Drábová o následcích Černobylu: Máme kvůli němu radioaktivní maso a houby? Ano, ale...

Autor: Marcel Mihalik, Jiří Fabián - 
16. dubna 2016
05:00

Když po výbuchu černobylské jaderné elektrárny začal nad Evropou putovat radioaktivní mrak, Husák a jeho papaláši mlčeli a umlčovali. Jenže i po 30 letech může mít tahle zásilka od sovětských soudruhů nebezpečnou dobírku: Je půda v ČR kvůli spadu časovaná bomba? Je maso a mléko rakovinotvorné? Souvisí s tím zvýšený výskyt nádorů? I tyto otázky jsme položili Daně Drábové (54), šéfce Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.

Lze srovnat škody, jaké způsobil Černobyl, například s dopadem pum na Hirošimu a Nagasaki?

„Počty okamžitých i následných ztrát na životech a rozsah devastace postižených oblastí jsou pro Hirošimu a Nagasaki mnohanásobně větší než pro Černobyl. Srovnávat tyto události z hlediska jejich dopadů na lidi kulhá na obě nohy. Pravda je, že únik štěpných produktů z Černobylu byl asi 200x větší než to, co se uvolnilo při výbuších v Japonsku, to ale o následcích nic nevypovídá.“

I po černobylské a fukušimské tragédii a současném zvýšeném riziku teroristických útoků si stále myslíte, že je jádro nejbezpečnějším zdrojem energie?

„Jaderná energetika bezpochyby je rizikové průmyslové odvětví. Vážná havárie jaderné elektrárny s sebou nese velké ekonomické škody, výrazně zasahuje do života lidí v okolí, které je třeba evakuovat, či dokonce na nějakou dobu přesídlit. Jaderná energetika ale zdaleka není jediné riziko, se kterým se člověk setkává. Ani v energetickém sektoru není tou nejrizikovější oblastí. Katastrofy v uhelných dolech, protržené přehradní hráze nebo exploze plynu si vyžádaly nesrovnatelně více obětí. Při výrobě megawatthodiny elektrické energie z uhlí zemře o řád více lidí než při výrobě téže megawatthodiny z energie jaderné. Nicméně to není a nesmí být důvod pro bagatelizaci rizik, která jaderná energetika s sebou nesla, nese a ponese i v budoucnu. Je ovšem třeba zkoumat podstatu, ne zdání. A leknout se, až když to za leknutí stojí.“

I území České republiky bylo zasaženo radioaktivitou. Konkrétně izotop cesia 137 má poločas rozpadu (tedy začne »zářit«) právě po 30 letech. Je podle vás možné, že současný nárůst rakovinných onemocnění s tím souvisí?

„V ČR nebyly a nebudou shledány vlivy na zdraví, které by bylo možno spojovat s černobylskou havárií. Průměrné dávky obyvatelstvu v ČR způsobené havárií jsou extrémně nízké a žádné pozorovatelné účinky na zdraví nelze při takto nízkých dávkách očekávat. Obecně se ví, že nárůst počtu rakoviny lze z velké části přičítat také lepší diagnostice, preventivním vyhledávacím programům a také tomu, že se lidé dožívají vyššího věku, kdy se rakovina častěji projeví.“

Britský radiolog Ian Fairlie ve studii z roku 2006 uvedl, že s následky Černobylu se budeme vyrovnávat ještě dalších přibližně 50 let, a právě u radioaktivního cesia uvedl, že ho „zatím z půdy zmizela pouze polovina“. Jaký na to máte názor?

„Co se týká ohrožení zdraví lidí, platí, co jsem uvedla výše. To, že jsou aktivity cesia stále měřitelné, ještě neznamená nějaké ohrožení. Obsah cesia je v potravinách i krmivech kontrolován, pokud se někde zvýšená hodnota objeví, ihned se zkoumá příčina a taková potravina nesmí být dána na trh.“

Kromě rakoviny štítné žlázy je čím dál častějším onemocněním leukemie či kardiovaskulární choroby. Nelze pominout ani výskyt depresí, a to už u dětí. Přičítáte i toto Černobylu?

