V té knihovně je dobře zašitý. On tam snad i spí.

joudajoudovy ( 21. dubna 2016 09:23 )

.....i celemu narodu se havel vryl do pameti svymi "ciny"!

Zobrazit celou diskusi
Další videa