„Přičítám to dnešní hektické a nervózní době a celkovému stylu našeho života. Rozhodně ne Černobylu.“

Video Cesta radioaktivního mraku nad Evropou - Youtube

V mase divočáků i v houbách na území Novohradských hor, Králického Sněžníku, Orlických hor a Jeseníků byla koncem 90. let naměřena několikanásobně překročená norma koncentrace radioaktivního cesia. Máte nějaké nové údaje o výskytu této látky v přírodě ČR?

„V oblasti severní Moravy a jižních Čech, kde byl zaznamenán vyšší spad radioaktivity z důvodu deště v době přechodu kontaminovaného mraku, je u některých divokých zvířat – zejména divokých prasat – občas zaznamenaná zvýšená kontaminace masa cesiem. Je to způsobeno zejména způsobem jejich obživy – ryjí v půdě a živí se i houbami a lesními plody, které cesium v sobě kumulují. Maso divoké zvěře uváděné do spotřební sítě je v ČR kontrolováno také na obsah cesia 137.“

Takže nikdo není ohrožen?

„Jedinou skupinou obyvatel, kteří by mohli jíst více takto kontaminovaného masa, jsou myslivci a jejich rodiny. Konzumace masa pro jejich soukromou spotřebu není nijak omezena, byli však upozorněni na možnost příjmu cesia v důsledku konzumace masa divoké zvěře, zejména divočáků. Bylo vypočteno, že pouze v případě, že by člověk ročně zkonzumoval desítky kilogramů masa divočáka s největším obsahem cesia nalezeným v ČR, by se jeho ozáření mohlo vyrovnat ozáření z přírodních zdrojů záření za rok.“

V ČR funguje Radiační monitorovací síť (RMS), která sleduje vzorky mléka, masa, ryb, zvěřiny, brambor, obilí, zeleniny, ovoce, medu, lesních plodů, hub a krmiv. Nebyly v poslední době zjištěny zvýšené koncentrace radioaktivních látek?

„V uvedených složkách potravního řetězce nebyl v poslední době zjištěn zvýšený obsah radioaktivních látek. Malá množství cesia, která však nevyžadují regulaci spotřeby, lze nalézt především v lesních plodech a houbách. Veškeré výsledky měření v rámci RMS – ať už vzorků potravin, nebo kontinuálního měření radiační situace na území ČR – jsou veřejnosti přístupné na webu Státního úřadu pro jadernou bezpečnost v rubrice MonRaS.“

Kontrolují se tak i dovozy, případně reexporty potravin, eventuálně krmiv pro hospodářská zvířata, které by mohly pocházet z oblastí blízko Černobylu?

„Dovozy potravin i krmiv do EU ze třetích zemí po jaderné havárii v Černobylu podléhají kontrole, přípustné úrovně kontaminace cesiem 134 a 137 jsou stanoveny přímo legislativou EU a musí být dodržovány všemi členskými zeměmi.“

Pořiďte si knihu Zkáza Černobylu

CERNOBYL mezera JMÉNO mezera PŘÍJMENÍ mezera ADRESA mezera MĚSTO mezera PSČ

Cena každé přijaté SMS je 39 Kč vč. DPH (zahrnuje poštovné i balné). Pro objednání publikace formou SMS je nutné mít aktivovány prémiové zprávy, o tuto službu si můžete zažádat u svého operátora.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

...... ( 16. dubna 2016 20:29 )

Hele, ty prasečí detektive , teď jsi na to kápl , ty se jdi radši umejt , ať nesmrdíš jako prase.

krakonos5OO ( 16. dubna 2016 20:12 )

Ano, Rusáci tvrdili, že 11.září si zavinili Amíci sami a litovali muslimy, že to na ně svádí. Holt Putin muslimy fakt miluje a Amíky nenávidí, s tím se nedá nic dělat.

rumungro ( 16. dubna 2016 18:38 )

Ten vytečkovanej bezejmenej diskutující je na 100% spratek Novotný. Navlas stejná hanobící souvětí jsem od něho četl v Parl. listech, někdy zkraje roku. Tlustý smrdící flustrovaný blbeček.

tgbg ( 16. dubna 2016 18:08 )

RUŠTÍ NACISTI ZAMOŘILI EVROPU NEJENOM KOMUNIZMEM A RADIACÍ. TEĎ ZNOVA I FAŠIZMEM.

Bildaqqqqqqqqqqq1qq ( 16. dubna 2016 17:31 )

To číslo máš z který detence kakaovej blbe?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud